Anasayfa Rehber Pundi X[old] (NPXS) Nedir? Nasıl Alınır?

Pundi X[old] (NPXS) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Pundi X[old] nedir? NPXS nedir? Kripto para projesi ile ilgili tüm ayrıntıları mercek altına alıyoruz.

Pundi X[old] (NPXS) Nedir? Nasıl Alınır?

NPXS Coin Nedir?  

Pundi X projesi, kripto para birimi kullanımını "şişe su satın almak kadar kolay" hale getirme amacı etrafında inşa edilmiştir. Söz konusu proje, misyonunu "hem kullanıcılar hem de işletmeler tarafından kripto para birimlerinin herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda edinilip kullanılmasına imkân tanımak" olarak açıklamıştır.  

Para biriminin iş modeli, satıcıların işlemlerini direkt olarak blockchaine kaydederek satış yapmalarına olanak sağlayıp anaakım kredi kartı hizmetlerine yönelik gereksinime son veriyor. Bu, satış noktası ödeme işleme sistemlerine kurulan Pundi X donanım cihazlarının kullanımı ile mümkün hale getiriliyor.

Geliştiriciler; projenin, müşteriler ve perakendeciler arasında bir yol açmanın yanı sıra gelişmekte olan ülkelerdeki daha büyük nüfus için temel bankacılık hizmetlerine daha kolay erişim sunduğuna inanıyor.    

NPXS coin, Pundi X platformu üzerindeki işlemlere güç sağlayan bir ERC 20 token olarak ön plana çıkıyor. Token, aynı zamanda işlem ağını kullanan token sahiplerine ve perakendecilere ödüller sağlıyor. 

Geliştiriciler; token sahiplerinin, üzerinde uygulamalar geliştirmelerine ve yayınlamalarına imkân tanıyan bir uygulama mağazası hakkında da çalışmıştır. Uygulamalar; mevcut işlem yönetim sisteminin modernize edilmesi, sadakat programlarının ve cüzdanların yönetimi ve daha fazlası ile ilgili olabiliyor. NPXS nedir? sorusuna yanıt ararken projenin çalışma sistemi ile devam ediyoruz.  

NPXS Coin Nasıl Çalışır?  

Pundi X[old] (NPXS) Nedir? Nasıl Alınır?

PundiX ekibi, whitepaper'da Bitcoin'in hakkını teslim ediyor. Bitcoin, burada devrim niteliğinde bir teknoloji olarak anılıyor. Diğer yandan whitepaper'a göre; Bitcoin, en iyi şekilde hizmet etmesi gerekenleri yani son kullanıcıları başarısızlığa uğratmıştır. Bunun sebepleri, geliştiricilerin aşağıdaki gibi nitelendirdiği karmaşık bir faktör etkileşimi ile özetlenebilir:  

  • Proje; kripto para birimlerini daha erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor. Kullanıcıların, tıpkı teknik kullanım kılavuzlarını incelemeden akıllı telefonları kullanabildikleri gibi kripto para birimlerine de nasıl çalıştıklarını incelemeden erişim sağlamaları amaçlanıyor. Bu, karmaşık teknoloji parçaları olarak kabul edilen kripto para birimlerinin (Bitcoin de dâhil olmak üzere) çoğundan farklıdır. Cüzdanlar, özel anahtarlar ve blockchain gibi kavramlar, teknik ayrıntıları araştırmak istemeyen nüfus için belirsizliğini koruyor.  
  • Günlük ürünleri satın almak üzere kripto para birimlerini bir ödeme aracı olarak kullanamamak hem kullanıcılara hem de kripto dostu satıcılara zarar veriyor. PundiX, yazılım ve donanım çözümleri ile bunu çözüme kavuşturmayı umut ediyor. Ekip, dijital para birimleri ile satın alınabilecek ürün ve hizmet yelpazesinin hala sınırlı olduğunu göz önünde bulundurarak mevcut kripto ekosisteminde bir kusur görüyor. Ürünler, genel olarak çoğu insanın daha önce hiç duymadığı özel mağazalar tarafından sunuluyor.  
  • PundiX hem yeni kullanıcılar hem de deneyimli kullanıcılar için kripto para birimlerinin daha kolay satın alınması ve dönüştürülmesi ile ilgili çözümünü sunuyor. Kripto para birimlerine az çok aşina olanlar bile genellikle kripto borsalarının "parolaları ve kimlik doğrulamalarını yönetmek" ve "piyasa trendlerinin takibini yapmak" gibi bütün operasyonel inceliklerini kavramakta zorluk çekiyorlar.  

PundiX ekibi, birlikte çalışmak üzere tasarlanmış ekosistem bileşenlerinden oluşan çözümünü masaya getiriyor. Bunlar arasında Pundi X POS cihazı, Pundi X cüzdanı ve uygulaması, Pundi X temassız kartlı ödeme sistemi ve Pundi X token yer alıyor. 

Söz konusu bileşenlerin; Pundi X'in, gerçek hayatta uygulanmasıyla ilgili "orijinal Bitcoin vizyonunun" korunması olarak tanımlanan şeyi hayata geçirmesine ve kripto para birimlerini bir ödeme aracı olarak kullanmaya teşvik etmesine katkıda bulunması bekleniyor.  

Ekip tarafından desteklenen vizyon, dijital para biriminin küresel hırsını yansıtıyor. PundiX platformunun uygulanması ile ilgili planlarında ise ekibin, güçlü bir yerel odaklanmaya sahip olduğunu da ifade edebiliriz. Proje; daha düşük benimseme oranları ve bankacılık hizmetlerine yönelik yetersiz erişim ile karşı karşıya olan, dünyanın az gelişmiş bölgelerine yoğunlaşıyor.

PundiX, 2019 yılının Haziran ayında daha fazla blockchain desteklemek amacıyla "Open Platform"u hayata geçirmiştir. Merkeziyetsiz finans (DeFi) geliştiricileri ve projeleri, o dönemden beri ERC 20 tokenlerini kaydedip PundiX ekosistemine yükleyerek kullanımını artırmıştır. NPXS nedir? sorusuna yanıt ararken projenin avantajlarına da göz atalım.  

NPXS Coin Avantajları Nelerdir?  

Pundi X[old] (NPXS) Nedir? Nasıl Alınır?

Pundi X'i ödeme çözümü haline getirme planları, tek amacı hem müşteriler hem de satıcılar için kripto para birimleri ile ürün satın almanın önündeki engelleri en aza indirmek olan özel Pundi X POS cihazlarının dağıtımı ile başlıyor. Cihaz, müşterilerin tıpkı kredi kartı ile yaptığı gibi fiziksel mağazalardan mal ve hizmetleri satın almalarını mümkün kılıyor. Buna karşılık perakendeciler, Pundi X platformu vasıtasıyla hesaplarına erişim sağlayıp diledikleri para birimini seçebiliyorlar.  

X POS cihazı, kripto cüzdanları (Nem Wallet, X Wallet, Qbao ve diğerleri) ve standart mobil cüzdanlar ile yapılan ödemeleri destekliyor. WeChat Pay, E2Pay ve Alipay gibi ödeme uygulamaları da destekleniyor. Bu da perakendecilerin kriptoları kabul edip bunlarla çalışmalarını ve bütün bu ödeme kanallarını tek bir cihazla yönetmelerini kolaylaştırıyor.  

Mal ve hizmetlerin yanı sıra müşteriler, desteklenen dijital para birimlerini (Bitcoin, Ethereum, ERC 20 tokenleri ve diğerleri) X POS cihazı kurulduğunda satın almak ve satmak amacıyla Pundi X mobil uygulamasını da kullanabiliyorlar. Herhangi bir müşteri, Bitcoin satın almak istediği zaman bunun fiyatlarını yerel para birimi cinsinden görüyor. Geriye sadece bir QR kodunu taramak kalıyor ve işlem gerçekleşiyor.  

Satıcılar, söz konusu cihazı NFC ödeme platformları ve kart okuyucular gibi mevcut POS sistemleri ile entegre edebiliyorlar. Bu cihazlar, Xplugins çalıştıran işlem katmanları vasıtasıyla Ethereum blockchain ile bağlantılı oluyor. 

İşlem katmanları, esasen standart bankacılık işlemlerinin kullandığı ödeme sistemini taklit ediyor. Süreç, katmanlardan birinin satın alma talebini iletmesini ve diğer katmanın da başarılı bir satışın kaydını tutmasını sağlayarak ödeme doğrulamalarını ve onaylarını destekliyor.  

Bir kripto para birimi ile gerçekleştirilen bütün işlemler, satıcı ve müşteri için makbuz basımını destekleyen check-out (kasa) menüsü aracılığıyla işleniyor. Son olarak perakende zekâsı ve sadakat programlarının yanı sıra emirlerin ve envanterin yönetimi de X POS cihazları tarafından destekleniyor. Bu cihazların dikkat çeken yanı, Visa ya da Mastercard gibi büyük kart işletmeleri tarafından sunulanlara kıyasla daha düşük işlem ücretleri vaadi olarak görülüyor.  

Ücretlerin yanı sıra PundiX, işlem hızı segmentinde de bu rakiplerin sunduklarından aşağı kalmıyor. Bu da X POS cihazları ile ödemelerin anında gerçekleştirilmek zorunda olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden Pundi X NPXS coin ekibi, çözümlerini Ethereum ve NEM olmak üzere iki blok zinciri ile entegre etmiştir. 

Hızlı ödemeleri desteklediği bilinen NEM, Asya finans piyasalarında popüler hale gelmiştir. Ekip, ayrıca her cihazın tek bir düğüm olarak hizmet sunacağı Function X blockchain üzerinde de çalışmıştır

Bitcoin ATM'lerine kıyasla daha küçük olan cihazların, sıkışık perakende satış alanlarına kurulumunun daha kolay olduğunu da belirtmekte fayda var. Küresel perakendeciler, işlemlerini yönetmek üzere Pundi X POS cihazını kurdukları için ödüllendirilirken müşteriler ise bir sonraki alımlarda kullanabilecek indirimler ve ücretsiz NPXS token alıyorlar.

NPXS Coin Nasıl Alınır?  

Pundi X[old] (NPXS) Nedir? Nasıl Alınır?

Pundi X NPXS coin satın almak için kripto para borsalarını kullanabilirsiniz. Pundi X NPXS coin, şu anda Uniswap ve Bancor Network gibi kripto para borsalarında listelenmiş durumdadır. Pundi X NPXS coin ile alım satım yapabilir veya yatırım gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde akıllı sözleşmeler ile birlikte Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi dijital para birimlerinin popüler olduğu endüstride Pundi X NPXS coin gibi varlıkları satın alıp portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz. NPXS nedir? sorusunun yanıtı için şimdi de projenin güvenilirliğini değerlendirelim.

NPXS Coin Güvenilir mi?  

Dünya genelinde giderek daha fazla sayıda işletme, blok zinciri teknolojisinin gücünden faydalanmak amacıyla Pundi X çözümünü kullanıyor. Blockchain tabanlı satış noktası çözümünü uygulayan Pundi X NPXS; hükûmetler, ödeme şirketleri ve perakendecilerle ortaklıklarını güçlendiriyor.  

Gelişmekte olan pazarların, hiperenflasyon ortamında ödeme ekosistemlerine istikrar kazandırmak için blockchain tabanlı satış noktası çözümünü istediği ifade ediliyor. Gelişmiş pazarların da Pundi X'in blockchain teknolojisini kullanarak ödeme altyapılarını dijital hale getirmek ve modernize etmek için çaba harcadığı dile belirtiliyor.  

Proje; Binance, NEM, Qtum, Wanchain, Maker, Polygon ve TRON gibi blockchainler ile ortaklık kurmasının yanı sıra Ingenico, PAX Technology, Verifone ve SUNMİ gibi satış noktası sistemleriyle de iş birliği yapmıştır. Bu bakımdan projenin güvenilir olduğunu aktarabiliriz.

Pundi X[old] (NPXS) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)