Kripto Para Haberleri

Rapor: Çoğu Rus kripto para cüzdan bilgilerini devlete verdi

ABONE OL:

PwC Russia gibi danışmanlık firmaları son günlerde Rus vatandaşların kripto para birimi işlemlerinden elde ettikleri gelirleri giderek daha fazla rapor ettiklerini söyledi. Yeni bir rapora göre, Rusya’da her geçen gün kripto para cüzdan raporlamaları artıyor.

Rus haber ajansı İzvestia perşembe günü, Rusların vergi amaçlı olarak kripto para ticaretinden elde ettikleri gelirleri giderek daha fazla açıkladığını bildirdi. Raporda, KPMG, PricewaterhouseCoopers, FTL Advisers gibi danışmanlık ve hukuk firmalarının yanı sıra Moskova merkezli kamu politikası düşünce kuruluşu Stratejik Araştırma Merkezinden alınan veriler de yer alıyor.

FTL Advisers’ın ortağı Maria Kukla, “Rusya’da ikamet edenlerin, başta kripto para birimi olmak üzere dijital varlıklarla yapılan operasyonlardan elde ettikleri geliri gönüllü olarak vergi beyanlarında açıklamaya başladıklarını gözlemledik” dedi.

Ayrıca Maria Kukla bu eğilimin yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağını belirlemek için henüz erken olduğunu belirtti. Rusya’da kripto para birimi vergisi raporlama dönemi 1 Mayıs’ta sona eriyor ve Kukla’ya göre o zamandan önce çok şey değişebilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto Para Dolandırıcılığı %40 Arttı

Ruslar neden kripto para bakiyelerini ve kârlarını raporluyor?

PwC Rusya’nın bireysel vergilendirme bölümü müdürü olan Evgeny Sivoushkov, devam eden vergi beyannamesi döneminde kripto varlıklarının açıklanmasına olan ilginin arttığını söyledi. Evgeny Sivoushko bu yeni trend Rusya’nın “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” adlı kripto para yasasını kabul etmesinin yanı sıra aynı zamanda vergi makamlarının ve benzer uyum hizmetlerinin Rusların yabancı varlıklardan elde ettiği gelirin kaynağına ve artan odaklanmalardan olduğunu söyledi.

Kripto para vergi raporlamalarının sayısındaki bu artış, Rusya’nın kripto para birimi vergilendirmesiyle ilgili herhangi bir özel yasayı resmi olarak uygulamamasına rağmen gerçekleşti. Bununla birlikte, İzvestia kaynaklarına göre Rusya Federal Vergilendirme Servisi, bireyler olarak kripto gelir vergisi prosedürünün resmi olarak Maliye Bakanlığı tarafından Mayıs 2018’de yayınlanan bir mektubun parçası olarak tanımlandığını söylüyor.

Rusya’da kripto para vergileri

Mektuba göre kripto ticaretinden alınan Rus rublesi ile ölçülen vergi oranı, “vergi mükelleflerinin kripto para biriminin satışından elde ettikleri toplam gelir tutarının, bu kripto paranın alımı için belgelenmiş harcamaların toplam tutarı üzerinden fazlası” olarak tanımlanıyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Interpol, Kötü Madencilik Yazılımına Savaş Açtı

Rusya, Rusya’da ikamet edenlerin kripto para birimi ticaretinden gelir vergisi ödemelerini gerektiren yeni önerilen mevzuata devam ediyor. Rusya devlet Duması tarafından Şubat ayında gerçekleştirilen ilk toplantıda onaylanan bu tasarı, Rusların yıllık olarak kripto para alımı toplamda 600.000 ruble yani 7.800 doları aşarsa Rus vatandaşların kripto para işlemlerini bildirmelerini istiyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu