Anasayfa Sektörel Rapor: Hamas'a Yönelik Kripto Bağışlarına Dair Veriler Abartılı!

Rapor: Hamas'a Yönelik Kripto Bağışlarına Dair Veriler Abartılı!

Sektörel

Blockchain analitik firması Elliptic, Hamas'a yönelik kripto bağışlarına dair verilerin abartılı olduğunu dile getirdi.

Rapor: Hamas'a Yönelik Kripto Bağışlarına Dair Veriler Abartılı!

Geleneksel finansın aksine kripto, şeffaflık ve izlenebilirlik sunar. İsrail-Hamas çatışmasının ortasında Hamas'ın milyonlarca dolarlık kripto bağışı aldığına dair raporlar vardı. Fakat Elliptic, konu ile ilgili endişeleri giderdi.

Hamas'ın milyonlarca dolarlık kripto bağışı aldığına ilişkin haberlerin ardından ABD Senatörü Elizabeth Warren, kripto karşıtı bir yasa tasarısı için bastırdı ve şunları söyledi:

Kripto finansmanlı terörizm tehlikesi gerçektir ve Kongre için acil bir öncelik olmalıdır. Bu tasarıyı geçirmeye ve finansmanın önünü keserek dünya çapında terörle mücadele etmeye kararlı olan senatörlerden oluşan ve giderek büyüyen iki partili bir koalisyon var.

Elliptic'e Göre 21.000 Dolarlık Kripto Para Bağışlandı

Rapor: Hamas'a Yönelik Kripto Bağışlarına Dair Veriler Abartılı!

Elliptic, "7 Ekim'den bu yana yalnızca 21.000 dolar değerinde kripto para bağışlandığını" belirterek kafa karışıklığını giderdi. Blockchain analitik firması, çeşitli kripto hizmet sağlayıcılarının, bu miktarın büyük bir kısmını dondurduğunu doğruladı.

Elliptic, özellikle USDT ihraççısı Tether'in stablecoin bağışlarında 9.000 doları dondurduğuna dikkat çekti. Yetkililer, zaman zaman Hamas'a bağışlanan kripto paralara el koymaktadır. Bu nedenle Nisan 2023'te Hamas, kripto para aracılığıyla fon toplamayı durdurmaya karar verdi.

Elliptic, son olarak Senatör Elizabeth Warren ve Wall Street Journal'da (WSJ) yayınlanan bir makalenin yazarlarıyla durumu açıklığa kavuşturmak için görüştüğünü belirtiyor. Eski Coinbase CTO'su Balaji Srinivasan ve risk sermayedarı Nic Carter gibi tanınmış kripto kişilikleri, WSJ'yi eleştiriyor. 

Kaynak: BeInCrypto

Rapor: Hamas'a Yönelik Kripto Bağışlarına Dair Veriler Abartılı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik