Anasayfa Bitcoin Rapor: Spot Bitcoin ETF'leri, İlk Yılda Devasa Bir Giriş Görebilir!

Rapor: Spot Bitcoin ETF'leri, İlk Yılda Devasa Bir Giriş Görebilir!

Bitcoin

Galaxy Research raporuna göre; spot Bitcoin ETF'leri, ilk yılda 14 milyar dolar giriş görebilir.

Rapor: Spot Bitcoin ETF'leri, İlk Yılda Devasa Bir Giriş Görebilir!

Bitcoin ETF'ine yönelik heyecan, piyasa oyuncularının tahminlerde bulunmasıyla birlikte hızla artıyor. Galaxy Research, geçtiğimiz günlerde, Bitcoin ETF'inin piyasaya sürülmesinin ilk yılında 14 milyar dolar giriş çekeceğini belirten bir rapor yayınladı.

Galaxy Research raporunda, ABD varlık yönetimi endüstrisinin, potansiyel olarak onaylanmış bir Bitcoin ETF'inin girebileceği en erişilebilir ve doğrudan pazarı temsil ettiğini belirtiyor. Ekim 2023 itibariyle, broker-dealer'lar (27 trilyon dolar), bankalar (11 trilyon dolar) ve Kayıtlı Yatırım Danışmanları (9 trilyon dolar) tarafından yönetilen varlıkların toplamı 48,3 trilyon dolara ulaşmıştır.

Analizlerinde, bu 48,3 trilyon doları, seçilmiş ABD servet yönetimi toplayıcıları için Toplam Adreslenebilir Pazar (TAM) taban çizgisi olarak kullandılar. Adreslenebilir pazarların ve Bitcoin ETF onayının dolaylı etkisinin ABD servet yönetimi sektörünün ötesine geçerek potansiyel olarak uluslararası piyasalara, perakende yatırımcılara, diğer yatırım ürünlerine ve çeşitli kanallara ulaşacağını belirtmek önemlidir. Galaxy Research, bu geniş erişimin Bitcoin spot piyasalarına ve yatırım ürünlerine önemli ölçüde daha büyük girişler çekebileceğini belirtiyor.

Rapor: Spot Bitcoin ETF'leri, İlk Yılda Devasa Bir Giriş Görebilir!

Girişleri Belirlemek için Temel Varsayımlar

Galaxy Research'ün varsayımları, DEA kanalının birinci yılda yüzde 50 benimseme ile başlayıp üçüncü yılda yüzde 100'e ulaşmasını içermektedir. Broker-dealer'lar ve bankalar için, birinci yılda yüzde 25 ile başlayan ve üçüncü yılda yüzde 75'e yükselen daha kademeli bir benimseme varsayılmaktadır. 

Bu varsayımlara dayanarak bir ABD Bitcoin ETF'i için adreslenebilir pazar büyüklüğünün, piyasaya sürülmesini takip eden birinci yılda yaklaşık 14 trilyon dolar olacağını, ikinci yılda yaklaşık 26 trilyon dolara çıkacağını ve üçüncü yılda 39 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyorlar.

Bitcoin ETF'lerine girişleri tahmin etmek için Bitcoin'in, her bir servet kanalındaki toplam mevcut varlıkların yüzde 10'u tarafından benimsendiğini ve ortalama yüzde 1'lik bir tahsisat olduğunu düşünmektedirler. Bu piyasa büyüklüğü tahminlerine dayanarak bir Bitcoin ETF'ine, piyasaya sürüldükten sonraki birinci yılda yaklaşık 14 milyar dolar giriş olacağını, ETF'in piyasaya sürülmesini takip eden ikinci yılda bu rakamın yaklaşık 27 milyar dolara ve üçüncü yılda 39 milyar dolara çıkacağını öngörüyorlar.

Son gelişmelerin ortasında BlackRock, iShares Bitcoin ETF başvurusunu DTCC platformuna taşıdı. ABD mahkemesi, SEC'ten Grayscale'in spot Bitcoin ETF başvurusunu incelemesini istedi.

Kaynak: CoinGape

Rapor: Spot Bitcoin ETF'leri, İlk Yılda Devasa Bir Giriş Görebilir! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Bitcoin ETF Nedir?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Birimleri Neye Göre Yükselir?
Rehber Burak Atik