Anasayfa Sektörel Rapor Yayınlandı: FTX Hack'inin Arkasında Ruslar mı Var?

Rapor Yayınlandı: FTX Hack'inin Arkasında Ruslar mı Var?

Sektörel

Blockchain analiz firması Elliptic tarafından hazırlanan rapora göre, FTX hack'inin arkasında Rusya bağlantılı bir kuruluş olabilir.

Rapor Yayınlandı: FTX Hack'inin Arkasında Ruslar mı Var?

Blockchain analiz firması Elliptic, kripto para borsası FTX'in hack'lenmesinin arkasında Rusya bağlantılı bir kuruluşun olabileceğini gösteren yeni bulgular yayınladı.

Bu açıklama, borsadan çeşitli kripto para birimlerinde 477 milyon dolar gibi şaşırtıcı bir miktarın çalınmasıyla ilgili devam eden soruşturmanın bir parçası olarak geldi.

Elliptic'in raporu, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried'ın hırsızlığa karışmış olabileceği ihtimalini azaltan önemli bir anı vurguluyor.

Firmaya göre; çalınan varlıkların 15 milyon dolarlık kısmı, 4 Ekim 2023 tarihinde saat 15:41'de taşındı. O sırada Bankman-Fried'ın Manhattan'daki bir mahkeme salonunda internet erişimi olmadan bulunduğu bildirildiğinden, işlemden sorumlu olma ihtimali düşük.

Saldırıdan bu yana çalınan fonların önemli bir kısmı, Bitcoin'e dönüştürüldü ve artık feshedilmiş bir gizlilik karıştırıcısı olan ChipMixer aracılığıyla aktarıldı. Elliptic'in analizi, bu varlıkların genellikle fidye yazılımı çeteleri ve darknet pazarları da dâhil olmak üzere Rusya bağlantılı suç gruplarından gelen fonlarla karıştırıldığını gösteriyor.

Firma, "Bu, Rusya'da bağlantısı olan bir komisyoncunun veya başka bir aracının katılımına işaret ediyor." dedi.

FTX, geçtiğimiz Kasım ayında iflas başvurusunda bulunduğu gün 9.500 Ethereum'u kimliği belirsiz bir hacker'a kaptırmıştı. Hacker; ayrıca Pax Gold (PAXG), Tether (USDT) ve Wrapped Bitcoin (WBTC) dâhil olmak üzere diğer kripto para birimleriyle de kaçmıştı.

Bu varlıklardan bazıları düzenleyici makamlar tarafından dondurulurken, çoğu başarılı bir şekilde diğer kripto paralara dönüştürüldü ve farklı blockchain'lere taşındı.

Rapor Yayınlandı: FTX Hack'inin Arkasında Ruslar mı Var?

Çalınan Fonların İzini Yok Etmek için Ne Yapıldı?

Elliptic, bilgisayar korsanının çalınan fonların izini gizlemek için çeşitli yöntemler kullandığını belirtiyor. 20 Kasım'da 65,000 ETH, ironik bir şekilde FTX ile aynı bilançoyu paylaşan Alameda Research'e ait bir hizmet olan RenBridge aracılığıyla Bitcoin'e dönüştürüldü.

Dokuz aylık bir aradan sonra 120 milyon dolar değerinde 72.500 Ethereum, kara para aklama endişeleri nedeniyle arayüzünü askıya alan THORSwap hizmeti kullanılarak Bitcoin'e dönüştürüldü.

ChipMixer artık faaliyette olmadığından fonların çoğu, Blender'ın yeniden markalanmış bir versiyonu olduğuna inanılan bir hizmet olan Sinbad aracılığıyla karıştırıldı. ABD Hazine Bakanlığı, daha önce Kuzey Koreli Lazarus Group'a yardım ettiği için bu şirkete yaptırım uygulamıştı.

Fakat Elliptic, hacker'ın nispeten karmaşık olmayan kara para aklama tekniklerini gerekçe göstererek FTX hack'inin arkasında Lazarus Group'un olduğuna inanmıyor.

FTX hacker'ının kimliği bilinmezliğini korurken, Elliptic'in son bulguları zaten karmaşık olan bir davaya yeni bir karmaşıklık katmanı ekliyor.

Firmanın analizi, Rusya bağlantılı bir kuruluşu olası bir şüpheli olarak işaret ediyor ancak bu şüpheleri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Rapor Yayınlandı: FTX Hack'inin Arkasında Ruslar mı Var? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar