Kripto Para Haberleri

Rapora Göre Çin, 40 Milyon Dolardan Fazla Dijital Yuan’ı Kırmızı Zarflar İçinde Dağıttı

Önde gelen ülkeler arasında tartışmasız en gelişmiş dijital para projesine sahip olan Çin, şimdiye kadar dijital yuan ile 40 milyon dolardan fazla kırmızı zarf dağıttı. CBDC için tanıtım kampanyası şu anda bölgesel kalkınma önceliklerini dikkate alarak beş büyük şehre odaklanıyor.

Pekin Dijital Para Birimi Olarak 269 Milyon Yuan Verdi

Çin Yetkilileri, Çin Halk Bankası tarafından çıkarılan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital Yuan’ın pilot uygulamasıyla hızla ilerliyor. Konseptin 2014 yılında duyurulmasından bu yana proje, anakarada büyük ölçekli denemeler ve Hong Kong ile sınır ötesi testler ile yedinci geliştirme yılına girdi.

Rapora Göre Çin, 40 Milyon Dolardan Fazla Dijital Yuan'ı Kırmızı Zarflar İçinde Dağıttı

Dijital Yuan’ın Çinli tüketicilerin eline geçmesi için başlatılan ‘kırmızı zarf’ kampanyası genişliyor. Tuoluo Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bir rapora göre, Çin vatandaşlarına dijital RMB kırmızı zarflarda dağıtılan fon miktarı 269 milyon Yuan’ı veya yaklaşık 41,5 milyon doları aştı.

Çin geleneğinde kırmızı zarflar, genellikle çocuklara, aile üyelerine, arkadaşlara veya çalışanlara verilen ve iyi şans dileği olarak verilen para içeren küçük paketlerdir. Çin’de kırmızı renk, enerji ve mutluluğun sembolü olarak algılanır.

Çin kripto haber kuruluşu 8btc tarafından yayınlanan makale, hükümetin çabalarının şu anda beş büyük şehre odaklandığını ortaya koyuyor: Shenzhen, Suzhou, Pekin, Chengdu ve Şanghay. Oradaki yetkililer, yaklaşık 35 milyon dolar olan toplam 230 milyon Çin yuanı değerinde dijital RMB’li kırmızı zarflar yayınladılar.

İlgili İçerik: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

Çin Dijital Yuan Promosyonunu Hızlandırıyor ve Genişletiyor

Raporda, merkezi hükümetin “bölgesel kalkınma stratejilerini dikkate aldığı ve tanıtımın sıklığı ve kapsamının dışa doğru hızlandığı” belirtiliyor. Örneğin, yerel finans yetkililerinin yakın zamanda 40 milyon değerinde dijital Yuan (6,3 milyon $) dağıtmak için bir piyango ilan ettiği Pekin’de, dijital RMB programı esas olarak yaklaşan Kış Olimpiyat Oyunlarına odaklanıyor.

Çin başkentinde iki pilot önemli ölçüde ilerleme kaydetti. İlkinin bir parçası olarak, Wangfujing iş bölgesinde ve çevrimiçi pazar yeri JD.com’daki seçili tüccarlar dijital Yuan ödemelerini kabul etmeye başladı. Ardından, ikinci pilot proje 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nın yemek, barınma, ulaşım, seyahat, alışveriş, eğlence ve bilgi sahnelerine daha fazla odaklanacak.

Rapora Göre Çin, 40 Milyon Dolardan Fazla Dijital Yuan'ı Kırmızı Zarflar İçinde Dağıttı

Bu arada, ekonomik ve finans merkezi Shenzhen, dijital RMB kırmızı zarflarda (9 milyon doların üzerinde) 60 milyon Yuan dağıttı. CBDC için uygulama senaryoları, kademeli olarak tıbbi bakım, eğitim ve ulaşım ile tüketim gibi devlet işlerini kapsıyor. Şehirdeki 30.000’den fazla tüccar şimdi dijital Yuan ödemelerine destek sağlamak için çalışıyor.

İlginizi Çekebilir: Çin, Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiliyor?

Chengdu şimdiye kadar 40 milyon dijital Yuan (6 milyon doların üzerinde) dağıttı. Pilot uygulamaya en az 11.000 tüccar katılıyor. Catering, perakende ve eğlence gibi çeşitli sektörlerden geliyorlar. Chengdu ayrıca şehrin idari bölgesindeki toplu taşıma sisteminde dijital Yuan denemesi başlattı. Tuoluo, Chengdu’nun kırmızı zarf programının “dijital para biriminin özelliklerini – küçük değerli, yüksek frekanslı ticaret ve kapsayıcı finans – vurguladığını” belirtiyor.

Çin’in Dijital Yuan’ın benimsenmesini teşvik etmeye yönelik kırmızı zarf kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu