Anasayfa Sektörel Reddit Duyurdu: Blockchain Tabanlı Girişimini Sonlandırıyor!

Reddit Duyurdu: Blockchain Tabanlı Girişimini Sonlandırıyor!

Sektörel

Reddit, blockchain tabanlı "Community Points" girişimini sonlandıracağını bildirdi.

Reddit Duyurdu: Blockchain Tabanlı Girişimini Sonlandırıyor!

Reddit, 2020 yılında yüksek kaliteli posterleri ödüllendiren ve onlara platformdaki rozetler ve emojiler için harcanabilecek Ethereum tabanlı tokenler veren "Community Points" girişimini başlattı. O zamanlar bu deney eğlenceli görünüyordu. Platform; kullanıcılarının yeteneklerini, bunu hak ettiklerini kanıtlayacak şekilde göstermelerine imkân tanıyordu.

Fakat web sitesinin yönetimi, ölçeklenebilirlik eksikliğini ya da daha doğrusu ihtiyaç duyacakları ölçeklenebilirlik miktarı için çok yüksek bir bedeli gerekçe göstererek bu işi bıraktı. Bu ödüllerle ilgili SSS sayfası o zamandan beri karanlıkta kaldı.

Alternatif Arayışı

Reddit'in tüketici ve ürün iletişimi direktörü Tim Rathschmidt, programın Kasım ayı başında sona ereceğini açıkladı ve sistemi canlı tutmanın maliyetinin faydalarını aştığını belirtti.

Rathschmidt'e göre, bu karardan sadece birkaç subreddit ciddi şekilde etkilenecek. Reddit'teki her kullanıcıyı blockchain ile temasa geçirmeyi amaçlayan orijinal proje çok pahalıya mal olacaktı.

Subreddit'leri bir elinizle sayabilir ve geriye bir veya iki parmağınız kalabilir. Örneğin, tüm Reddit kullanıcılarını ana Ethereum ağına yerleştirmek hem mümkün değil hem de çok pahalıya mal olur. Bu nedenle merkeziyetsiz, güvenli ve aynı zamanda yüksek oranda ölçeklenebilir çözümler üzerinde yoğun araştırmalar yaptık.

Reddit 2022 yılında projeyi Arbitrum Nova'ya taşıyarak maliyetleri düşürmeye çalıştı. Fakat Layer-2 çözümlerinin bile çok pahalı olduğu ortaya çıktı.

Sonuç olarak Reddit yönetimi, programı sonlandırmaya ve kullanıcılarını ödüllendirmenin alternatif yollarını aramaya karar verdi.

Reddit Duyurdu: Blockchain Tabanlı Girişimini Sonlandırıyor!

Kararın Arkasında Belirsiz Düzenleyici Ortam da Var

Rathschmidt'e göre, Community Points tabutundaki bir diğer çivi de kripto para birimlerini çevreleyen belirsiz düzenleyici ortamdı.

Community Points için gelecekte bazı fırsatlar görmemize rağmen ihtiyaç duyulan kaynak maalesef haklı gösterilemeyecek kadar yüksekti. Düzenleyici ortam o zamandan beri bu çabaya katkıda bulundu. Community Points'i destekleyen moderatörler ve topluluklar inanılmaz ortaklar olsa da, ürün geliştikçe ölçeklendirmeye uygun olmadı.

SEC'in tüm platformlardan Reddit'i hedef almaya karar vermesi pek olası olmasa da düzenleyici kurumun öngörülemez olarak algılanması yönetimi yine de duraklattı.

Haberin ortaya çıkmasından bu yana Reddit ile bağlantılı kripto para birimleri düşüşe geçti. MOON fiyatı, CoinGecko'ya göre, yazının hazırlandığı sırada yüzde 86,4 düştü. EthTrader subreddit'inin topluluk puan tokeni olan DONUT da yüzde 50'nin üzerinde düşüş yaşadı.

Reddit Duyurdu: Blockchain Tabanlı Girişimini Sonlandırıyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar