Anasayfa Sektörel Regülasyon Yolunda Kritik Adım: 9 Kripto Firması Birlik Kuruyor!

Regülasyon Yolunda Kritik Adım: 9 Kripto Firması Birlik Kuruyor!

Sektörel

Tayvan'da 9 kripto firması, düzenleyici çerçeveye uyum sağlamak için bir araya geliyor.

Regülasyon Yolunda Kritik Adım: 9 Kripto Firması Birlik Kuruyor!

Tayvan'ın kripto para birimleri için yakında yürürlüğe koyacağı düzenleyici çerçeveye proaktif bir yanıt olarak, MaiCoin, BitoGroup ve ACE'nin de aralarında bulunduğu dokuz büyük kripto firması, bir endüstri birliği kurmayı planladıklarını açıkladı.

Mali Denetim Komisyonu (FSC), Eylül ayı sonuna kadar kripto ticaretine ve ödemelerine ilişkin yönergeler yayınlamayı bekliyor.

Tayvan Merkezli Kripto Borsaları Çalışma Grubu Oluşturuyor

FSC; Sanal Varlık Hizmetleri Sağlayıcılarının (VASP'ler), ülkenin kara para aklamayı önleme (AML) düzenlemelerine uyması gerektiğini zaten zorunlu kılmıştır. Bununla birlikte kripto endüstrisine özgü diğer endişelerin de ele alınması gerekiyor.

Planlanan yönergeler, Hong Kong'un VASP lisanslama çerçevesinden esinlenen kapsamlı bir dizi kural getirerek bunu değiştirmeyi amaçlıyor. 

Önerilen yönergeler, tüketicinin korunmasına vurgu yaparak kripto para borsalarındaki müşteri mevduatları için belirli sıcak ve soğuk cüzdan oranlarının gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu önlem, müşteri fonlarının güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Ek olarak yönergeler, kullanıcı kayıplarına karşı zorunlu sigorta önererek tüketici güvenini daha da güçlendiriyor.

FSC'nin yönergeleri, offshore kripto para borsalarının uyumluluk kaydı olmadan karada faaliyet göstermesini kısıtlamayı amaçlıyor. Bu hamle; Tayvan'ın kripto piyasasındaki tüm oyuncuların, aynı standartlara uymasını sağlayacaktır.

Yönergeler, ayrıca Tayvan dolarına bağlı stablecoin'lerin yasaklanmasını öneriyor. Bunun dışında yönergeler, ülke içinde borsa reklamlarına yönelik kısıtlamalar da içeriyor. Bu önlemler, Tayvan finans sistemini istikrara kavuşturmayı ve tüketicilerin aldatıcı reklamlarla yanıltılmasını önlemeyi amaçlıyor.

Regülasyon Yolunda Kritik Adım: 9 Kripto Firması Birlik Kuruyor!

Meşruiyet İçin Baskı

FSC'nin kripto düzenlemesine yaklaşımı küresel trendlerle uyumlu olup, şeffaflığa ve tüketicinin korunmasına olan bağlılığını göstermektedir. FSC, ayrıca sektörde öz düzenlemeyi teşvik etme konusuna ilgi duyduğunu ifade etti.

Ekonomi Bakanlığı, bu amaçla mevcut mevzuatta değişiklik taslağı hazırladı ve dijital varlık hizmetleri için özel bir kategori başlattı.

Endüstri birliğini oluşturan dokuz kripto firması, süreci hızlandırmak için bir çalışma grubu kurdu. XREX'in kurucu ortağı Winston Hsiao liderliğindeki bu grup, FSC'nin yönergelerine dayalı olarak kendi kendini denetleyen kurallar geliştirmeyi umuyor.

Bir başka XREX kurucu ortağı Wayne Huang, yeni FSC kurallarının şunları sağlayacağını umduğunu söyledi:

Yeni FSC kuralları, bu yeni sektöre meşruiyet, gözetim, büyüme için sağlam bir yol ve halkın güvenini kazanmak için hızlandırılmış bir araç sağlayacaktır. 

Bu endüstri birliğinin oluşumu ve FSC yönergelerinin yakında yayınlanacak olması, Tayvan'ın kripto sektörü için yeni bir döneme işaret ediyor.

Kaynak: BeInCrypto

Regülasyon Yolunda Kritik Adım: 9 Kripto Firması Birlik Kuruyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Kripto Ticaretinin Kralı: Merkezi Olmayan Borsalar (DEX) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Güvenli Ödemelerin Yeni Adresi PayPal USD (PYUSD) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar