Rehber

Kripto Para Ne Zaman Alınmalı?

Kripto piyasası, özellikle son yıllarda en popüler yatırım araçlarından birine dönüştü. Piyasanın volatil yapısı, hızlı fiyat yükselişleri ve düşüşlerine neden olarak yatırımcıların ilgisini çekti. Hisse senedi ve altın piyasasının aksine kripto paralar, kısa vadede yüksek kazançlar vadetmektedir. Piyasadaki yüksek fiyat oynaklığı, kısa süre içinde ciddi şekilde zarar ete ihtimalini de ortaya çıkarabilmektedir. Yanlış yatırım kararları, kısa sürede zengin olmak isteyen kullanıcıların, sermayelerinin büyük kısmını kaybetmesine neden olabilmektedir.

Bu yüksek fiyat oynaklığı, kripto yatırımcılarının ne zaman alım yapılacağına dair tereddüt etmesine neden olmaktadır. Peki kripto para ne zaman alınmalı? Kripto piyasasında verilecek ilk öğüt, herkesin kendi araştırmasını yapması gerektiğidir. Bazı yatırımcılar, takip ettikleri kripto fenomenleri ve analistlerin tahminlerine göre işlem açmaktadır. Oysa takip edilen bir analistin sermayesinin büyüklüğü ve almak istediği risk oranı, yatırımcıdan farklı olabilir. Her yatırımcı, kendi sermayesinin durumuna ve alabileceği risk oranına göre işlem açmalıdır. 

Kripto piyasasında yatırım yapmadan önce detaylı araştırmalar yapmak gerekir. Bunun için temel analiz ve teknik analiz yöntemlerinin öğrenilmesi büyük önem taşır. Temel analiz; yatırım yapılacak coin projesinin ne olduğu, blockchain alanına nasıl çözümler getirdiği ve küresel piyasaların gidişatının izlenmesi ile yapılır. Teknik analiz ise destek-direnç seviyeleri, hacim, yatırımcılardan gördüğü ilgi ve yükseliş-düşüş trendlerinin tespit edilme sürecidir. Bu analiz yöntemlerini bir araya getiren yatırımcı, işlem açacağı coini hangi seviyeden satın alıp hangi seviyeden satışa çıkaracağını belirler.

Kripto piyasasında yükseliş beklentili işlemlere long işlem denir. Long işlem açan bir yatırımcı, destek seviyesinde aldığı ürünü, direnç seviyesinden satmaya çalışır. Destek seviyesi, bir ürünün fiyatının düştüğü ve en az iki kez tepki alarak yukarı çıktığı bölgeyi ifade eder. Direnç seviyesi ise bir ürünün fiyatının yükseldiği ve en az iki kez tepki alarak düşüşe geçtiği bölgeyi anlatmak için kullanılır. Örneğin fiyatı 5 dolar olan bir coin, en az iki kez 3 dolar bölgesine indikten sonra yukarı çıkmışsa, 3 dolar bölgesi o coin için destektir. Eğer bu coin, 6 dolar bölgesini aşmakta zorlanıyorsa burası direnç seviyesidir.

Destek ve direnç seviyelerini takip eden yatırımcı, destekte aldığı coin dirençte satar. Coin yeniden destek bölgesine inince yeniden alır, dirençte yeniden satar. Destek ile direnç seviyeleri arasındaki bölge, trend kanalıdır. Bir coinin fiyatı; yükseliş, düşüş ve yatay trend kanalında hareket edebilir. Kripto piyasasında düşüş yönlü işlemlere ise short işlem denir. Burada yatırımcılar, fiyatların düşüşünden kazanmaktadır. Short işlem açan yatırımcılar ise direnç bölgesinden aldığı coini destek bölgesinde satarak kâr elde etmeye çalışır.

Bazı coin yatırımcıları, daha çok haberlerden faydalanarak işlem açar. Destek ve direnç seviyeleri, sonsuza kadar işlemez. Sadece belli bir dönem boyunca çalışır. Bu destek ve direnç seviyeleri kırılabilir. Kırılımların ardından coin, kendisine yeni bir direnç bulmak için yükselişe geçer ya da düşüşlerde yeni bir destek bulmak için alt seviyelere yönelebilir. 

Söz konusu coin projesi ile ilgili olumlu veya olumsuz haberler, coinin fiyatını etkileyebilir. Bu nedenle kripto paralarla ilgili haberlere dikkat etmek, coinlerin resmi sosyal medya hesaplarını takip etmek gerekir. Herhangi bir yükseliş işareti yokken Elon Musk’ın, “Dogecoin halkın kripto parasıdır.” şeklinde tweet atması, Dogecoin fiyatının en az 100 kat artmasını sağlamıştır. Dolayısıyla haber takibi oldukça önemlidir.

Kripto para ne zaman alınmalıdır? sorusu, coinlerdeki dip seviyelerin kesin olarak bilinememesi nedeniyle de önemlidir. Aylar içinde değerini en az yüzde 70 oranında kaybeden bir coin, düşüşünü sürdürebilir. Dip seviyeleri bulmak için piyasanın psikolojik döngüsü bilinmeli ve kullanılmalıdır. Fiyatların inanılmaz derecede düştüğü ve çoğu kişinin alımlara yanaşmadığı dönemlerde kripto para almak daha mantıklıdır. Zira burası aşağı yukarı dip bölgedir e fiyatlar yükselecektir. Herkesin bir coşkunluk içinde alım yaptığı dönemlerde ise kripto para almak risklidir. Bu bölgeden yapılan alımlar, yatırımcıların uzun süre boyunca zararlı pozisyonda beklemesine neden olabilir.

Paribu Coin Ne Zaman Çıkacak?

Türk kripto borsası olan Paribu, yerli yatırımcı tarafından yoğun ilgi gören platformlardan biridir. Paribu, geçen yıldan bu yana geliştirme çalışmaları yaptığı Paribu Coin (PRB) adlı bir kripto parayı, 2022 içinde kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Peki Paribu Coin ne zaman çıkacak? gelen bilgilere göre Paribu Coin (PRB), 21 Şubat Pazartesi günü ön satışa saçıldı. PRB Coin ön satış fiyatının 9 TL ve 12 TL olacağı kaydedildi. 

Paribu coin (PRB), borsanın kullanıcıları tarafından alım satımının yapılabilmesi için 1 Mart 2022 tarihinde piyasaya sürülecek. Bu tarihte piyasaya 14 milyon adet Paribu Coin’in sürüleceği belirtildi. Paribu Coin toplam arzı 600 milyon adet olacak şekilde düzenledi. Coinin stake edilebileceği kaydedildi. Bu da belli bir süre boyunca harcanmadan kilitlenen PRB Coinler üzerinden pasif gelir elde edilebileceği anlamına geliyor. Paribu Coin (PRB) hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için https://www.paribu.com/#/prb sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin’e Kaç Parayla Başlanır?

Kripto yatırımı yapmak isteyen kullanıcılar, piyasaya nereden başlayacağını öğrenmeye çalışmaktadır. Birçok kişinin en fazla aşina olduğu coin, ilk kripto para olan Bitcoin (BTC) olmuştur. Peki Bitcoin’e kaç parayla başlanır? Kripto borsalarında Bitcoin alımı yapmak için bir minimum sınır vardır. Örneğin BtcTurk borsası üzerinden Bitcoin almak istiyorsanız en az 10 TL yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu sınır, yabancı borsalar için 10 dolar olarak belirlenmiştir. 

Binance, Coinbase, FTX ve Gate.io gibi borsalarda 10 doların altında herhangi bir coin alımı yapamazsınız. Deneme yapmak ve tecrübe kazanmak isteyen kullanıcılar, Paribu ve BtcTurk gibi Türk borsalarından 10 TL’lik alım yapabilir. Yabancı borsalardan alım yapmak için en az 10 dolar yatırmak gerekmektedir.

Paribu Kimin? Güvenilir mi?

Kripto sektörü yıllar geçtikçe büyümüş, coinlerin alınıp satılabileceği ve transfer edilebileceği çok sayıda borsa ortaya çıkmıştır. Bu kripto borsalarında biri de Şubat 2017’de kullanıma açılan Paribu olmuştur. Türk kripto borsası Paribu, çok sayıda işlem çiftini barındıran popüler platformlardan birine dönüşmüştür. Peki Paribu kimin? Güvenilir mi?

Yasin Oral ve Özgür Efe önderliğindeki bir ekip tarafından geliştirilen Paribu, en popüler yerli kripto borsalarından biridir. Paribu borsanın işlem hacmi 2021 yılında 1 milyar doları aşmıştır. Bu bakımdan en çok kullanılan yerli kripto borsasının Paribu olduğu söylenebilir. Aynı zamanda Blockchain Türkiye Platformu Yürütme Kurulu üyesi olan kurucu Yasin Oral, borsanın CEO’su olarak görevini sürdürmektedir.

Paribu, günümüzde 4.5 milyondan fazla kullanıcıya hizmet vermektedir. Kripto borsaları işlem hacmi sıralamasında 64’üncü basamakta yer almaktadır. Haftalık ziyaretçi sayısı 1 milyon olan Paribu üzerinde yapılan işlemler, günlük ortalama 100 milyon doları aşmaktadır. Milyonlarca kullanıcısı bulunan ve en az 80 kripto para birimini bünyesinde barındıran Paribu borsası için “güvenilir” yorumunu yapabiliriz. 

Paribu Devlet Onaylı mı?

Günümüzde kripto borsalarının tescilli olup olmaması durumu, büyük tartışmalara neden olmaktadır. birçok kripto borsası, yasal mevzuatlarla birlikte tescillenmese bile kullanımı yasaklanmamıştır. Peki Paribu devlet onaylı mı? Bir anonim şirket olan Paribu, Türk Ticaret Kanunu’na uygun olarak kurulmuştur. Paribu Hukuk Müşaviri avukat Mehmet Türkarslan, Paribu borsasının, elde ettiği gelirler üzerinden vergi mevzuatlarına uygun şekilde vergi ödediğini bildirmiştir. 

Platform, "internette pazar yeri oluşturma" hedefi ile ticari faaliyetler yürütmektedir. Paribu borsası, Türk Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gibi mevzuatlar ile tam uyumludur. Dünya genelinde süren kripto yasası çalışmaları, Türkiye’de de devam etmektedir. Bunun için Paribu gibi sektör temsilcilerine danışılmaktadır. 2022 yılı bitmeden yürürlüğe konulacak kripto yasası, tüm borsaların yasal bir zemine oturtulmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte kripto piyasası ile ilgili düzenlemelerin henüz yürürlüğe girmemesi, kripot ticareti yapılan borsaların yasaya tabi olmadıkları anlamı taşımaz.

Paribu Kimin Şirketi?

Peki Paribu kimin şirketi? Paribu borsası, Şubat 2017’de Yasin Oral ve Özgür Efe önderliğindeki bir yazılım ekibi tarafından geliştirildi. Yasin Oral, borsanın CEO’su olarak görevini sürdürmektedir. Bir Türk kripto borsası olan Paribu Teknoloji Anonim Şirketi, elde ettiği gelir üzerinden devlete vergi ödemektedir. 

Ücretsiz Coin Kazanma

Kripto piyasasının gelişmesi, yıllar içinde yatırımcı sayısını artırdı. Kripto piyasasının kısa sürede ciddi kazançlar getirebileceğini bilen çok sayıda yatırımcı, efor sarf etmeden ücretsiz coin kazanma yollarını araştırmaya başladı. Bunun için faucet (musluk) adı verilen çok sayıda ücretsiz coin kazanma sitesi bulunmaktadır. Bazı siteler kullanıcılara yarım saatte bir, bazı siteler ise saatte bir coin ödülü vermektedir. 

Coin kazanma işlemi için reklamlara tıklama ve reklamları izleme gibi görevler yerine getirilmelidir. Bu görevlerin tamamlanması sonucunda Bitcoin, Dogecoin, Bitcoin Cash ve Ethereum gibi coinler elde edilmektedir. Ücretsiz coin kazanma imkânı veren bazı faucet siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • FaucetCrypto,
 • FreeBitco.in, 
 • Cryptoly,
 • Coinfaucet.io,
 • Cointiply,
 • FireFaucet.win,
 • Grab.tc,
 • Coinpayu,
 • SatoshiHero,
 • Allcoins.pw,
 • Freebitcoin.io,
 • Adbtc.top,
 • Pipeflare.io,
 • Freecardano,
 • Free-ltc.com,
 • Free-doge.com,
 • Freeusdcoin.com,
 • Freeneo.io,
 • Freechainlink.io,
 • Freedash.io.

Coinbase Coin Çekme

Coinbase, en büyük kripto borsaları arasında yer almaktadır. Binance’ın ardından piyasa değeri en büyük 2’nci borsa olan Coinbase’in günlük işlem hacmi 2 milyar doların üstündedir. Kullanıcılar, kolaylıkla yatırım yapabilir ve isterse coin çekebilir. Peki Coinbase coin çekme işlemi nasıl yapılmaktadır? Bu işlemin detaylarını madde madde aktaralım.

 1. Coinbase borsasına girdikten sonra “portfolio” sekmesine tıklayın. “Your assets” bölümüne gidin ve sayfayı aşağı kaydırın.
 2. İtibari para bakiyesine tıkladıktan sonra açılan sayfada karşınıza “deposit” ve “withdraw” kısımları çıkacak. Withdraw seçeneği ile devam edin.
 3. Withdraw all seçeneğine tıkladıktan sonra “continue” seçeneği ile devam edin.
 4. Burada karşınıza çıkan banka seçeneklerinden birini seçin ve çekme işlemini onaylamak için “withdraw now” seçeneğine tıklayın.

Coin Yatırım Rehberi

Yüksek fiyat oynaklığına sahip volatil yapısıyla dikkat çeken kripto piyasası, kısa vadede ciddi oranda kâr etmek isteyen kullanıcıların odak noktası haline geldi. Nereden başlayacağını bilemeyen kullanıcılar, coin yatırım rehberi yardımıyla kazanç elde etmek istiyor. 

Yukarıda bulunan “kripto para ne zaman alınmalı?” isimli alt başlıkta kripto kullanıcılarının dikkat etmesi gereken başlıca noktalara değindik. Temel olarak yatırım yapmadan önce kripto paraların ne olduğu, blockchain teknolojisi, piyasanın işleyişi, yatırımcı psikolojisi, temel analiz ve teknik analiz yöntemleri ile borsaların nasıl kullanılacağı öğrenilmelidir. Her kullanıcı, kendi sermayesinin büyüklüğü ve almak istediği risk oranına göre yatırımcılarını yapmalıdır. Yatırım yaparken başka kişilerin etkisinde kalmamak gerekir. Zira herkesin sermayesi, hedefleri, piyasa ile ilgili bilgi düzeyi ve almak istediği risk oranı farklıdır.

Yatırım yapılacak coin projesinin ne olduğu, blockchain ekosistemine nasıl katkı sunduğu, resmi sitesinde yer alan yol haritası, kimler tarafından desteklendiği, geliştirici ekibi ve projenin şimdiye kadar kat ettiği mesafe öğrenilmelidir. Bunlar temel analiz için önemli bilgilerdir. Coin hakkındaki haberler dikkatle izlenmeli ve sosyal medya hesapları takibe alınmalıdır. Öte yandan coinin gelecekteki fiyatının öngörülmesinde yardımcı olarak grafik okuma bilgisi geliştirilmelidir. Fiyat tahminlerinde kullanılan indikatörler, destek-direnç seviyeleri, trend kanalları ve formasyonlar öğrenilmelidir. Bunlar ise teknik analiz ile ilgili bilgilerdir.

Gerekli bilgiler öğrenildikten sonra küçük bir meblağ ile piyasaya girebilirsiniz. Tecrübe kazanmak için küçük miktarlarda yatırım yaparak başlayabilir, daha sonra yatırım yaptığınız sermayeyi büyütebilirsiniz. Kripto piyasasındaki dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmak için nasıl saldırı yöntemleri kullanıldığını öğrenmelisiniz. Bütün bunlar, daha sağlıklı şekilde yatırım yapmanıza ve kayıpları en aza indirmenize yardımcı olacaktır.