Anasayfa Rehber Ren (REN) Nedir, Nasıl Alınır?

Ren (REN) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünü baştan yaratan bir proje olan Ren coin nedir? Nasıl çalışır? Nasıl satın alınır? İşte tüm detaylarıyla Ren coin..

Ren (REN) Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin (BTC) kripto para biriminin piyasaya sürülmesinden bu yana, sektörde birçok dijital varlık ve bu alandaki teknolojiler kullanıcılara sunuldu. Aynı şekilde, 2020 yılından itibaren merkeziyetsiz finans (DeFi) platformları, sürekli büyüyen bir kullanıcı tabanı ile inanılmaz bir gelişme kaydetti. Tam da bu noktada, DeFi projelerine yatırım amacıyla geliştirilen bir protokol olan Ren coin nedir? Nasıl çalışır? Güvenilir midir? Gelin hep birlikte bakalım.

Ren Coin Nedir?

Ren, farklı blockchain platformları arasında birlikte çalışabilirlik ve likidite sağlamak için oluşturulmuş açık bir protokoldür. Protokol her zaman, blockchain platformları arasındaki likidite ile ilgili engelleri kaldırarak, merkezi olmayan finansın (DeFi) birlikte çalışabilirliğini ve erişilebilirliğini genişletmeyi hedefler.

Ren için kısaca şöyle denebilir; tüm kullanıcıların farklı blok zincirleri arasında dijital varlıkları transfer etmesine izin veren küresel bir ağ protokolüdür.

Örneğin; Ren protokolü üzerinde kilitlenen Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) veya Zcash (ZEC) gibi kripto para birimleri, ERC 20 standardı eşdeğeri RenBTC, RenBCH ve RenZEC olarak Ethereum (ETH) ağı üzerinde 1:1 oranda tekrar basılır. Yeni tokenler, Compound veya Aave gibi borç alma ve verme platformları da dahil olmak üzere tüm merkeziyetsiz finans (DeFi) ürünlerinde kullanılabilir.

RenBTC, Ethereum ağında Bitcoin’dir. Bitcoin’i Ethereum ağına getirerek BTC’nin DeFi sektöründe kullanılmasına izin verir.

Orijinal tokenler protokolde kilitli kalmaya devam eder ve fonlarının kilidini açmak isteyen kullanıcıların, ağı işletmek ve sürdürmek adına düğümlere ödeme yapmak için gerekli olan REN kripto para birimini kullanmaları gerekir.

Ren Coin Nasıl Çalışır?

Ren, karmaşık işlemlerini yönetmek ve yürütmek için akıllı sözleşme kodunu Ren ağına dağıtan özel sanal makine veya RenVM'ye dayanır. Bu makineler, ücret karşılığında bilgi işlem güçlerine ve depolama alanlarına katkıda bulunur. Bu da kripto para birimlerinin blok zincirleri arasında hareket etmesini sağlar.

Ren Coin Nasıl Çalışır?

RenVM, kripto para birimleri için bir tür koruyucudur ve basılan her RenBTC tokeni RenVM'de depolanan eşdeğer bir Bitcoin (BTC) tokeni tarafından desteklenir. Ren güvenilirdir çünkü; güvenliğini sağlamak için, oldukça gelişmiş teknik algoritmalar kullanan bir düğüm ağından oluşur.

Proje, tüm bu işlemleri kolaylaştırmak ve gizliliği korumak için bu yardımcı teknolojileri kullanır:

 • Darknodes: Ren sanal makinesi, “Darknodes” adlı bir bilgisayar ağı tarafından korunur. Akıllı sözleşmelerde belirli miktarda REN tokenini kilitlemeleri koşuluyla herkes bir Darknode çalıştırabilir.
 • Shamir'in Gizli Paylaşımı: Bu, gizli verileri farklı katılımcılar tarafından tutulan parçalara bölen bir kriptografik ilkedir. Ren, RenVM ağında kullanılan özel anahtarlar Darknode'ların kendisinden bile gizli tutulması için bu işlemi kullanır.
 • RenBridge: Protokol, kullanıcıların tokenlerini ERC 20 standartında basmasına izin veren merkezi olmayan bir uygulama (dApp) olan RenBridge’yi kullanır.
 • Güvenli Çok Taraflı Hesaplama (sMPC): Geliştiricilerin kodunun girdileri veya çıktıları açıklamadan çalıştırılmasına izin veren bir algoritmadır.
 • Bizans Hata Toleransı (BFT): Bu algoritma, bazı düğümler çökse bile Ren ağının etkin bir şekilde çalışacağı anlamına gelir.
 • Hyperdrive: RenVM'nin işlemleri süper yüksek hızlarda tamamlamak için tasarlanmış konsensüs mekanizmasıdır.

Ren Coin Kim Tarafından ve Ne Zaman Ortaya Çıkarılmıştır?

Ren, 2017 yılında, iki yazılım geliştiricisi Taiyang Zhang ve Loong Wang tarafından kurulmuştur. Başlangıçta Republic Protocol olarak piyasaya sürülen platform, 2019 yılında Ren olarak yeniden adlandırılmıştır. Kurucu ortaklardan Zhang, kripto para sektöründe oldukça deneyime sahiptir ve kripto hedge fonu Virgil Capital'in de kurucu ortağıdır. Bundan önce Zhang, 2014 yılında bir yazılım ve web geliştirme girişimi olan Neucode'u kurmuştur.

2018 yılında ise Ren, REN token arzının %56,5'ini satan ve Ethereum (ETH) ağı üzerinde 28,9 milyon dolar toplayan özel bir satış gerçekleştirdi. Satışa katılanlar arasında Polychain Capital ve FBG Capital gibi yatırımcılar da vardı. Daha sonra, token arzının %8,6'sını satıldı ve Ethereum (ETH) ağı üzerinde 4,8 milyon $ toplanarak halka açık bir token satışı gerçekleştirildi.

Toplanan REN tokenlerinin %65,2'si çeşitli satışlarda satıldı ve 30 milyon doların üzerinde fon sağladı. Kalan tokenlerin %19,9’u ekibe ve danışmanlara, %5’i topluluk gelişimine ve %9,9’u bir şirket rezervine tahsis edildi.

Ren Coin Nasıl Alınır?

Ren coin, Binance, Coinbase, Bithumb, Uniswap, Kucoin, Bittrex gibi dev borsalarda işlem görür. Ren coin ile Binance üzerinden Tether (USDT), Bitcoin (BTC) ve Binance USD (BUSD) çiftleriyle işlem gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Türk Lirası ile işlem yapmak istiyorsanız “Bitay” borsasını kullanabilirsiniz.

Ren Coin Nasıl Alınır?

Örneğin popüler bir Bitcoin (BTC) borsası olan Binance üzerinden Ren coin satın almak istiyorsunuz;

 1. Borsanın web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden “Kayıt Ol” kısmına geçiş yapın.
 2. Ardından istenilen tüm bilgileri girin ve aktivasyonunuzu tamamlayın.
 3. Web sitesinde sol üstte bulunan “Kripto Al” butonuna tıklayın.
 4. Size en uygun ödeme seçeneklerinden birini seçerek satın alma paneline geçiş yapın.
 5. Ardından REN coini ve almak istediğiniz miktarı seçin.
 6. Onaylayın ve tebrikler! Artık Ren coin yatırımcısısınız.

Ren coin, tüm zamanların en yüksek seviyesini 20 Şubat 2021 tarihinde 1,83 dolar ile, tüm zamanların en düşük seviyesini ise 27 Kasım 2018 tarihinde 0,01548 dolar ile görmüştür.

Neden Ren Token Satın Almalıyız?

 • Ren ağındaki işlem ücretleri ödemeleri yapmak için REN coin gereklidir.
 • Piyasa üzerindeki diğer kripto para birimlerinin aksine, kullanıcıların platformuna erişmek için REN satın almaları veya tutmaları gerekmez. Ren coin kullanıcılarının, istenilen herhangi bir blockchain platformunun ekonomik faaliyetinde yer alma özgürlüğü bulunur.
 • Darknode operatörlerinin bir düğümü işletmek için 100.000 REN stake etmesi gerekir ve REN'in toplam arzı 1 milyar REN’dir. Dolayısıyla, olası Darknode sayısı sınırlıdır ve bu da REN tokenlerine olan talebi artırır.

Ren coin nedir yazımızın sonuna geldik. Anlaşılacağı üzere Ren protokolü, merkeziyetsiz finans (DeFi) devriminden yararlanmak için iyi bir konumdadır. Dolayısıyla yatırım yapmak isteyenler, yeterli araştırma ve bilgi ile Ren protokolünün bir kullanıcısı olabilir. Gelecekte Ren, blok zincirleri arasındaki bağlantıyı sağlamasıyla tüm kripto sektörünü birbirine bağlayabilir.

Ren (REN) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)