Anasayfa Rehber renBTC (RENBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

renBTC (RENBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

RenBTC nedir? Projenin kurucusu, çalışma sistemi, listelendiği borsalar, avantajları ve daha fazlası ile ilgili bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

renBTC (RENBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

RenBTC Nedir?

Ren Protokolü isimli projeyi daha önce duymuş muydunuz? Duyduysanız büyük bir ihtimalle ona ait bir ERC 20 token olduğunu da biliyorsunuzdur. RenBTC olarak adlandırılan bu token, Ethereum ağı içerisinde Bitcoin’in merkeziyetsiz bir temsili olarak karşımıza çıkıyor. 

RenBTC coin, Bitcoin’i Ethereum ağında bulunan merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasına getirmek isterken bu şekilde sistemin büyümesine hız kazandırmayı başarmayı hedefliyor. Söz konusu projeden önce çok sayıda kişinin Bitcoin’i Ethereum ağına getirmek amacıyla yola çıktığını da hatırlatalım. 

RenBTC’nin asıl hedefi, Bitcoin değerine bağlı bir değere sahip olan bir token geliştirmektir. Yani RenBTC’nin Ethereum ağı üzerinde çalışan bir ERC 20 token olmasına bakılmaksızın 1 RenBTC’yi 1 BTC’ye eşit hale getirmektir. Piyasa meraklıları için RenBTC nedir? sorusunun yanıtını en anlaşılır haliyle verdik. 

Aynı hedefi ortaya koyan bir başka proje ise wBTC olarak ön plana çıkıyor. Her iki proje de Bitcoin’i Ethereum ekosisteminde kullanılabilir hale getirmek için çaba harcıyor. 

RenBTC Kime Aittir?

RenBTC coin, Bitcoin’i Ethereum ekosisteminde kullanılabilir hale getirmek için hazırlıklı ve nitelikli bir geliştirme ekibine sahiptir. Projenin kurucuları arasında Taiyang Zhang yer alıyor. Ren ekosisteminin arkasındaki geliştirme şirketinin CEO’su olan Zhang, daha önce KeeperDAO’nun kurucu üyesi olarak kritik bir pozisyondaydı. Zhang, aynı zamanda kripto şirketi Virgil Capital’ın da kurucularından biridir. Kripto para birimlerini ilk benimseyenlerden biri olan Zhang, önde gelen bir uzman geliştiricidir. 

Geliştirme ekibinde yalnızca bir kişi bulunmuyor. Loon Wang, Ren’de baş teknoloji yöneticisi olarak görev yürütüyor. Avustralya Ulusal Üniversitesinde öğretim elemanı olarak görev yürüten Wang, Neucode yazılımının geliştiricisiydi. 

Ekip, bunun dışında üç yazılım geliştiricisi, blockchain geliştiricileri ve bir araştırmacıyı da içeriyor. Ekibin şu anda 30’un üstünde üyesi bulunuyor. Ren Protokolü’nün geliştiricileri, blockchain birlikte çalışabilirliğini elde etmek amacıyla güçlerini birleştirmiş ve çalışmaların bir sonucu olarak RenBTC hayata geçirilmiştir. Söz konusu dijital varlık, çalışmasını mümkün kılan daha da büyük projeden türemiştir. Bu projenin adı ise RenVM (Ren Virtual Machine) olarak biliniyor.   

renBTC (RENBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

RenBTC Nasıl Çalışır?

RenVM, blockchainler arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için farklı blockchainler arasında bir köprü işlevi görmeyi hedefleyen sanal makine (evrensel bilgisayar) olarak tanımlanıyor. Bunun temel olarak zincirler arası işlemleri kolay, basit ve güvenli bir şekilde sağlayan bir altyapı oluşturmaktan sorumlu olduğunu ifade edebiliriz. 

RenBTC, oldukça basit bir işleyişe sahiptir. İşlemlerin yürütülmesinde iyi bilinen ve “lock and mint” olarak adlandırılan bir yöntem kullanıyor. Bu, Ethereum ve Bitcoin blockchainlerinden kaynaklanan “blockchainler arası bir işlem”dir (ya da birkaçıdır). Bu operasyonlar, Ethereum’da akıllı sözleşmelerin geliştirilmesinin yanı sıra Bitcoin bakiyesinin kilidini açmak ve Ethereum ağında RenBTC tokenlarını basmak üzere üçüncü bir işlemi gerçekleştirmek amacıyla Bitcoin’de bulunan bir HTLC işlemine odaklamıştır. 

Yukarıda yer verilen tüm süreç, merkeziyetsiz bir şekilde ve aracılar olmadan gerçekleştiriliyor. Sürecin RenVM tarafından sunulan araçları içerdiğini de belirtmekte fayda var. Bu süreç, herhangi bir kullanıcının Bitcoin’lerini RenVM’ye göndermesiyle başlıyor. Coinlerin gönderilmesinin ardından sistem, bu gönderimi engelliyor ve coinlerin gözetimini üstleniyor. RenVM, RenBTC tokenlarının basılması ve üretilmesi ile ilgili süreci başlatmaktan sorumlu oluyor. O sırada kullanıcıya “basım imzası” dediğimiz şey veriliyor. 

Basım imzası; kullanıcının, Ethereum ağına RenBTC tokenları şeklinde gönderilen BTC miktarını elde etmesini sağlayan bir imzadır. Kullanıcı, böylece BTC coinlerini ağ içerisinde ve aynı değerde ERC 20 tokenlarına dönüştürüyor. Bitcoin ve kullanıcıları, sonuç olarak Ethereum ağının DeFi sistemine herhangi bir problem ya da üçüncü taraf müdahalesi olmaksızın katılabiliyor.

Bu işlem modelinin en ilgi çekici yanı ise yalnızca Bitcoin için değil Bitcoin Cash, ZCash ve Polkadot gibi diğer blok zincirlerine de uyarlanabilmesidir. Yani BTC, BCH ya da ZEC, RenVM kullanımı ile diğer ERC 20 tokenlarına dönüştürülebiliyor. 

Kripto para birimlerini tokenlara dönüştürdükten sonra geriye tek bir şey kalıyor: Hedefinize ulaştıktan sonra onları geri çekmek. Bu, oldukça kolay bir işlemdir. RenBTC coin yakmak için sanal makine vasıtasıyla sadece bir “işlem yakımı” oluşturmanız gerekiyor. Böylece onlar yok oluyor. Bunun üzerine sistemde tutulan BTC bakiyeniz serbest bırakılıyor ve kripto para biriminizi kurtarıyorsunuz. 

RenVM’nin Darknodes olarak bilinen merkeziyetsiz bir düğüm ağı ile çalışması, kullanıcıların KYC (Müşterini Tanı) sürecini tamamlamalarına gerek olmadan diledikleri zaman dijital varlıkları kolay bir şekilde basmalarına ve yakmalarına imkân tanıyor. Sistem, kurulduğundan beri her dakika akın eden yüzlerce işlemi gerçekleştirebildiğini ispatladığı için hiçbir zaman aşırı yükleme ile karşılaşmamıştır. 

renBTC (RENBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

RenBTC Nasıl Alınır?

Sahip oldukları herhangi bir Bitcoin’i kullanan kişiler, RenVM protokolünde her zaman RenBTC coin basarak bu dijital varlığı elde edebiliyor. RenBTC coin, aynı zamanda Uniswap, Gate.io, Solidly, SpookySwap, Curve Finance, Bancor Network, Raydium, Bittrex, SushiSwap ve PancakeSwap gibi kripto para platformları üzerinden de direkt olarak satın alınabiliyor. Coin yatırımı yapan kişilerin kendi risk yönetimlerini sağlam bir şekilde yapmaları ve buna göre coin alım satımı gerçekleştirmeleri tavsiye ediliyor. 

Dünyanın en popüler borsalarından biri olan Binance, listelemiş olduğu her dijital varlığı düzenli aralıklarla incelemeyi tercih ediyor. Herhangi bir coinin Binance’in beklediği yüksek standardı karşılamaması ya da sektörün değişmesi halinde daha derinlemesine bir inceleme gerçekleştiren platform, bunun üzerine söz konusu coini imkân dâhilinde delist edebildiğini ve böylece bütün kullanıcıları en iyi şekilde koruduğunu dile getiriyor. Binance tarafından bu şekilde delist edilen kripto para birimlerinden biri de RenBTC coin olmuştur. 

renBTC (RENBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

RenBTC Avantajları Nelerdir?

Öncelikle her proje mutlaka kendi avantajlarına ve kullanım alanlarına sahiptir. Bu projede ilk göze çarpan kullanım örneklerinden biri, merkeziyetsiz borsa (DEX) oluşturma kabiliyetiydi. Bu DEX’ler, Ren Protokolü tarafından desteklenen diğer para birimleri ile zincirler arası işlemleri gerçekleştirme kabiliyetine sahip olabilirdi. Avantajlarından biri, bu tarz işlemlerin güvenli bir şekilde ve karşı taraf riski olmadan sunulmasıdır. 

Bitcoin sahibi kullanıcıların, zorunlu KYC gibi herhangi bir işlem olmaksızın ağa katılmak için yalnızca BTC’lerini göndermeleri ve onları RenBTC’ye dönüştürmeleri gerekiyor. Bu da onların DeFi dünyasına katılımını kolaylaştırmaya katkıda bulunuyor.

Bir diğer kullanım örneği ise ödünç vermedir. Bu dijital varlık, Bitcoin’e ek olarak farklı tokenlarda likiditelerini sunan havuzlar oluşturmak için büyük bir esneklik sağlıyor. 

Peki, dolaşımda kaç tane RenBTC coin var? CoinMarketCap platformuna baktığımızda toplam arz ile dolaşımdaki arzın aynı olduğunu görüyoruz. Bunlar coin basıldığında ve coin yakıldığında dalgalanıyor. Bunun dışında ekip için coin tahsisi bulunmuyor. 

renBTC (RENBTC) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)