Kripto Para Haberleri

RG Coins’in sahibi, kara para aklama suçu nedeniyle 10 yıl hapse mahkûm edildi

ABONE OL:

Sahte çevrimiçi müzayedelerden kazanılan milyonlarca doları aklamak için kullanılan bir kripto para borsasının sahibi 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

RG Coins’in Bulgaristanlı sahibi Rossen Iossifov, kirli paranın cezai kaynaklarını gizlemek için kripto para borsasını kullanarak kara para aklamaktan ve dolandırıcılık yapmaktan suçlu bulundu ve 10 yıl hapse mahkûm edildi.

RG Coins sahibi tutuklandı!

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) Salı günü, 53 yaşındaki Rossen Iossifov’un dolandırıcılara dolandırıcılık gelirlerini aklamada yardımcı olmak ve kasıtlı olarak cezai sorumluluktan korunmak için ticari uygulama tasarladığını açıkladı.

Multi milyon dolarlık suçlu planı en az 900 ABD vatandaşını kapsayan “büyük ölçekli” bir çevrimiçi açık artırma dolandırıcılığı işleten Romanya merkezli suçlularla başladı. Craigslist ve eBay gibi web siteleri, var olmayan yüksek biletli öğeleri (genellikle araçlar) listelemek için kullanıldı. Bir kurban bir müzayedeyi kazandığında ve malları için ödeme yaptığında, bu fonlar daha sonra kripto paraya dönüştürüldü ve daha sonra kara para aklayıcılara gönderildi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Çin'de kripto para madenciliği yapan 2 öğretmen yakalandı

ABD Adalet Bakanlığından büyük darbe

ABD savcılarına göre, Iossifov kara para aklama işlemleri sırasında ‘son adımları’ kolaylaştıran para aklayıcılardan biriydi.

ABD Adalet Bakanlığı, Iossifov’un Bulgaristan Sofya’da bulunan kripto para borsası RG Coins’in Alexandria Online Açık Artırma Dolandırıcılığı (AOAF) ağına ait en az 5 müşteriye hizmet verdiğini ve özellikle suç çetesindeki müşterilere uygun döviz kurları sağladığını söyledi. Buna ek olarak, RG Coins çalınan fonların kaynağıyla ilgili herhangi bir kimlik veya kanıt istemediğinden dolayı kripto para borsasında gerçekleşen suç faaliyetleri olan bağını ve kanıtını ortadan kaldırdı.

Yetkililer 3 yıldan kısa bir süre içinde 4 AOAF müşterisinin RG Coins’de kripto paralar aracılığıyla 5 milyon dolar aklandığını tahmin ediyor. Bu kara para aklama işlemlerindeki risk nedeniyle RG Coins’in sahibi 184.000 doların üzerinde para kazandı.

Bununla birlikte AOAF şu anda ABD, Romanya ve Bulgaristan’da kolluk kuvvetleri tarafından yürütülen iş birliğine dayalı soruşturmalar yoluyla basıldı.

2 haftalık bir duruşmanın ardından, ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Robert Weir, Rossen Iossifov’u Haraççı Etkilenen ve Yolsuz Kuruluşlar Yasası (RICO) uyarınca suç ve kara para aklama komplosu işlemek için komplo kurmaktan 10 yıl hapse mahkum etti. Rossen Iossifof bu cezanın en az 8,5 yılını hapishanede geçirecek.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Fransa, Bitcoin Uzmanı Alexander Vinnik'i Kara Para Aklamak ile Suçluyor

Rossen Iossifov’a ek olarak toplamda 17 AOAF üyesi tespit edildi ve bunlar arasında 7 kişi de hapis cezasına çarptırıldı. Şu anda bu konu ile alakalı 3 kişi hala aranıyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu