Dikkat Çekenler

Ripple “Çoğunluğun İyiliği” İçin Mi Çalışıyor?

Her endüstrinin sektörü iki karşıt yarıya bölen tanımlayıcı katılımcıları vardır. Kripto para endüstrisi içinde bu tanımlayıcı varlık Ripple’dır.

Ripple, 2012’deki kuruluşundan bu yana, kripto paraların ödeme merkezli ve düzenleyici uyumlu belirsiz bir bölümünde yer aldı. Merkezi olmayan kripto para diğerlerinin aksine, blockchain teknolojisi ve kurumsal finansın kesişme noktasını kapsıyor.

Bu ayrım, Ripple’ın kripto para dünyasından uzaklaşmasına ve FinTECH uyumunun daha geleneksel bir görünümüne katkıda bulunmasına yol açtı.

Ripple’ın Yasallığı

Ripple bazı insanların hoşuna gitmese de her zaman yasal olarak uyumlu bir şirket olarak görülüyordu. Ancak 2019’da çabalarını hızlardı.

Facebook Libra’yı duyurduğunda ödeme dünyası durma noktasına geldi. Kaydi paralar tarafından desteklenen ve düzenleyici gözetmeni olmayan özel şirketler tarafından kontrol edilen kripto para fikri, Ripple için sıkıntı yarattı. Böylece şirket daha inatçı ve kararlı olmaya başladı.

San Francisco’dan bile, Washington DC’de bir araya gelen endişesi aşikardı. Ripple, hem sözleriyle hem de eylemleriyle öne çıkmaya başladı.

Ripple’ın Eylemleri

Düzenleyiciler Facebook’a ve Libra Derneğine saldırırken daha büyük kripto para topluluğu hasar aldı. Buna Bitcoin ve Ripple’ın kripto parası XRP’de dahildir. Ripple bu nedenle, tüm alanı kapsamak istedi.

Temmuz ayında ateşkes oldu. Şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ve Kurucu Ortağı Chris Larsen, ABD Kongresi’ne sınır çekmek için ricada bulunan bir mektup yazdı. Mektup, Wall Street Journal’da tam sayfa ilan olarak yayınlandı.

Mektup, merkez bankalarını ve hükumetleri para ihracı konularında övdü ve kripto paraların ABD dolarının “yerine” gelmekten ziyade “bütünleştirdiğini” açıkladı. ABD, uluslararası olarak gelişen yeni teknolojiden korkmak yerine “gizlilik ve istikrarın yeniliklerinde öncülük etmelidir.” Mektup, düzenleyiciler ve yenilikçiler arasındaki “temel farklılıklar” dengesini savunarak kapatıldı.

Mektubun zamanlaması ve içeriğinden sonra Ripple eylemlerine başladı.

Ripple’ın Yasalara Yaklaşımı

Ekim ayında Ripple, ödeme kanadını kollamak için değil, lobicilik çalışmalarını desteklemek için Washington D.C. ofisini açtı. Ülkenin başkentinde bir Küresel Düzenleyici ofisi açan ilk blockchain şirketi olmakla kalmadı aynı zamanda yeni üyeleri de hükumet deneyimi olan kişiler oldu.

Menkul Değer Tokeni Strateji Yöneticisi Derek Schloss, blockchain lobiciliğinin artmakta olduğunu söyledi.

“FEC 2019’dan kamuya açıklanmış verilere göre, son birkaç yılda blockchain ile ilgili lobi harcamaları için hem dolarlarda hem de varlıklarda kesinlikle bir artış oldu.”

“Kripto para dünyası için karışıklık her zaman vardı. Kripto paralar, emtia yasalarına karşı menkul kıymetler yasaları, vergiyle ilgili konular, iş kanıtları ve hisse kanıtı teşvikleri, durağan koinler ve kaydi para ağ geçitleri konusunda düzenlemeler belirsiz.

Benzer sorunları öngören Ripple hazırlanmaya başladı.

Ripple’ın Eski Hükumet Çalışanları

Ocak 2017’den Haziran 2019’a kadar ABD Hazine Bakanlığı Sekreterinin eski danışmanı Craig Phillips, “politika liderliği” hakkında fikir vermek için Ripple’s Board’a katıldı. Finansal hizmetler emektarı Phillips, 30 yılı aşkın bir süredir Credit Suisse, Morgan Stanley ve Blackrock için çalışmıştı.

Ağustos 2019’da Ripple’ın Uluslararası Politika Konseyi’ne Susan Friedman katıldı. Hazine’deki Uluslararası İlişkiler Müsteşarı Heath P. Tarbert’in danışmanlarından biri olan eski baş danışmanın, odak noktası “uluslararası finansal hizmetler düzenlemeleri” oldu.

Sonunda Friedman ve patronu 6 yılı aşkın kariyerini bıraktı. Tarbert, Nisan 2019’da Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) yöneticisi olarak atandı. Tarbert’in XRP ile ilgili görüşleri kesin değildir, ancak Bitcoin ve Ethereum’un yasal tanımı açıktır. Cheddar ile yapılan son röportajda Tarbert,

“Şu anda, Bitcoin ve Ethereum’un (CFTC) kategorimize giren iki varlık olduğunu düşünüyoruz. XRP’nin düzenleyici statüsü net değil, ilerleyen gelişmeleri bekleyin.”

Netlik eksikliği, SEC veya CFTC’ye göre, yani bir güvenlik veya emtia kabul edilirse, “varlığın tanımına” kalmıştır. Tabert, “Hangi kripto paranın hangi kategoriye girdiğini belirlemek için geçtiğimiz yıl boyunca SEC ile yakın bir iş birliği içinde çalışıyoruz.

Ağustos 2019’da bir başka üye olan Ron Hammond, Ripple’a Devlet İlişkileri Müdürü olarak katıldı. Hammond Ripple’a, Ohio’daki ABD Temsilcisi Warren Davidson’ın yasa asistanı olarak 3 yıl çalıştıktan sonra Ripple’a geçti.

Hammond, Friedman ve Phillips’den önce Ripple’daki hükumet odaklı tek kıdemli çalışan, Nisan 2019’da işe alınan Michelle Bond’du. 2012-2014 yılları arasında SEC’de Kıdemli Danışman olarak görev yaptı. Bundan bir yıl önce Bankacılık, Konut ve Kent İşleri Senato Komitesi’nde konsey üyesi olarak görev yaptı.

Düzenleyici çabalarının başında Düzenleyici İlişkiler Eski Müdürü Ryan Zagone yer alıyor. Zagone sadece FedPayments İyileştirme Yönlendirme Komitesinin bir üyesi olmakla kalmadı, aynı zamanda New York Eyalet Kripto Para Görev Gücü Danışma Kurulu’nda görev yapan altı sektör üyesinden biridir. Enigma Securities Araştırma Başkanı Joseph Edwards, Zagone’un proaktif yaklaşımının çok ihtiyaç duyulan bir netlik sağladığını belirtti.

Joseph Edwards:

“Zagone, düzenleyiciler tarafından alınan “bekle ve gör” yaklaşımını bırakmak ve düzenleyici alanını olabildiğince ele alma yaklaşımının çok daha yararlı olduğunu söylüyor.”

Zagone, Ripple’dan Temmuz 2019’da ayrıldı.

Ripple’ın Geleceği

Ripple, eski düzenleyici üyelerden oluşan bir ekip oluşturarak ne yapmayı amaçlıyor? Dışarıdan görüldüğü kadarıyla şirket, eğitim ve düzenleme açıklığı arıyor.

Tokenist Araştırma Başkanı Laurence Padilla:

“Ripple’ın düzenleyici çabalarda ki zorlayışı, kripto para endüstrisini teşvik etmek için politikaların nasıl geliştirileceği konusunda düzenleyiciler arasında eğitim isteği ihtiyacını ortaya çıkararak motive ediyor.”

Ripple, diğer kripto öncüleri Coinbase, Circle, Grayscale ve Kraken’e ek olarak, sektör için “birleşik ses” olan Blockchain Derneği’ni başlattı. Bu hedefe ulaşmak için üç unsur belirlerdi; Eğit, Savun ve Yönet. Ripple kesinlikle ikisi için çabalıyor.

Ripple’ın tutkusundan bağımsız olarak, tam akıştaki lobicilik çalışmalarıyla Ripple uzun süre endüstrinin içinde yer alacak. Bu, kripto para endüstrisinde “çoğunluğun iyiliği” için mi Ripple’ın diğer kripto paralardan ayrımını genişletmek için mi olup olmadığını sadece zaman gösterecek.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu