Anasayfa Sektörel Ripple Durdurulamıyor: CBDC Projesinin Teknoloji Ortağı Oldu!

Ripple Durdurulamıyor: CBDC Projesinin Teknoloji Ortağı Oldu!

Sektörel

Gürcistan Ulusal Bankası, dijital lari pilot projesi için teknoloji ortağı olarak Ripple'ı seçti.

Ripple Durdurulamıyor: CBDC Projesinin Teknoloji Ortağı Oldu!

Gürcistan Ulusal Bankası, dijital lari pilot projesi aracılığıyla CBDC'lerin potansiyelini keşfetmek için kurumsal blockchain ve kripto çözümlerinde lider olan Ripple ile çığır açan bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Ripple, son listeye kalan dokuz şirketin katıldığı titiz bir seçim sürecinin ardından galip geldi. Şirketin başarıları, kamu sektöründe blockchain teknolojisinin benimsenmesinde önemli bir adıma işaret ediyor.

Digital lari pilot projesi, Ripple'ın yenilikçi CBDC teknolojisinden yararlanarak pratik uygulamalarını ve Gürcistan halkı, işletmeleri ve perakende kullanıcıları için potansiyel faydalarını değerlendirmeyi amaçlıyor. Proje, Gürcistan Ulusal Bankası'nın ülke ekonomisini dijitalleştirmek amacıyla blockchain teknolojisinin avantajlarını keşfetme konusundaki kararlılığını ortaya koyan öncü bir hamleyi temsil ediyor.

NBG tarafından yapılan resmî bir duyuruda; banka, teknoloji ortağı olarak Ripple'ı seçmesinin çeşitli nedenlerini sıraladı. Bunlar arasında Ripple'ın "projenin amaçlarını ve kullanım alanlarını derinlemesine anlamasının" yanı sıra projenin başarısına olan sarsılmaz bağlılığı, sürdürülebilir iş sürekliliği, net proje geliştirme yol haritası ve kullanım alanlarına yönelik kademeli bir dağıtım yaklaşımı yer aldı. NBG, Ripple'ın birincil CBDC dijital altyapısından akıllı sözleşmelere ve tokenizasyona kadar her şeyi kapsayan gerçek hayat pilot proje dağıtımları yürütme konusundaki kapsamlı deneyimini de takdir etti.

Ripple'ın CBDC çözümü olan Ripple CBDC Platformu; merkez bankaları, finans kurumları ve hükûmetler için uçtan uca bir çözüm sunma becerisiyle beğeni topladı. Bu platform, söz konusu kuruluşların CBDC'leri verimli bir şekilde basmalarını, yönetmelerini, işlem yapmalarını ve kullanmalarını sağlıyor. Enerji verimliliği ve açık kaynak yapısı ile bilinen XRP Ledger (XRPL) üzerinde çalışarak cazibesini daha da artırıyor.

Ripple Durdurulamıyor: CBDC Projesinin Teknoloji Ortağı Oldu!

Karşılıklı Övgüler Yağdırdılar

Gürcistan Ulusal Bankası Başkan Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Natia Turnava, Ripple'ın teknoloji ortağı olarak seçilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek teknik mükemmellik ve uzmanlıklarının altını çizdi. Turnava, "Ripple ile ilerlemeyi dört gözle bekliyoruz ve diğer tüm katılımcı şirketlere seçim sürecindeki ilgi ve çabaları için minnettarız." dedi.

Ripple Merkez Bankası Angajmanları Başkan Yardımcısı James Wallis, NBG'yi ülkenin dijital geleceği için blockchain teknolojisinin potansiyelini keşfetmede küresel bir liderlik üstlendiği gerekçesiyle överek "NBG ile ortaklığımız, inovasyon ve verimliliği artırma konusundaki kararlılığımızı ortaya koyuyor ve nihayetinde kamu ve özel kuruluşları güvenli ve şeffaf blockchain işlemlerinin tüm potansiyelini ortaya çıkarmaları için güçlendiriyor." ifadelerini kullandı.

Gürcistan Ulusal Bankası ile yapılan bu ortaklık; Bhutan, Palau, Karadağ, Kolombiya ve Hong Kong da dâhil olmak üzere diğer ülkelerdeki hükûmetler ve merkez bankalarıyla beş pilot program duyuran Ripple için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Ripple, dünya çapında 20'den fazla ülkeyle aktif olarak çalışmakta ve küresel finans sektöründe blockchain teknolojisinin artan ilgisini ve benimsenmesini göstermektedir.

Dijital lari pilot projesinin, blockchain teknolojisinin kamu sektöründeki dönüştürücü uygulamaları için bir emsal teşkil etmesi beklenmektedir. Gürcistan Ulusal Bankası ve Ripple; bu çığır açan iş birliğine başlarken, CBDC'lerin benimsenmesinde ve blockchain teknolojisinin küresel ölçekte kullanılmasında ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor. Bu ortaklığın sonucu ,Gürcistan'da ve ötesinde finansal inovasyonun geleceğini şekillendirme potansiyeline sahiptir.

Ripple Durdurulamıyor: CBDC Projesinin Teknoloji Ortağı Oldu! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik