Anasayfa Sektörel Ripple Labs, SEC'in Bu Talebine Şiddetle Karşı Çıktı!

Ripple Labs, SEC'in Bu Talebine Şiddetle Karşı Çıktı!

Sektörel

Ripple Labs; SEC'in ara temyiz talebinin, mahkeme tarafından reddedilmesi gerektiğini ifade etti.

Ripple Labs, SEC'in Bu Talebine Şiddetle Karşı Çıktı!

Ripple Labs, üst düzey yöneticileri Brad Garlinghouse ve Christian A. Larsen ile birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kripto para düzenlemelerinin geleceğini önemli ölçüde etkileyebilecek bir hareketle, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) ara temyiz talebine şiddetle karşı çıktı.

Fox Business muhabiri Eleanor Terrett tarafından gün ışığına çıkarılan dava, ABD kripto para birimi endüstrisi için bir dönüm noktası olarak görülüyor. Davanın merkezinde; SEC'in, Ripple'ın dijital varlığı XRP'yi bir yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırma girişimi yer alıyor. Bu tanımlama, onu federal menkul kıymetler yasalarının kapsamına sokacaktır.

Ripple Labs, SEC'in Bu Talebine Şiddetle Karşı Çıktı!

Ripple Şirketinin SEC'e Karşı Argümanları

SEC'in ara temyiz başvurusu için bastırması, Ripple davasının tüm dijital varlık alanı için geniş kapsamlı etkileri olan yasal soruları gündeme getirdiği inancına dayanıyor. Bununla birlikte şirketin karşı argümanı, çok yönlü ve sağlamdır.

İlk olarak Ripple, mevcut mahkeme kararının, ara temyizi gerektirecek "kontrol edici bir hukuk sorunu" sunmadığını iddia ediyor. Ara temyiz; genellikle bir hukuk sorununun, davanın sonucunu etkileyebilecek kadar önemli olduğu ve önemli anlaşmazlık nedenlerine açık olduğu durumlarda verilir.

Ripple, SEC'in "önemli bir anlaşmazlık nedeni" olarak gördüğü şeyin, düzenleyici kurumun mahkemenin bu davada Howey testini nasıl yorumladığına ilişkin memnuniyetsizliği olduğunu savunuyor. 

Howey testi, bir finansal aracın yatırım sözleşmesi olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini ve dolayısıyla federal menkul kıymetler yasalarının yetki alanına girip girmediğini belirlemek için kullanılan yasal bir çerçevedir. XRP, SEC'in mahkemenin Howey testine ilişkin yorumuna katılmamasının temyiz başvurusu için geçerli bir neden olmadığını ileri sürmektedir.

İkinci olarak Ripple, temyiz başvurusu devam etse bile, dava sürecinin karmaşıklığı ve uzunluğunun değişmeyeceğini savunuyor. Başka bir deyişle, temyiz başvurusu çözümü hızlandırmayacak, aksine zaten karmaşık olan hukuki mücadeleye yeni bir karmaşıklık katmanı daha ekleyecektir.

Ripple Labs, SEC'in Bu Talebine Şiddetle Karşı Çıktı!

SEC'in Düzenleyici Bilmecesi: Seçici Yaptırım Stratejisi mi?

SEC, 1 Eylül tarihli bir dosyaya göre, Ripple'a karşı yaptırım işlemini Aralık 2020'de başlattı. Düzenleyici kurum, Ripple'ın son sekiz yılda XRP'yi içeren işlemlerinin çoğunun yatırım sözleşmeleri olarak kabul edilmesi gerektiğini savunuyor. Bu, kripto tabanlı şirketin yaklaşık on yıl boyunca federal menkul kıymetler yasalarını ihlâl ettiği anlamına geliyor.

Fakat Ripple ve üst düzey yöneticileri, SEC'in bu davaya yaklaşımının daha geniş bir sorunun belirtisi olduğunu iddia ediyor: ABD kripto para sektörünün seçici olarak düzenlenmesi. 

Ripple, temel meselenin, Howey testinin kendi benzersiz operasyonel koşullarına uygulanıp uygulanmayacağı olduğuna işaret ediyor. Şirket; SEC'in, "dava pozisyonlarını" köklü  yasal standartlara bağlı kalmak yerine hedeflerine göre ayarlıyor gibi göründüğünü savunuyor.

Ripple, bu durumun yasaları desteklemeye yönelik gerçek bir taahhütten saptığını ve düzenleyici bir belirsizlik ortamı yarattığını iddia ediyor.

Ripple Labs, SEC'in Bu Talebine Şiddetle Karşı Çıktı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar