Coin Rehberi

Ripple, RipplePay, XRP Nedir?

Ripple 2012 yılında Ripplepay’in geliştirilerek tekrar piyasaya çıkmasıyla tanındı ve gerçek zamanlı toplu ödeme sistemi, dijital para birimi ve para havale sistemi olarak tanımlanmaktadır. Bitcoin gibi POW teknolojisini kullanmadığı için enerji ihtiyacına gerek duymayan sistem herkesin görebileceği halka açık bir işlem defterine sahiptir.

XRP, yani Ripple Protocol, iki taraf arasında paranın transferini çok hızlı bir şekilde ve ucuza yapılması için üretilmiş bir dijital para birimidir.

Ripple Şirket Yapısı

Şirket, CEO Chris Larsen and CTO Jed McCaleb tarafından kurulmuştur. Tanımayanlarınız için Jed McCaleb, ünlü Mt.Gox firmasından gelmiş olup, dijital para birimlerinin altyapısını çok iyi bilmektedir. Chris Larsen ise daha önceden finans sektöründeki tecrübeleriyle tanınmaktadır. Her geçen gün bünyesine yeni çalışma ortakları katan firma büyüyerek hızına hız katmaktadır.

Şirket; en son yaptığı güncellemelerden sonra, xCurrent, xRapid, xVia olarak adlandırılan 3 temel hizmeti kullanıma açmıştır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Ortadan Kalkması Gereken 5 Kripto Para Hurafesi

xCurrent

bankaların sınır ötesi para gönderme işlemlerini uçtan uca anında yapmak için dizayn edilmiş kurumsal ölçekli bir yazılımdır.

xRapid

ödeme sağlayıcıları ve diğer finansal kuruluşlar için para gönderme masraflarını minimuma indirirken müşteri memnuniyetini sağlamaya yönelik bir yazılımdır ve bugün kullanımda olan XRP token’ini kapsamaktadır.

xVia

Standart bir arayüze sahip, çeşitli ağlarda ödeme göndermek isteyen kurumsal firmalar, bankalar ve ödeme sağlayacıları için dizayn edilmiş bir platformdur.

Ripple’ın Bitcoin’den Farkı Nedir ?

Ripple’ın mekanizması Blockchain değildir. İnsanları bunu düşünmeye iten şey ise arka planda çalışarak onaylama yapan Serverlar ve Konsensüs mekanizması. Konsensüs odaklı olmasına rağmen Ripple malesef Blockchain tabanlı değildir. Genel olarak sistem bir ağaç yapısına benzeyen ve veri doğrulamada kullanılan HashTree teknolojisini kullanarak verileri tekrar tekrar teyit etmektedir.

Bu zamana kadar ripple 35 milyon işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmiştir. Eskiden saniyede 1500 işlem yapabilen teknik alt yapısı saniyede 50,000 işlem yapabilecek şekilde güncellenmiştir.

Ripple Güncel Fiyatı

[ccpw id=”3415″]

Ripple Nasıl Alım-Satım Yaparım?

Ripple alım-satımı için farklı seçenekleriniz bulunmaktadır. Uluslararası borsalar aracılığı ile satın alınabilir. XRP sırasıyla; Kraken, Bitstamp, Coinone, Bitbank, Cex.io, Binance, vb. borsalardan temin edebilirsiniz. Binance borsasına nasıl üye olacağınızı ilgili konuda bulabilirsiniz. Binance, hacim ve kaliteli hizmet olarak Dünya’nın 1 numaralı uluslararası borsasıdır. Yerel borsa seçenekleri arasında Koineks, BTCTürk, Ovis ve Sistemkoin borsalarını tercih edebilirsiniz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Çin en iyi kripto para listesini yayınladı

Ripple Nerde Saklarım ?

Aklımıza ilk gelmesi gereken seçenek Ledger Nano S olmalıdır. Güvenlik ve taşınabilirlik açısından açık ara önde gitmektedir. Bunun dışında en çok kullanılan diğer XRP saklama cüzdanı Toast Wallet’dir. Kullanımı kolay ve ulaşımı basittir. Diğer seçeneklerimiz arasında CoinPayments, Arba Wallet, EXARPY, GateHub bulunmaktadır. Siz siz olun koinlerinizin güvenliği için çevrimdışı çalışma mekanizmasına sahip cüzdanları tercih edin.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu