Coin Rehberi

Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple (XRP) Nasıl Alınır? rehberimize başlamadan ilk önce Ripple’ın ne olduğuna bakmamız gerekiyor. Bu konuya girmeden önce de XRP, Ripple ve RippleNet’in farklarını bilmemiz gerekiyor.

XRP, RippleNet adlı dijital para birimi ödeme platformunun ana para birimidir. Dijital para birimi ödeme platformu RippleNet ise XRP Ledger adlı dağıtılmış hesap defteri veri tabanına dayanmaktadır. RippleNet, Ripple adlı bir şirket tarafından çalıştırılırken XRP Ledger açık kaynaklı bir dağıtılmış hesap defteri veri tabanıdır. XRP Ledger blok zincir teknolojisine dayanmaz.

RippleNet dijital para birimi ödeme platformunun gerçek zamanlı brüt hesap kapatma sistemi vardır. Bu sistem küresel olarak anlık ticari işlemleri gerçekleştirmeyi hedefler. XRP Ledger’ın ana para birimi XRP kripto para birimi olsa da XRP Ledger’da istediğiniz para birimi ile işlem yapabilirsiniz.

Ripple ödeme platformunun arkasındaki fikir 2004’de Ryan Fugger tarafından dile getirilmiş olsa da bu fikir 2012’de Jed McCaleb ve Chris Larsen’in projeye el atmasından sonra proje tasarlanmaya başlamıştır. O zamanlarda bu projenin adı OpenCoin olarak geçiyordu.

Ripple (XRP) Ne İşe Yarar?

Ripple (XRP), Ripple şirketi tarafından RippleNet’de ödeme aracısı olarak kullanılan bir kripto para birimidir. Buna ek olarak XRP, toplam piyasa değeri ile en büyük ilk 10 kripto para birimi arasında olduğundan dolayı yatırımcı tabanı da gayet geniştir. Bu yüzden XRP bir yatırım aracı olarak da kullanılır.

Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi
Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Ripple (XRP) Nereden Alınır?

Ripple (XRP) almak istiyorsanız ilk olarak en güvenli kripto para borsalarından biri olan Binance’ı denemek isteyebilirsiniz. Ripple (XRP) güncel olarak Binance, Huobi Global, Bithumb, KuCoin, Bitfinex, Bitstamp ve Poloniex gibi borsalarda işlem görmektedir. Türk bir borsadan XRP almak istiyorsanız Paribu ve BtcTurk Pro’yu değerlendirmeniz önerilir.

Ripple (XRP) Nasıl Alınır?

Rehberimiz ana odak noktası olan Ripple (XRP) Nasıl Alınır? başlığına geldik. Burada Paribu ve Binance üzerinden 4 adımda nasıl Ripple (XRP) alacağımıza bakacağız.

Paribu Borsası Üzerinden Ripple Nasıl Alınır?

Az önce de söylediğimiz gibi Paribu borsası üzerinde Ripple (XRP) almak sadece 4 adımdır. Hali hazırda bir Paribu hesabınız varsa tek bir adımda XRP satın alabilirsiniz.

Paribu, Ripple Satın Alma 1. Adım

İlk adımda https://www.paribu.com/#/ adresine giderek yeni bir hesap açın. Paribu web sitesinin ana sayfasında bulunan “Giriş Yap” seçeneğini seçin ve daha sonra “Paribu’da hesap oluştur” sekmesine tıklayın. Bundan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir form çıkacaktır. Gerekli bilgileri eksiksizce doldurun ve en son olarak “Hesabımı Oluştur” seçeneğine tıklayın.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 1. Adım

Paribu, Ripple Satın Alma 2. Adım

Paribu’dan Ripple almadan önce ilk olarak Kimlik Doğrulama yapmamız gerekiyor. Bu adımı tamamlamak için ana sayfada yer alan kullanıcı adınıza tıklayın ve daha sonra üst sol 2. yerde bulunan Kimlik Doğrulamayı seçin. Tüm bilgilerinizi doldurduktan sonra Bilgilerimi Kaydet’e tıklayın ve böylece 2. adımda bitmiş oluyor.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 2. Adım

Paribu, Ripple Satın Alma 3. Adım

Ripple satın almaya sadece 1 adım kaldı. XRP satın almak için hesabınızda para olması gerekiyor. Paribu hesabına para yatırmak çok kolaydır. Ana sayfadan kullanıcı adınızın hemen yanındaki “Cüzdan” sekmesine tıklayın daha sonra yeşil renkte olan “Yatır” seçeneğini seçin.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 3. Adım

Karşınıza çıkacak küçük ekranda kullandığınız bankayı seçin. Kullandığınız banka Paribu tarafından desteklenmiyorsa Papara ya da Ininal aracılığıyla hesabınıza para yatırabilirsiniz.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 3. Adım

Paribu, Ripple Satın Alma 4. Adım

Paribu’dan Ripple (XRP) almak için ilk olarak üst menüde bulunan “Kolay Al/Sat” özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik güncel fiyatlardan XRP alacak ya da satacaktır. Bu yüzden sadece hızlı XRP satın alımları ve satışlarında kullanılmalıdır.

Paribu, Ripple Satın Alma 4. Adım

Bir kripto para birimi tüccarı olmak istiyorsanız, Paribu’dan “Piyasalar” sekmesine tıklayın karşınıza çıkacak ekranın sol üst köşesinden Ripple (XRP)’yi seçin. Bu alan XRP alım satmak için sürekli olarak ziyaret edeceğiniz bir sayfa olacaktır. 1 ile işaretli kırmızı bölgede Limit, Piyasa ve Koşul emirleri girebilirsiniz. Bu emirleri girdikten sonra 2. kırmızı alanda açık emirlerinizi ve diğer geçmiş emir türlerinizi görebilirsiniz. 3. alanda ise hesabınızda bulunan XRP ve TL miktarı yer almaktadır.

Paribu, Ripple Satın Alma 4. Adım

Binance Borsası Üzerinden Ripple Nasıl Alınır?

Binance ya da TRBinance üzerinden XRP almak istiyorsanız ilk olarak bu borsalarda hesap açmanız gerekiyor.

Binance, Ripple Satın Alma 1. Adım

İlk olarak https://www.trbinance.com adresine gidin ve Hesap oluştur’a tıklayın ve gerekli bilgileri doldurun.

Binance, Bitcoin Satın Alma 1. Adım
Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Binance, Ripple Satın Alma 2. Adım

Paribu’da olduğu gibi yeni Binance hesabınızda da kimlik doğrulama yapmanız gerekiyor. Web sitesi kimlik doğrulama ekranını karışınıza çıkardıysa bu alanları doldurun. Karşınıza kimlik doğrulama ekranı gelmediyse ana sayfada bulunan kullanıcı adınızın üstüne gelin ve mail adresinize tıklayın. Buradan sol menüde bulunan Profil seçeneğini seçin ve Seviye 1 doğrulama işlemlerini tamamlayın. Bu aşama XRP almak için yeterlidir. Yine de daha fazla güvenlik istiyorsanız Seviye 2 doğrulama aşamalarını tamamlayabilirsiniz.

Binance, Bitcoin Satın Alma 2. Adım
Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Binance, Ripple Satın Alma 3. Adım

Ripple (XRP) satın almak için Binance hesabınıza para yatırmanız gerekiyor. Hesabınıza para yatırmak için Ana menüde bulunan “Yatırma” seçeneğine ya da “Cüzdan” sekmesinin üzerine gelerek “Yatırma” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Binance, Bitcoin Satın Alma 3. Adım
Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Buradan Ziraat Bankası ya da VakıfBank ile hesabınıza Havale yapabilir ya da diğer bankalardan EFT işlemi yapabilirsiniz.

Binance, Bitcoin Satın Alma 3. Adım
Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Binance, Ripple Satın Alma 4. Adım

Hesabınıza para geçtikten sonra Binance ana sayfasına geri dönün ve üst menüde bulunan Piyasalar’a tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan sayfada arama kısmına “XRP” yazın ve XRP/TRY çiftini seçin.

Binance, Ripple Satın Alma 4. Adım
 • 1 numaralı kırmızı alanda XRP satın alabilir ve satabilirsiniz. Bu kısmı kullanarak Limit, Piyasa ve Stop-Limit emirleri girebilirsiniz.
 • 2 numaralı alanda XRP/TRY grafiği yer almaktadır.
 • 3 numaralı alanda şu anda gerçekleşen XRP satın alımları vardır.
 • 4 numaralı alanda şu anda gerçekleşen XRP satışları yer almaktadır.

Ripple (XRP) Nasıl Saklanır?

Ripple (XRP) Nasıl Alınır? konusunu öğrendik. Şimdi de Ripple (XRP)’nin nasıl saklanılacağına bakacağız. Satın aldığınız XRP’leri ister borsa hesabınızda ister başka bir sıcak cüzdanda saklayabilir. Bu sıcak cüzdanlar borsa hesabı olmayan 3. parti kripto para birimi cüzdanlarıdır. İsterseniz XRP’lerinizi donanım cüzdanları denilen soğuk cüzdanlarda da saklayabilirsiniz.

Ripple (XRP) Nasıl Çalışır?

XRP, Ripple tarafında hızlı olmak, ucuz olmak ve hem diğer dijital varlıklar için hem de güncel geleneksel ödeme platformları karşısında ayakta kalabilmek için özel olarak ölçeklenebilir olarak yaratılmıştır.

RippleNet’in hesap defterleri XRP Topluluğu tarafından yönetilir. Ripple şirketi ise bu topluluğun aktif bir üyesidir. XRP Ledger saniyede 3 ve 5 arasında işlem yapar. Herkes Ripple ağında doğrulayıcı olabilir. Ripple ağında bulunan doğrulayıcılar arasında üniversiteler, kurumlar ve diğer şirketler bulunmaktadır.

Ripple (XRP) Kaç TL?

Güncel olarak 1 Ripple (XRP) Türk lirasına denk gelmektedir. XRP’nin değer her an değiştiğinden dolayı güncel fiyatı öğrenmek için aşağıdaki grafiği kontrol edebilirsiz.

Ripple (XRP) Hemen Satıp Paraya Çevrilir mi?

XRP kripto para birimi sektöründe yüksek oranda tercih edilen bir kripto para olduğundan dolayı hızlı bir şekilde satılıp paraya çevrilebilir. Kullandığınız borsaya bağlı olarak XRP satım sürecinin süresi artabilir. Yine de genel olarak XRP’nin hacmi yüksek olduğunda ve doğası gereği ticari işlemler de kullanıldığından dolayı XRP neredeyse anında satılıp paraya çevrilebilir.

Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi
Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Ripple (XRP) Aldıktan Sonra Nasıl Saklayabilirim?

Ripple (XRP) aldıktan sonra XRP’lerinizi 3 çeşit kripto para cüzdanında saklayabilirsiniz. Bunlardan ilk kullandığınız kripto para birimi borsa hesabında XRP saklamaktır. En iyi 10 Ripple (XRP) cüzdanı aşağıdaki gibidir:

 • Ledger Nano S
 • Toast Wallet
 • Uphold
 • GateHub
 • Guarda
 • Coinomi
 • Cryptonator
 • Edge Wallet
 • CoinPayments
 • Exarpy

Kredi Kartı ile Ripple (XRP) Alabilir miyim?

Evet, kredi kartı ile Ripple (XRP) alabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz hem Paribu hem de Binance para yatırma işlemleri kredi kartları ile yapılabilmektedir.

Ripple (XRP) Cüzdanı Nasıl Açılır?

Yukarıda listelediğimiz en iyi 10 Ripple (XRP) cüzdanından birini seçtiyseniz bu cüzdanların web sitelerine giderek hesap açmanız gerekiyor. Bu adım en fazla 5 dakika sürer.

Ripple (XRP) Geleceği

Ripple (XRP) Nasıl Alınır? konusunu öğrendik şimdi de Ripple (XRP) geleceğine bakalım:

Uzun vadeli olarak teknolojinin dijital yönde eğilim olduğunu herkes fark etmiştir. Bu Ripple gibi dijital para transfer şirketi için son derece olumludur. Ripple’ın sunduğu anlık ve çok ucuz para transferleri şu anda bile dünya genelinde yapılmaktadır. Ripple (XRP) kullanım alanı küreseldir. Bu yüzden büyük ihtimalle Ripple (XRP) hükumetler ve şirketler tarafından benimsenme oranını artıracaktır. Böyle bir şey olduğunda Ripple (XRP) dünya genelinde kullanılacaktır.

Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi
Ripple (XRP) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Ripple (XRP)’nin geleceği ne kadar açık olsa da günümüzde Ripple şirketi ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasında devam eden bir menkul değer davası vardır. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu 20 Aralık 2020’de Ripple (XRP) kripto para biriminin bir menkul değer olduğunu iddia etmiştir.

Bu davanın iki sonucu olabilir. Ripple davayı kazanırsa dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılmaya başlayabilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu davayı kazanırsa kripto para biriminin fiyatı çok büyük bir ihtimalle düşüşe geçecektir. Yine de bu dava sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin Ripple (XRP) görüşünü yansıtmaktır ve genel olarak Ripple (XRP) hakkında küresel görüşü tasvir edemez.

Ripple (XRP) Satın Al İşlemi Güvenilir mi?

Ripple (XRP) satın alma işlemi şu anda ABD dışında güvenlidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasındaki dava sonuçlanmadan ABD’de Ripple (XRP) almak güvenli değildir.

Ripple (XRP) Nasıl Alınır? rehberimizin sonuna geldik umarız bu rehber hem Ripple (XRP) hem de diğer kripto para birimlerini almak konusunda işinize yarayacaktır. Bu ve diğer rehberlerimizde görmek istedikleriniz varsa yorumlara ve Telegram kanalımıza bekleriz.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 3 Puan: 4.3]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün