Anasayfa Rehber Risk/Reward Ratio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Risk/Reward Ratio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Rehber

Yatırımcı ve tüccarların sıkça kullandığı bir teknik analiz yöntemi olan risk reward ratio nedir? Nasıl kullanılır? Avantajları nelerdir?

Risk/Reward Ratio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Her yatırım riskler içerir. Yatırımcıların, yatırımlarından kâr elde etmek isterken, yatırılan paranın bir kısmını veya tamamını kaybetme olasılığı vardır. Risk reward ratio, yatırımcıların bir yatırımın potansiyel kârlarını ve zararlarını karşılaştırmak için kullanabilecekleri bir teknik analiz aracıdır. Gelin bu kullanışlı araca daha detaylı bakalım.

Risk Reward Ratio Nedir?

Risk ödül oranı anlamına gelen risk reward ratio, bir yatırımcı veya tüccarın, bir yatırımda riske attığı her dolar için kazanabileceği muhtemel ödülü işaret eden teknik analiz yöntemidir. Birçok yatırımcı, bir yatırımdan beklediği getiriyi elde etmek için, üstlenmesi gerektiği risk miktarını hesaplamak adına risk ödül oranını kullanır.

Basit bir örnek vermek gerekirse; 100 dolar riske atarak 400 dolar kazanmayı hedeflerseniz, risk ödül oranınız 1:4 olacaktır. Bu oran, bir yatırımcının her 4 dolar kazanma olasılığı için 1 dolar yatırım yaparak riske girmesi gerektiğini gösterir. Alternatif olarak, 1:3'lük bir risk ödül oranında, bir yatırımcının yatırımından 3 dolar kazanma olasılığı için 1 dolar yatırım yapması gerektiğini gösterir.

Risk Reward Ratio Nasıl Çalışır?

Risk ödül oranının mantığı, bir yatırımın potansiyel zararlarını potansiyel kârlarıyla karşılaştırmaktır. Bir ticaretin potansiyel riskini ve getirisini hesaplayabiliyorsanız, tek yapmanız gereken oranı bulmak için riski ödüle bölmektir. Çıkan sonuç, bir ticarette yer alan dolar değerindeki risk başına bir yatırım için beklemeniz gereken kâr oranıdır.

Risk Reward Ratio Nasıl Çalışır?

Peki bu oran ne işinize yarayacak? Bu, risk ödül oranının, bir yatırımın yapılmaya değer olup olmadığına dair hızlı bir fikir vermesini sağlar. Risk reward ratio, potansiyel kazanç elde etmek için ne kadar risk alacaklarına karar vermelerini sağladığından, piyasaya hızla girip çıkmak isteyen günlük yatırımcı ve tüccarlar arasında oldukça popülerdir.

Risk Reward Ratio Nasıl Kullanılır ve Hesaplanır?

Risk ödül oranı, bir varlığın fiyatı beklenmedik bir yönde hareket ederse kaybedeceği miktarın, pozisyon kapandığında elde etmeyi beklediği kâr miktarına bölünmesiyle hesaplanır.

Potansiyel risk (kayıp) / potansiyel ödül (kâr) = risk ödül oranı

Diyelim ki; risk oranı oldukça düşük olduğunu varsaydığınız bir kripto para birimi değerinin 140 dolardan 200 dolara çıkmasını bekliyorsunuz. En sonunda kripto para birimini, 140 dolar değerinden 10 adet kadar almaya karar veriyorsunuz ve fiyat 120 dolara düştüğünde işleminizi otomatik olarak kapatmak için bir stop loss (kaybı durdur) değeri belirliyorsunuz.

Stop loss riskinizi sınırladığı için, kaybedebileceğiniz maksimum miktar (140 $ - 120 $) x 10 = 200 $’dır.

Beklenen getiriniz ise; (200 $ - 140 $) x 10 = 600 $ yapar. Böylece oranınız 1:3 olur.

Risk ödül oranınızın 1’den büyük olduğu durumlarda, riske atılan her bir sermaye birimi potansiyel olarak size beklenen ödülün bir biriminden daha azını kazandırır. Aynı şekilde, risk ödül oranı 1'den küçük olduğunda, riske atılan her bir sermaye birimi size potansiyel olarak birden fazla beklenen ödülü kazandırır.

Dolayısıyla genel kural, 1'in üzerinde bir risk ödül oranı, olası riskin olası ödülden daha büyük olduğu ve 1'in altındaki her şey, olası kârların potansiyel riskten daha büyük olduğu anlamına gelir. Risk ödül oranının yalnızca risk-ödül dengesini anlamanıza yardımcı olacak bir araç olduğunu ve kesin bir kılavuz olmadığını unutmamakta fayda var.

Ödülünüz, riskinize kıyasla çok yüksekse, kaldıracın etkilerinden dolayı başarılı bir sonuç alma şansınız azalabilir. Bunun nedeni, kaldıracın riskinizi büyütmesi ve kâr ve zararları artırmasıdır. Bu nedenle, risk yönetimi kritik öneme sahiptir.

Kaybı Durdur (Stop Loss)

İşlem yaparken, seçtiğiniz piyasa seviyelerinde pozisyonlarınızı otomatik olarak kapatmak için ”kaybı durdur (stop loss)” limiti ayarlayabilirsiniz. Kaybı durdur (stop loss), piyasa sizin için daha az elverişli olan bir pozisyona ulaştığında pozisyonunuzu kapatarak riskinizi sınırlar. Temel olarak, garantili bir durdurma emri kullanarak, piyasa size karşı hareket ederse kaybedeceğiniz maksimum tutarı belirlemiş olursunuz.

Risk/Reward Ratio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Normal bir durdurma emri, hedef fiyatınıza ulaşılır ulaşmaz tetiklenir, ancak emir yürütülürken piyasa sıçrarsa veya “boşluklar” yaşarsa, pozisyonunuzun durdurma fiyatından daha kötü bir seviyede kapanma olasılığı vardır. Garantili bir durma, bu kaymayı önleyecektir.

Risk Reward Ratio Artıları ve Eksileri

Genel olarak, düşük riskli ödül oranlarıyla alım satım yapmak daha iyidir çünkü; yatırımlarda zarardan çok kâr elde edileceği anlamına gelir.

Yalnız şunu belirtmekte fayda var; bir yatırımın riski/ödülü yalnızca iki temel bilgiyi gösterir: potansiyel kazanç veya kayıplar. Her iki sonucu da üretme olasılığı hakkında hiçbir şey göstermez.

Artıları

  • Hesaplama kolaylığı: Risk reward ratio, basit bir teknik analiz formülüdür, bu da yatırımcıların anında karar verebilmek için kolaylıkla kullanabileceği anlamına gelir.
  • Risk yönetimi dostu: Oran, bir yatırımın riskini tanımlar ve yatırımcıya ticaret yapıp yapmamaya karar vermesi için daha fazla bilgi verir.

Eksileri

  • Doğruluğu net değil: Risk ödül oranları, yatırımcı tarafından belirlenen potansiyel kâr ve zararı durdur oranları kullanılarak belirlenir. Bir kripto para biriminin (Bitcoin (BTC) gibi) fiyatı, yatırımcının istediği fiyattan satması için çok hızlı yükselebilir veya düşebilir, bu da gerçek kâr veya zararın teorik kazanç veya kaybı aşabileceği anlamına gelir.
  • Kazanç veya kayıp olasılıkları hesaba katılmaz: Risk reward ratio, yalnızca bir yatırımın üretebileceği potansiyel kâr ve zararı dikkate alır. Her iki sonucun da olasılığını hesaba katmak için hesaplamada yer yoktur.
  • Oran, istikrarlı fiyatları dikkate almadan ikili sonuçlara bakar: Örneğin; dalgalı bir piyasanın hakim olduğu kripto para birimlerinin fiyatı yükselebilir veya düşebilir, ancak aynı zamanda sabit kalabilirler. Risk ödül oranları, sık işlem yapmak isteyen günlük tüccarlar için bir dezavantaj olan bu olasılığı hesaba katmaz.

Genellikle yatırımcılar, ticaret yapıp yapmamayı düşünürken risk ödül oranını kullanır. Arzu ettiğiniz risk ödül potansiyeline sahip bir ticaret oluşturmak için fiyat hedeflerinizi veya kaybı durdur (stop loss) emirlerinizi nerede belirleyeceğinize karar vermek için risk reward ratio aracını kullanabilirsiniz.

Uzun vadeli yatırım yapacaklar için risk reward ratio çok fazla tercih edilmez çünkü oranın, kısa dönemde daha güvenilir olduğu durumlar vardır.

Risk/Reward Ratio Nedir? Nasıl Kullanılır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)