Anasayfa Kimdir Rostin Behnam Kimdir?

Rostin Behnam Kimdir?

Politikacılar

Rostin Behnam Kimdir? Hayatı, Eğitimi, Kariyeri ve CFTC hakkında bilinmesi gerekenler...

Rostin Behnam Kimdir?
Hızlı İçerik

Rostin Behnam, CFTC (Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu) başkanıdır.

Hayatı

Rostin Behnam, ABD'nin New Jersey eyaletinde büyümüştür. Behnam, şu anda eşi ve üç çocuğuyla birlikte Maryland eyaletinin Baltimore şehrinde yaşamaktadır.

Eğitimi

Rostin Behnam, Georgetown Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Behnam, Syracuse Üniversitesi'nde Hukuk üzerine doktora yapmıştır.

Kariyeri

Rostin Behnam, Georgetown Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra New York'ta özel hisse senedi traderı olarak çalışmıştır. Behnam, Syracuse Üniversitesi'nde doktora yaparken CFTC'nin New York Bölge Ofisi'ndeki İcra Bölümü'nde staj yapmıştır.

Daha sonra memleketi New Jersey'ye dönen Behnam, eyaletin Başsavcılık Ofisi bünyesindeki Menkul Kıymetler Bürosu'na katılmıştır. Behnam, Menkul Kıymetler Bürosu'nda geçirdiği sürenin ardından New York'ta avukatlık yapmıştır.

2017 yılının Eylül ayında CFTC'de Demokrat bir komisyon üyesi olarak görev yapmaya başlayan Behnam, 21 Ocak 2021'den itibaren geçerli olmak üzere başkan vekili olarak seçilmiştir. ABD Başkanı Joe Biden, Behnam'ı kuruma liderlik etmesi için aday göstermiştir. Behnam, ABD Senatosu tarafından oybirliğiyle onaylandıktan sonra 4 Ocak 2022 tarihinde CFTC'nin 15. Başkanı olarak yemin etmiştir.

Behnam, kripto para birimlerinin düzenlenmesi için bir şeyler yapılması gerektiğine dikkat çekmiştir. Piyasaların düzenleyici sistem istediğini vurgulayan Behnam, net bir düzenleyici sistem olması halinde kurumsal talebin artış gösterebileceğini dile getirmiştir.

CFTC

CFTC (Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu), ABD'de vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyonlar ve swap'lar dâhil olmak üzere türev piyasalarını düzenleyen bağımsız bir federal kurumdur. Kurumun hedefleri arasında hem rekabetçi ve etkili piyasaların teşvik edilmesi hem de yatırımcıların manipülasyondan, kötü niyetli ticaret uygulamalarından ve dolandırıcılıktan korunması yer almaktadır. Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu Yasası, CFTC'yi 1974 yılında kurmuştur.

CFTC, Senato'nun tavsiye ve onayı ile ABD Başkanı tarafından 5 yıllık dönemler için atanan 5 komisyon üyesinden oluşmaktadır. Komisyon üyeleri; tarım, enerji ve çevre piyasaları, küresel piyasalar, piyasa riski ve teknoloji konularına odaklanan komitelerde görev yapmaktadır. ABD başkanı, Senatonun onayı ile komisyon üyelerinden birini CFTC Başkanı olarak görevlendirmektedir. Herhangi bir zamanda 3'ten fazla komisyon üyesinin, aynı siyasi partiden olması mümkün değildir. CFTC Başkanı yokken komisyon tarafından oylama yapılmakta ve görevdeki komisyon üyelerinden biri başkan vekili olarak seçilmektedir. 

Rostin Behnam Kimdir?
Rostin Behnam Kimdir? Rostin Behnam Kimdir? Hayatı, Eğitimi, Kariyeri ve CFTC hakkında bilinmesi gerekenler...

Rostin Behnam Kimdir? ile ilgili Haberler