Anasayfa Sektörel Rusya CBDC Pilot Uygulamasının Başlayacağı Tarihi Açıkladı!

Rusya CBDC Pilot Uygulamasının Başlayacağı Tarihi Açıkladı!

Sektörel

Rusya Merkez bankası, Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot uygulamasına 15 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu. İşte detaylar...

Rusya CBDC Pilot Uygulamasının Başlayacağı Tarihi Açıkladı!
Hızlı İçerik

Rusya Merkez bankası, Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot uygulamasına 15 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu. 

Pilot 13 bankanın katılımını görecek. Bu bankalar, Rusya'daki 11 şehre yayılmış 30 belirlenmiş noktada dijital rubleyi kullanarak işlemlere başlayacak. Pilot, yalnızca kısıtlı bir müşteri grubuna açık olacaktır.

Bu müşteriler, pilot sırasında eşler arası transferler yapmak için dijital cüzdanlar oluşturabilir. Ayrıca QR kodlarını kullanarak otomatik ödeme yapabilir ve satın alabilirler.

Pilot program, işlevselliğini 2023'ün sonuna doğru genişletecek. Dinamik QR kodları, tüzel kişiler arasındaki transferler ve otomatik ödemeler için ek destek içerecektir. Hem bireyleri hem de şirketleri de içerecektir.

Rusya Merkez Bankası Birinci Vali Yardımcısı Olga Skorobogatova şunları söyledi;

“Aşamalı test sonuçlarına dayanarak ve dijital ruble ile yapılan operasyonlar için tüm senaryoların pilot uygulamasının başarıyla tamamlanmasına tabi olarak dijital rubleyi kitle dolaşımına sokmayı planlıyoruz. 2025'ten itibaren vatandaşların ve işletmelerin ulusal dijital para birimini elbette kendi istekleri doğrultusunda aktif olarak kullanabileceklerini bekliyoruz.”

Kitlesel Benimseme

Rusya CBDC Pilot Uygulamasının Başlayacağı Tarihi Açıkladı!

Rusya merkez bankası, 2020'den beri CBDC projesi üzerinde çalışıyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin, dijital ruble faturasını geçen ay yasalaştırdı. Merkez Bankası'na göre, kullanıcılar Cbdc'leri kredi veya mevduat için değil, yalnızca ödemeler veya transferler için kullanabilirler.

Temmuz ayı başlarında Forbes'a verdiği röportajda Skorobogatova, Rusların çoğunun en az 2025 yılına kadar çevrimiçi cüzdanlara erişemeyeceğini söyledi.

Rusya merkez bankası başkanı Elvira Naibullina, geçtiğimiz günlerde Ruslara dijital rubleyi kullanmak zorunda kalmayacaklarına dair güvence verdi. Ancak, daha fazla insanın bunu yapmayı düşüneceğini umuyordu.

Batı'nın ülkeye yönelik mali yaptırımları nedeniyle Rusya'nın da enflasyonla karşı karşıya olduğu bildirildi. Batılı ülkeler, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşına tepki olarak bu yaptırımları ülkeye uyguladı.

Rusya, CBDC'lerin getirilmesi yoluyla bu sorunu çözmeye çalışıyor. Ancak, Rusların dijital ruble'ye geçip geçmeyeceği henüz belli değil.

Kaynak: AMBCrypto

Rusya CBDC Pilot Uygulamasının Başlayacağı Tarihi Açıkladı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Piramit ve Ponzi Sistemler Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Algorand (ALGO) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Birimleri Neye Göre Düşer?
Rehber Burak Atik
Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?
Rehber Burak Atik
Dijital Dolar Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Dijital Euro Nedir?
Rehber Burak Atik