Anasayfa Sektörel Rusya, Dijital Duble Hakkında Konuştu: Nakit Rafa mı Kalkıyor?

Rusya, Dijital Duble Hakkında Konuştu: Nakit Rafa mı Kalkıyor?

Sektörel

Rusya Merkez Bankası, dijital rublenin nakit paraların kullanımı üzerindeki etkisi hakkında konuştu. Yoksa nakit paralar artık geçerli olmayacak mı?

Rusya, Dijital Duble Hakkında Konuştu: Nakit Rafa mı Kalkıyor?

Rusya Merkez Bankası, dijital rublenin kullanıma sunulmasının diğer nakit dışı ve nakit ödeme seçeneklerinin popülaritesini sona erdirmesini beklemiyor. Bankanın ulusal ödeme sistemi departmanı müdürü Alla Bakina'nın yaptığı açıklamalara göre, diğer nakit dışı ödeme seçenekleri Rusya'daki toplam ödeme işlemlerinin %80'inden fazlasına ulaştı.

Rusya Merkez Bankası: Dijital Ruble Diğer Ödeme Seçeneklerini Geride Bırakmayacak

Bankanın ulusal ödeme sistemi departmanı müdürü Alla Bakina'nın yakın zamanda gerçekleştirdiği bir web seminerinde yaptığı açıklamalara göre, Rusya'daki toplam ödeme işlemi sayısında dijital rubleden farklı enstrümanlar kullanılarak yapılan nakit dışı ödemeler önemli bir paya sahip.

Interfax haber ajansının aktardığına göre Bakina şunları söyledi:

"Nakit dışı ödemelerden vazgeçeceğimizi düşünmüyorum, çünkü nakit dışı işlemlerin payı şu anda %80'i aştı."

Rusya, Dijital Duble Hakkında Konuştu: Nakit Rafa mı Kalkıyor?

Ayrıca Bakina, dijital rublenin amacının halka daha fazla ödeme seçeneği sunmak olduğunu açıkladı. Şunu vurguladı:

"Tüm seçeneklere, en çeşitli araçlara sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum: Nakit para ve kartlar ve sadece banka hesapları, dijital hesaplar, mobil uygulamalar ve ödemeli hizmetler, çünkü o zaman aralarında rekabet yaratılır."

Vatandaşların dijital ruble kullanarak yapacağı ödeme sayısında da herhangi bir sınırlama olmayacağını ifade etti.

Alla Bakina: Nakit Hala Geçerli

Bakina, nakit ödemelere de değinerek, bazı kişilerin nakit kullanmaya alışkın olduğunu anlattı. Ayrıca bazı durumlarda ödemelerde yalnızca nakit kullanımına izin verilmektedir.

Bakina'nın açıklamaları Rusya Merkez Bankası'nın diğer yetkililerinin açıklamalarıyla tutarlıdır. Geçtiğimiz ay Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, nakit paranın yakın zamanda kaybolmayacağını belirterek, "insanların ödemelerin nasıl yapılacağını seçebilmesi gerektiğini" ekledi. Ek olarak, 1.000 rublelik yasa tasarısı tasarlanırken yeni banknotların geliştirilmesi de sürüyor.

Rusya, Dijital Duble Hakkında Konuştu: Nakit Rafa mı Kalkıyor?

Dijital ruble, geçen Ağustos ayında başlayan ve bu sürecin bir parçası olmaya hazırlanan 13 bankanın dahil olduğu bir test projede test ediliyor. Ekim ayında Nabiullina, test ilerlemeyle ilgili bir güncelleme sunarak her şeyin planlandığı gibi gittiğini belirtti ve gelecek yıl daha fazla katılımcı ve 2024'te test edilmesi öngörülen kullanım senaryolarıyla genişletileceğini detaylandırdı.

Rusya, Dijital Duble Hakkında Konuştu: Nakit Rafa mı Kalkıyor? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Piramit ve Ponzi Sistemler Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Kripto Para Birimleri Neye Göre Düşer?
Rehber Burak Atik