Rusya kendisi ile çelişiyor, hem yasak, hem test!

3 Dakikada Okunabilir


Cryptopolitan, Rusya’nın dört bölgede kripto para birimi kullanımı da dahil olmak üzere yenilikçi para transferi yöntemlerini test etmeye hazır olduğunu duyurduğu bir habere imzasını attı ve haberi sosyal medyadan duyurduklarını açıkladı. Ekonomi bakanlığının zaten bir izleme mekanizması oluşturmak için bir yasa tasarısı hazırladığı yazıldı.

Rusya Federasyonu bir süre önce yeni kripto para ve zincir teknolojisi yasaları üzerinde bazı yasakların uygulanmasının mümkün olduğu ve bu yasakların yasalarla uygulanabilecek olduğunu açıklamıştı. Binlerce dolar kripto para yatırımlarına sahip olan Rusya Federasyonu vatandaşlarının haklarında gelecekte yasak ve işlemler uygulanmasının mümkün olduğunu açıklayan Rusya yetkilileri, kripto paraların 9 bin doları geçen transferlerinde kendilerine bildirilmesi için Rusya Federasyonu bünyesinde bir bünye oluşturulacak olduğunu ve buraya kripto para transferlerinin bildirilecek olduğunu açıklamıştı.

Yeni karar aldı

Rusya’da halkın büyük bir bölümünün mevcut hükümeti desteklerken, hükümetin kararlarını desteklemediği ve hükümetin başta savunma harcamaları olmak üzere vatandaşları üzerinde mahremiyet haklarına saygı göstermediği ve kripto paraların takip edilmesine yönelik aldığı kararların tepki konusu olduğu biliniyor.

Ülkedeki kripto para düzenlemelerinin çok yetersiz olduğunu belirten yetkililer ise kripto paraları mutlaka gelecekte takip etmek zorunda olduklarını, kripto para birimleri ile ilgili yapılacak olan tüm çalışmaların Rusya Federasyonu kripto para yatırımcısı olan vatandaşları ve Rusya Federasyonu ekonomisini korumak için alınan kararlar olduğunu açıklamışlardı. ABD’nin kripto paralar üzerindeki büyük etkisini bilen Rusya Federasyonu düşman ülke ABD’ye karşı bu konuda güç kazanamayacak olduğunun farkına vardı ancak yasaklar konusunda bir an olsun geri adım atmak istemiyor. Rusya, kripto paraları kendi ülkesinde denemek yerine Venezuela’da denedi ve İran’da denemek istedi ancak İran yönetimi Rusya’nın kendilerini kullanmasına izin vermeyeceklerini ve arkalarından iş çevirmelerini ve doğalgaz arzında tekel olmasını asla kabul etmeyecek olduklarını açıklamasından sonra İran’da nükleer gücüne güvenerek Rusya’ya karşı rest çekmişti.

Kripto para yasaklarının uygulandığı Hindistan, Çin, Tayland, Pakistan gibi ülkelerde kripto paralara karşı daha fazla kişi tarafından denetim gerçekleştiriliyor.

Yeni tasarı!

Yeni tasarıya göre, çeşitli kripto para birimlerinin testi, yasal ihlal edilme endişesi olmadan yasal olarak ekonomik bölgelerdeki firmalar, işletmeler, bireyler ve uzmanlar tarafından yapılabilir. Taslak kanunun, kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisine ek olarak yapay zekanın, kuantum teknolojisinin, robot teknolojisinin, sibernetik ve güçlendirilmiş gerçekliğin geliştirilmesini içerdiği düşünülmektedir.

Tasarı, yenilikçi teknolojinin yasal çerçevelerdeki destek eksikliği nedeniyle sıklıkla başarısız olduğunu kabul ediyor, bu nedenle planın asıl amacı bu yeni ortaya çıkan alanlardaki girişimleri teşvik etmek, gerekli olan daha düşük maliyet ve kaynaklardan yararlanarak modernizasyon sürecini esnek kontrolle güçlendirmek isteyen bir yasa tasarısı olarak üyelere sunulmakta. 

Rusya Federasyonu’nda kripto para kararlarının ne kadar sürede verilecek olduğu henüz bilinmese de ülkede kripto para birimleri ile ilgili olarak yapılan tüm çalışmaların ülke vatandaşlarının dikkatini çekecek ve yasaklar olması durumunda tepki çekecek ve yasaklara uyan vatandaşların sınırlı sayıda olacak olduğu ve yasakların bu nedenle getirilmesinin kabul edilemez bazı yasal sorunlara da sebep olabileceği açıklanıyor. Ülke vatandaşları birçok yasakla karşı karşıya kaldıklarından dolayı artık bu yasakların kendileri için uygulansa da bunu aşmanın birçok yönteminin olduğunu biliyor, kripto para birimlerinden elde edilecek olan kazancın bu yasakları aşmak ve devlet kontrolünde olan para birimleri yerine kripto paraları tercih etmek için en iyi sebep olduğunu düşünüyor. Henüz Rusya Federasyonu’nda kripto para ve Blockchain teknolojisi ile ilgili kesin çalışmalar bulunmuyor.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
403
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
403
Şaşkın
Lol Lol
121
Lol
Harika Harika
403
Harika
Korkunç Korkunç
363
Korkunç
Uğur Acar
28 yaşındayım, 6 senedir gazetecilik yapıyorum ve kripto para yatırımcısı olmamdan ötürü Bitcoin haberleri konusunda yazılarımı okuyucular ile buluşturuyorum. İngilizce biliyorum ve sürekli fotoğraf çekmek hobilerimden sadece bazıları.
error: Kopyalama Engellendi!