Anasayfa Sektörel Rusya Merkez Bankası Madencilik Yasasını Yakında Açıklayacak

Rusya Merkez Bankası Madencilik Yasasını Yakında Açıklayacak

Sektörel

Rusya merkez bankası ve maliye bakanlığı yakında açıklanacak kripto para madencilik yasası üzerinde aynı görüşe girdi.

O Borsadan Rusya’ya Karşı Hamle: Faaliyetlerini Askıya Aldı!

Moskova'daki büyük devlet kurumları, merkez bankası ve maliye bakanlığı, Rusya Federasyonu'ndaki kripto para madenciliğinin düzenlenmesi konusundaki düşüncelerini aynı hizaya getirdi. İlgili yasa tasarısı yakında açıklanacak olan meclisin üst düzey bir üyesi olan Devlet Dumasına sunulacak.

Rusya Mali Kurumları Tek Bir Karara Vardı

Rusya Merkez Bankası (CBR) ve Rusya Maliye Bakanlığı (Minfin), kripto madenciliğinin düzenlenmesi konusunda ortak bir tutum benimsedi. Bitcoin (BTC) ile ilgili faaliyet, enerji zengini ülkede hem kârlı bir endüstri hem de birçok Rus için ek gelir kaynağı olmaktadır. Ülkenin Parlamento Mali Piyasa Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, Kazan Dijital Haftası forumunda sektör için kurallar getiren yasa taslağının yakında Rus parlamentosunun alt kanadı Devlet Dumasına sunulacağını duyurdu. Konu hakkında şunları söyledi:

Yakın gelecekte yasa tasarısı Devlet Duması'na sunulacak ve daha hızlı geçmesi için çalışacağız.

Rus milletvekili de konuyla ilgili görüşlerini bildirdi. Aksakov, kripto para madenciliğine yalnızca enerji kaynaklarının bol olduğu bölgelerde izin verilmesi ve kıtlık yaşayanlarda yasaklanması gerektiğine inanıyor. Eylül ayının başlarında, Başbakan Mihail Mişustin Rusya Merkez Bankası , Rusya Maliye Bakanlığı ve Rusya Federasyonu Federal Mali İzleme Servisi, Federal Vergi Servisi ve Federal Güvenlik Servisi'nden dijital para birimlerinin ihracını ve dolaşımını düzenleyen federal yasalar taslağı üzerinde ortak bir tutum geliştirmelerini istedi.

Rus hükümeti başkanı ayrıca, Rusya Merkez Bankası'nın katılımıyla Maliye Bakanlığı'na, merkezi olmayan teknolojilerin uygulanması da dahil olmak üzere dijital finansal varlıklar (DFA) piyasa geliştirilmesi için 12 Aralık'a kadar fikir birliği önerileri sunmasını emretti.

Rusya Merkez Bankası Madencilik Yasasını Yakında Açıklayacak

Mişustin, 13 Eylül'de yaptığı açıklamada, iki düzenleyicinin Rusya Mali Piyasasının Gelişimi Stratejisini 2030'a kadar güncellemek zorunda kalacaklarını belirtti. Belgenin Başkan Vladimir Putin'in talimatları ve mevcut jeopolitik durum dikkate alınarak revize edilmesi gerektiğini vurguladı. Mevcut koşullarda, DFA'ların istihdamı, ithalat ve ihracat için kesintisiz ödemelerin sağlanmasına katkıda bulunacaktır.

Rus yetkililer, CBR ve Minfin'in yakın zamana kadar neredeyse zıt pozisyonlar almasıyla, kripto para birimlerinin ve ilgili faaliyetlerin düzenlenmesini bir süredir tartışıyorlar. Merkez bankası genel bir yasak teklif ederken, bakanlık yasallaştırmayı tercih etti. Bununla birlikte, iki düzenleyici kısa süre önce Rusya'nın dış ticaretinde Batı kısıtlamalarının uyguladığı baskıyla başa çıkmak için sınır ötesi kripto ödemelerine ihtiyaç duyacağı konusunda anlaştılar.

Moskova'daki yetkililerin çoğunluğu, Rusya Federasyonu'nun Rusya cumhurbaşkanı tarafından da vurgulanan kripto para madenciliği alanındaki rekabet avantajlarını kullanması gerektiği görüşünü paylaşıyor. Ülkedeki birçok bölge, hem düşük maliyetli enerji hem de serin iklime sahiptir. Aynı zamanda, Rus kripto madencileri de Moskova'nın Ukrayna'yı işgali üzerine uygulanan yaptırımlardan da etkilendi.

Rusya Merkez Bankası Madencilik Yasasını Yakında Açıklayacak içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Haber Hakkında Bir İfade Bırak
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Yorumlar(0)