Kripto Para Haberleri

Rusya’dan dev adım! Dijital ruble geliyor…

Geçtiğimiz perşembe günü yapılan bir sanal basın toplantısında, Rusya merkez bankasının üst düzey yöneticileri bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma planları hakkında önemli ayrıntılar paylaştı.

Vali yardımcısı Alexei Zabotkin ve ilk vali yardımcısı Olga Skorobogatova, mevcut zaman çizelgesine göre 2023’te tam bir CBDC lansmanın nasıl gerçekleştirilebileceğini açıkladı.

Dün yapılan duyuru, daha önce Rus merkez bankasının Dijital rubleyi çıkarma planına ek detay olarak geldi. Daha öncede bildirdiğimiz gibi, Rus merkez bankası 2021’in sonuna kadar Dijital ruble altyapısını uygulamayı ve 2022’ye kadar da Dijital ruble prototiplerini test etmeyi planlıyordu. Şimdi, Rusya’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) iki yıl içinde gerçek olacak gibi görünüyor.

Dijital rublenin detayları

Sanal basın toplantısı sırasında bir Dijital rublenin nasıl çalışacağına dair bazı işlemsel özellikler de açıklandı.

Örneğin, Rusya merkez bankası Dijital rubleye daha yumuşak bir geçiş sağlamak için nakit dışı işlemlerini engellemeye çalışacak. Zabotkin, nakit dışı işlemlerin daraltılmasının Dijital rublenin piyasaya çıktığında likidite kıtlığını telafi edeceğini söyledi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Changpeng Zhao: Daha Fazla Kurumsal Yatırımcı Kripto Paralarını Bekletiyor
kripto-para-borsa
Rusya’dan dev adım! Dijital ruble geliyor… 2

Dijital ruble ayrıca, Çin’in Dijital yuan’ına benzer iki aşamalı bir sisteme sahip olacak; Rusya merkez bankası, CBDC’yi ticari bankalar gibi üçüncü taraf firmalara dağıtacak ve ardından Dijital ruble kullanıcılara dağıtılacak.

Rusya merkez bankası yönetim kurulu üyesi Olga Skorobogatova dünkü konferansta, Rusya’daki işlemlerin %73’ünün dijital olarak yapıldığını açıkça belirtti. Bu Rusya’nın birkaç yıl öncesine göre sadece nakit odaklı bir ülke olmasından günümüze kadar büyük bir değişim olduğunu gösteriyor.

Olga Skorobogatova

Dijital ruble, üçüncü bir para biçimi olarak işlev görür. Neden üçüncü bir form? Nakit paramız var, nakit olmayan paramız var ve dijital ruble var. Nakit ve nakit olmayan özellikleri içeren rublenin bir tokeni gibi görünecek.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu