Anasayfa Bitcoin Sahte Bitcoin ETF Onayı Haberi Kriz Yarattı! SEC Böyle Uyardı...

Sahte Bitcoin ETF Onayı Haberi Kriz Yarattı! SEC Böyle Uyardı...

Bitcoin

Bitcoin ETF onayı ile ilgili sahte haberlerin ortaya çıkması üzerine SEC tarafından bir uyarı yayınlandı.

Sahte Bitcoin ETF Onayı Haberi Kriz Yarattı! SEC Böyle Uyardı...

Kripto ile ilgili yanlış bilgilerin damgasını vurduğu çalkantılı bir günün ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) sosyal medyadan sert bir uyarı yayınladı.  

Kurumun mesajı şöyle diyor: "İnternette ne okuduğunuza dikkat edin. SEC hakkında en iyi bilgi kaynağı SEC'dir." 

Bu uyarıcı not; SEC'in, "BlackRock'ın iShares spot Bitcoin ETF'ini onayladığını" öne süren yanlış raporların hemen ardından geldi. Bu, piyasa faaliyeti telaşına neden oldu.

BlackRock, Başvurunun İncelemede Olduğunu Bildirdi

Sahte Bitcoin ETF Onayı Haberi Kriz Yarattı! SEC Böyle Uyardı...

Fırtına, kripto para medya kuruluşu Cointelegraph'ın SEC'in onayına ilişkin sahte haberi yayınlamasıyla başladı. Bu iddia sosyal medyada daha da güçlendi. Fakat gerçek bambaşkaydı. 

BlackRock, ETF başvurusunun inceleme altında olduğunu teyit ederek söylentileri çürütmekte gecikmedi. Cointelegraph, daha sonra gönderilerini düzenleyerek "bildirildiğine göre" ifadesini ekledi. 

Bu durum, medya kuruluşunun gazetecilik dürüstlüğünü ve böylesine önemli bilgileri yayarken karar verme sürecini sorgulayan okuyucuların eleştirilerine ve mizahi tepkilerine yol açtı.

Daha sonra hata için özür dilemelerine ve olayı detaylandıran bir rapor yayınlamalarına rağmen insanlar öfkeli ve sinirli kalmaya devam etti.  Rapor, son 24 saat içerisinde yaklaşık 182,5 milyon dolar değerinde tasfiyeye katkıda bulundu. 

Bu durum Bitcoin ETF Onay İhtimalini Etkileyecek mi?

Sahte Bitcoin ETF Onayı Haberi Kriz Yarattı! SEC Böyle Uyardı...

Bu yanlış bilgilendirme krizi, Bitcoin'in fiyatında keskin bir yükselişe yol açtı ve fiyat yüzde 8 düşmeden önce geçici olarak 30.000 dolar seviyesini aştı. Bitfinexed gibi gözlemciler, bu tür olayların potansiyel uzun vadeli sonuçlarına dikkat çekerek, SEC'e Bitcoin ETF başvurularını reddetmek için gerekçe sağlayabileceğini öne sürdüler.

Bu olaylar, piyasanın sahte haber ve spekülasyonlara karşı kırılganlığını gösteriyor. Bununla birlikte birçok uzman arasındaki hava olumlu olmaya devam ediyor. Örneğin Bloomberg analistleri, 10 Ocak 2024 tarihine kadar bir Bitcoin ETF'inin onaylanma olasılığını yüzde 90 olarak öngörüyorlar. 

Larry Fink'in tepkisi

BlackRock CEO'su Larry Fink, Fox Business'a verdiği bir röportajda, olayın kripto paralara yönelik artan ilginin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Fink, küresel müşteri tabanıyla etkileşimlerine dayanarak kripto para yatırımlarına yönelik artan bir talep ve heves olduğunu vurguladı.  

Söz konusu isim, geleceğe bakıldığında kripto para biriminin yatırımcılar için, özellikle de belirsiz ekonomik zamanlarda güvenli bir liman olarak önemli bir varlığa dönüştüğünü görüyor.

Kaynak: U.Today

Sahte Bitcoin ETF Onayı Haberi Kriz Yarattı! SEC Böyle Uyardı... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar