Kripto Para Haberleri

Sahte ICO Danışmanı, 20 Milyon Dolar Çalmaktan Yargılanıyor

ABD Adalet Bakanlığı, kısa bir süre önce yaptığı açıklama ile birlikte ilginç bir haberin de gündeme gelmesine neden oldu. San Francisco’da ikamet etmekte olan Jerry Guo’nun, 6 ay boyunca hapiste kalacağı duyuruldu. Bunun nedeni ise 20 milyon dolarlık vurgun. 4.4 milyon dolar tazminat cezası da hapis cezası ile birlikte ona uygun görülen cezalardan biri.

33 yaşında ve eski bir gazeteci olan bu isim, uzunca bir süredir kripto paralar ile yakından ilgilendiğini ve kendini bu alanda geliştirdiğini ifade etti. Fakat görüldüğü üzre kendini yanlış bir şekilde geliştirmiş ve bunu art niyetli olarak kullanmayı tercih etmiş.

Danışmanlık ve Pazarlama Adı Altında Soygun

Bu sektöre adım attığı ilk zamanlarda bu tür bir dolandırıcılık fikrinin aklına gelmediğini ancak zamanla yatırımcı kazanarak bunu tecrübe ettiğini dile getirdi. Edindiği tecrübelerden hemen sonra bir açık yakalayarak bu işi illegal bir yapıya dönüştürmüş ve toplamda 20 milyon dolar gibi bir vurgun yapmıştır.

Yatırımcılardan aldığı kripto para birimleri ile birlikte fonları da dahil ettiğimizde bu devasa rakam karşımıza çıkıyor. Federal büyük jüri, bu olayın açık edilmesi sonrası kararını açıkladı.

6 aylık hapis cezası sonrası(Mahkeme süreci devam ederken) karar netleştirildi ve 20 yılık hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezası ve tazminat ile birlikte onu bekleyen bir ceza daha var. 3 yıllık denetimli tahliye cezasını da tamamlaması gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletieri daha önce de buna benzer bir suç ile gündeme gelmiş ve ağır cezalar ile büyük yaptırımlar uygulamıştı. Yakın zamanda meydana gelen bu dolandırıcılık için de yaptırımlar yine bir hayli ağır oldu. Caydırıcı nitelikteki bu cezalar sayesinde piyasayı güvence altına almak da emin olun çok daha mümkün. Eski bir gazetecinin neden böyle bir işe kalkıştığı ve aklını kimin çeldiği konusunda ise henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Merak uyandıran bir olay ve dünya basınında da kendine büyük puntolar ile yer bulduğunu görebiliyoruz.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu