Anasayfa Bitcoin Sahte Uygulamayı İndirdiler: 600.000 Dolarlık Bitcoin Çalındı!

Sahte Uygulamayı İndirdiler: 600.000 Dolarlık Bitcoin Çalındı!

Bitcoin

Sahte Ledger Live uygulamasını indiren kullanıcılardan yaklaşık 600.000 dolar değerinde Bitcoin çalındı.

Sahte Uygulamayı İndirdiler: 600.000 Dolarlık Bitcoin Çalındı!

Kripto para dedektifi ZachXBT'ye göre, Microsoft'un uygulama mağazasından sahte bir Ledger Live uygulaması indiren kullanıcılardan yaklaşık 600.000 dolar değerinde Bitcoin çalındı.

Zincir üstü analist, 5 Kasım'da "Ledger Live Web3" adlı dolandırıcılığı tespit etti. Bu dolandırıcılık; kullanıcıların, Ledger donanım cüzdanlarının çevrim dışı kripto para depolamasına yönelik bir kullanıcı ara yüzü olan "Ledger Live"ı indirdiklerini düşünmelerini sağladı. 

Blockchain.com'a göre, dolandırıcı tarafından "bc1q....y64q" cüzdan adresi kullanılarak 38 işlemde 588.000 dolar değerinde yaklaşık 16,8 BTC alındı. Dolandırıcının cüzdanından iki işlemde yaklaşık 115.200 dolar çıktı ve geriye 473.800 dolar ya da 13,5 BTC kaldı.

Takip eden bir gönderide ZachXBT, Microsoft'un sahte Ledger Live uygulamasını platformundan kaldırmış olabileceğini belirtti.

Dolandırıcının cüzdan adresine gönderilen ilk işlem, 24 Ekim'de 5,210 dolar karşılığında gerçekleşti. Bundan önce cüzdan hiç kullanılmamıştı. Bu işlemlerin çoğu, 2 Kasım'dan bu yana gerçekleşti. En büyük transfer, 4 Kasım'da toplam 81.200 dolar oldu.

Yapılan bir araştırmada; sahte "Ledger Live Web3" uygulamasının, Microsoft'un uygulama mağazasında 19 Ekim gibi erken bir tarihte ortaya çıktığı tespit edildi.

sSahte Uygulamayı İndirdiler: 600.000 Dolarlık Bitcoin Çalındı!

Microsoft'un Sorumlu Tutulması İstendi

ZachXBT, 4 Kasım'da mağdurlardan iki mesaj aldığını söyledi ve hatta Microsoft'un, sahte Ledger Live uygulamasının mağazada görünmesine izin verdiği için "sorumlu tutulması gerektiğini" savundu.

Sahte bir Ledger Live uygulaması, Microsoft'un uygulama mağazasına ilk kez girmiyor. Ledger'ın X (eski adıyla Twitter) üzerindeki destek hesabı, Aralık ve Mart aylarında iki ayrı olayda kullanıcılarını sahte bir Ledger Live uygulaması hakkında bilgilendirdi.

Ledger, dolandırıcılık hakkında yorum yapmadı ancak daha önce kullanıcılara Ledger Live'ı indirmek için "tek güvenli yerin" kendi web sitesi olan ledger.com olduğunu yineledi.

Sahte Uygulamayı İndirdiler: 600.000 Dolarlık Bitcoin Çalındı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar