Dikkat ÇekenlerKripto Para Haberleri

Satoshi Nakamoto Kim Olabilir?

Dün, Şubat 2009’dan itibaren kullanılmayan bir cüzdandan UTXO ile 50 BTC işlemi yapıldı ve bu işlem Bitcoin topluluğunda şüphelere yol açtı. Paraları hareket ettiren Satoshi miydi yoksa Bitcoinin gizemli yaratıcısına yakın biri miydi?

Tartışma Satoshi’nin gerçekte kim olabileceği konusundaki tartışmayı geri getirdi. Peki Satoshi Nakamoto kim olabilir?

Bitcoin’in Kökeni

2009’un başlarında Bitcoin protokolünün ilk sürümü, Genesis bloğunun madenciliğine denk gelen Sourceforge’da yayınlandı.

Genesis bloğu ve erken Bitcoin madencileri tarafından çıkarılan en eski blokların her biri 50 BTC kazandı.

Dün, Genesis bloğunun çıkarılmasından sadece bir ay sonra Şubat 2009’da çıkarılan Bitcoin ile ilişkili 50 BTC taşındı.

Fonların bu hareketi kripto para alanında tartışmalara neden oldu. İlk olarak, topluluk bunun Satoshi’nin paraları hareket ettirdiğine inandı. Sonra, diğerleri bu hareketin kripto paranın yaratıcısıyla ilişkili biri olduğunu iddia etti.

Daha rasyonel kripto meraklıları bunun sadece erken bir Bitcoin madencisi olduğunu ve genel olarak çok az önem taşıdığını iddia etti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Binance Madencilik Havuzu Açtı ve İlk Ürünü Açıkladı

Arkasındaki anlam ya da gönderen kim olursa olsun bu olay Bitcoin yaratıcısının kim olabileceği hakkında tartışmayı yeniden canlandırdı.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu veya ne olduğunu asla bilemeyebiliriz.

Satoshi Nakamoto Kim Olabilir?

Craig Wright

Dr. Craig Wright, Bitcoin’in yaratıcısı olduğu uzun süredir iddia ediyor. Bitcoin SV’nin öncüsü bu iddiaları kanıtlamak için gerçek Satoshi tarafından tutulduğu söylenen BTC tedarikinin bir kısmını hareket ettirmek zorunda kaldı.

Wright henüz bu Bitcoin’e erişim sağlayamadı. Ancak, garip bir şekilde dün gönderilen 50 BTC, bir şekilde Wright’a bağlandı.

Wright’ın sahip olduğu cüzdan adreslerini vurgulayan mahkeme belgeleri, bugün 50 BTC’yi taşıyan eski Bitcoin adresini içeriyor.

Yine de bu, Wright’ın Satoshi olduğunu veya hesabın sahibi olup olmadığını hiçbir şekilde kanıtlamıyor.

Paul Le Roux

Geçen yıl, DEA muhbirine dönen bir kartel patronu programcısını içeren bir komplo teorisi ortaya çıktı.

Teori, Güney Afrikalı suç kralı Paul Le Roux’un para aklamak için Bitcoin yarattığını iddia etti. Le Roux sadece kartelde bir patron değildi, aynı zamanda kripto paralarda kullanılan şifreleme teknolojisi konusunda geniş deneyime sahipti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  MicroBT ve Bitmain Bitcoin Madencilik Donanımları Artık En Karlıları

Adam Back

Adam Back, Blockstream’in CEO’su ve bir Bitcoin geliştiricisidir. Fakat bundan önce, Bitcoin’in öncüsü olduğu düşünülen Back, Hashcash’i icat etti.

Hashcash, daha sonra BTC’ye güç veren blockchain teknolojisine ilham veren iş kanıtı kavramını dünyaya getirdi.

Şimdi bile düzenli olarak Adam Back, Satoshi Nakamoto olmakla suçlanıyor. Ve Back kesinlikle gurur duysa da bu iddiaları reddediyor.

Nick Szabo

Nick Szabo aynı zamanda kripto paraların en eski destekçileri arasındadır. Szabo, Bitcoin teknolojisinin doğrudan habercisi olduğu söylenen Bit Gold adlı dijital bir parayı tasarlamıştır.

Szabo, Bit Gold adını dijital alanda “altının güvenlik ve güven özelliklerini” taklit etmeye çaltısından dolayı özellikle seçti.

Hal Finney

Merhum Hal Finney, PGP Corporation için “gizlilik” üzerine odaklanan bir bilgisayar bilimcisi ve geliştiricisiydi. Bitcoin’e erken katkıda bulunan ve istemciyi kullanan ilk kişilerin arasındaydı. Ayrıca Nakamoto’nun kendisinden ilk BTC işlemini aldı, ya da öyle iddia ediliyor.

Finney, Nakamoto olmak için en muhtemel adaydır ancak vefat eden kadar bu iddiaları reddetmiştir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Yatırımcıları Halvingden Önce 'Hızlı Bir Geri Dönüş' Beklemeli

Dorian Nakamoto

Dorian Nakamoto, Japon Kaliforniyalı bir erkeğin Satoshi Nakamoto adıyla doğduğunu belirten bir Newsweek raporu nedeniyle genellikle Satoshi’nin yüzü olarak kullanılır.

Tesadüfen, Nakamoto teknoloji ve finans firmaları için sistem mühendisi olarak çalıştı. Ve daha da alışılmadık bir şekilde rastlantısal olarak Finney ve Nakamoto, bir noktada Kaliforniya’daki Temple City’de yaşadılar.

İkisinin de Bitcoin oluşturmak için bir araya geldiği, Finney’nin BTC’yi oluşturduğu ve Nakamoto adını veya ikisinin kripto para için nihayetinde bir araya geldiği için vizyonlarını birleştirdiği iddia ediliyor.

Bitcoin’in bu listedeki herhangi bir kişi veya bunların bir ortaklığı tarafından oluşturulma potansiyeli vardır. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu veya kim olduğunu asla bilemeyebiliriz, ancak mirası Bitcoin aracılığıyla sonsuza kadar yaşayacaktır.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu