Sberbank kripto para planlarını durdurdu!

3 Dakikada Okunabilir


Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, kısa bir süre önce, Rusya Merkez Bankası’nın kripto para birimi konusunda açıklamalarının olması ve karşılığı olmadığı açıklamasından ötürü kripto paralar ile ilgili Sberbank bünyesinde yapılacak merkezi çalışmalara son verdiklerini açıkladı.

Sberbank açıklama yaptı

Yerel haber ajansı TASS’in belirttiği gibi, Sberbank Başkan Yardımcısı Andrey Shemetov, kripto paralarla ilgili planlarını bir basın toplantısında askıya alma kararını açıkladı ve Sberbank bünyesinde kripto para çalışmalarının yapılabilmesinin önünde olan engelin Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar olduğunu ve kripto para birimleri hakkında çalışma yapmadan önce Rusya Merkez Bankası’nın kendilerine yetki vermesi gerektiğini açıkladı.

Başkan yardımcısı ekledi:

Yerel mali regülatörün yanı sıra merkez bankası olan Rusya Merkez Bankası, kripto para karşıtı açıklamaları olması ve kripto para karşıtı olan bu açıklamaların bir uyarı niteliğinde olmasından dolayı bankamız kripto para çalışmalarını durdurmak zorunda.

Başkan Vekili ekledi:

Kripto para birimleri ticaretinde bulunmanıza izin veren mevzuatı bekledik. Düzenleyici şu anda genel olarak kripto para birimlerine olumsuz bakıyor olduğundan, kripto para birimi planlarımızı askıya almaya karar verdik.

Daha önce de belirtildiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus hükümetinin sanal varlıklarla ilgili düzenlemeleri kabul etmesi için son bir tarih vermiş ve Rusya’nın dolar karşıtı olmadığını, doların gücünün asla yenilemeyecek olduğunu ve insanların dolara bağlı olduğunu kabul ettiklerini açıklamıştı. Bitcoin ve kripto paralar konusunda ise Başkan Putin İran ve Venezuela’da Rusya’nın önerisi ile yapılan kripto para çalışmalarından başarı yerine hüsran sonucu çıkmasıyla beraber Rusya’nın kripto para üretimi konusunda olumsuz açıklamalar yapmış, Rus makamlarına da özel olarak kripto paralarla ilgili karşı taslaklar ve öneriler milletvekilleri ve yetkili mercilerden sunulmuştu.

Rusya karşıt

Harekete geçirme çağrısında, Putin, dijital ekonominin gelişmesine yardımcı olacak ve dijital yerleşimlerin gözetimi için bir tür çerçeve önerecek olan federal düzenlemeyi açıkça belirtme gerekliliğini ortaya koymuştu.

Bununla beraber kripto para birimleri Rusya Federasyonu’nda henüz yasak değil. Federasyon, kısa zamanda tüm ülkeyi kapsayacak şekilde 9 bin doları aşan kripto para transferlerinde merkeze bildiri gönderme zorunlulukları ve benzer yasal bazı zorunluluklar ile kripto para yatırımcılarını azaltmayı ve kısıtlamayı hedefliyor. Kripto para birimlerinin bu konuda ülkede tamamen yasaklanması söz konusu olmasa da yakın zamanda bunu da bir anda karar değişikliği ile yapmak Putin’in elinde olabilir. Oligarkların kripto para birimlerine bakış açısı ne çok kötü, ne de çok iyi olmadığı için ülkede çok zenginler nasıl isterse Başkan Putin yönetimi de bunların isteklerine mecbur olarak uymak zorunda kalabilir.

Oligarkların bankalara sahip olması ve ülkenin finans merkezlerini yönetmeleri nedeniyle Başkan Putin ile bu konuları özel olarak görüşebildikleri biliniyor.

Putin, 2017’de Bitcoin’in şebekelere kolaylık sağladığını, çetelerin kullanımının artmasıyla daha fazla suç işlenmesine kolaylık tanımaya başladığı açıklamasında bulunmuştu.

Kripto paralar, suç faaliyetleri, vergi kaçakçılığı, hatta terörizmin finansmanı ve dolandırıcılık planlarının yayılması yoluyla elde edilen fonları aklama fırsatlarını içeriyor.

Rusya Merkez Bankası, 2019 baharında kabul edilmek üzere yeterince hazırlanacak olan kripto para birimi düzenlemesi hakkındaki taslak tasarıya rağmen kripto paralar konusunda Rus makamlarının kabul etmeyen ve olumsuz duruşu devam ediyor. ABD’ye göre Rusya Federasyonu yönetiminin kripto paralara karşıt olarak bakışı daha kötü durumda ve ülkede kripto para yasaları gelmeyecek gibi. Bitcoin’in kullanımı Moskova’da 120 binden daha fazla insanın elinde iken, Moskova’nın bu konuda kripto para sahibi olan insan sayısı açısından rekor kırdığı biliniyor.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
322
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
322
Şaşkın
Lol Lol
40
Lol
Harika Harika
322
Harika
Korkunç Korkunç
282
Korkunç
Soner Özcan
26 yaşındayım ve hala üniversite eğitimime devam ediyor. Geleceği değiştirmesini beklediğimiz kripto paralar hakkında hem kendimi, hem koinbox.net okuyucularını bilgilendirmek ve doğru haberler sunmak için editörlük yapıyorum.
error: Kopyalama Engellendi!