Anasayfa Sektörel SEC Başkanı'na Tehdit: Bunu Yapmazsan Disiplin Cezası Alırsın!

SEC Başkanı'na Tehdit: Bunu Yapmazsan Disiplin Cezası Alırsın!

Sektörel

ABD Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hesap Verilebilirlik Komitesi, SEC Başkanı Gary Gensler'ı, iş birliği yapmaması halinde disiplin cezası vermekle tehdit etti.

SEC Başkanı'na Tehdit: Bunu Yapmazsan Disiplin Cezası Alırsın!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kendini sıcak sularda bulmaya devam ediyor. Son aylarda düzenleme yetkilerini aştığı gerekçesiyle giderek artan bir eleştiriyle karşı karşıya kalan Gensler, şimdi de ABD Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hesap Verilebilirlik Komitesi tarafından disiplin cezasıyla tehdit edildi.

Gensler, Önemli Bilgileri Açıklamadığı için Sert Bir Şekilde Uyarıldı

Gözetim ve Hesap Verilebilirlik Komitesi James Comer, Gensler'e bir mektup göndererek onu "bazı belgelerin açıklanmaması" nedeniyle kongre gözetimini engellemekle suçladı. Söz konusu belgeler, SEC'in Avrupa'daki sosyal mühendislik planlarının geliştirilmesindeki rolüyle ilgilidir.

Avrupa Birliği tarafından tasarlanan bu girişimler, SEC'in talep edilen bilgileri sağlamada aylar süren gecikmesi nedeniyle rahatsız olduğu anlaşılan Comer'a göre, ifşa ve durum tespiti emirleri olarak "gizleniyor". Comer, Gensler'e hitaben yazdığı mektupta, "SEC Başkanı olarak kongre denetimini engellediniz ve engellemeye devam ediyorsunuz." ifadesini kullandı.

Komite'nin gözetimiyle iş birliği yapmaya başlamazsanız Komite'nin zorunlu süreci kullanmayı düşünmekten başka seçeneği olmayacaktır. Soruşturmamızda tam bir iş birliğinden daha azını beklemiyorum ki bu da SEC'in taleplerimize gerçekten yanıt veren belgeler sunmasıyla başlar.

SEC Başkanı'na Tehdit: Bunu Yapmazsan Disiplin Cezası Alırsın!

Gensler, Kripto Şirketlerini Hedef Almaya Devam Ediyor

Kripto para borsası FTX'in çöküşünün ardından Gensler, kripto endüstrisine karşı saldırılarını hızlandırdı. Onun döneminde SEC; Binance, Coinbase ve Terraform Labs dâhil olmak üzere kripto işindeki en büyük isimlerden bazılarına "kayıt dışı menkul kıymet sattıkları" ve "yatırımcıları yanılttıkları" gerekçesiyle dava açtı. SEC, ayrıca stablecoin ihraççılarını hedef alıyor. Düzenleyici kurum, birden fazla spot Bitcoin ETF'ini de geciktirdi.

Bununla birlikte endüstri liderleri ve topluluk, Gensler'ın kriptoya karşı ağır bir şekilde damgalanmış duruşunu kınadı. Pek çok kişi; Gensler'ın eylemlerinin, inovasyonu boğduğuna ve kripto işletmelerini ABD dışına çıkmaya zorladığına inanıyor. Geçtiğimiz ay risk sermayesi şirketi Paradigm, SEC'in kripto endüstrisi üzerindeki baskısıyla ilgili endişelerini dile getirerek "menkul kıymetler hukuku anlayışını çeşitli yönlerden yeniden şekillendirebileceği" uyarısında bulundu.

Paradigm'ın yorumları, SEC'in Binance davasını kötü idare ettiği iddiasına atıfta bulunuyordu. Şirket; SEC'i, yetki alanını aşmak ve Binance'e karşı açtığı davayı ise yasayı değiştirmek için kullanmakla suçladı.

Twitter'ın patronu Elon Musk da SEC'i düzenleyici yetkilerini kötüye kullanmakla suçladı. Ripple Labs kurucu ortağı ve CEO'su Chris Larsen da SEC'i ve Biden yönetimini eleştirdi. Larsen; ABD hükûmetinin "düşmanca" kripto politikalarının, Washington'un küresel bir blockchain lideri olarak konumuna zarar verdiğini düşünüyor.

SEC Başkanı'na Tehdit: Bunu Yapmazsan Disiplin Cezası Alırsın! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan