Anasayfa Bitcoin SEC Başkanı'ndan Bitcoin Paylaşımı: Hem Kutladı Hem Uyardı!

SEC Başkanı'ndan Bitcoin Paylaşımı: Hem Kutladı Hem Uyardı!

Bitcoin

SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin whitepaper'ını 15. yıl dönümü vesilesiyle övdüğü bir paylaşımında kripto şirketlerini uyarmayı da ihmal etmedi.

SEC Başkanı'ndan Bitcoin Paylaşımı: Hem Kutladı Hem Uyardı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Bitcoin (BTC) 15'inci yılını doldururken Satoshi Nakamoto'nun ünlü whitepaper'ını hatırlatan bir kutlama mesajı yayınladı.

Aynı zamanda, görünüşte "yatırımcıları kandıran" kripto şirketlerini menkul kıymetler yasalarına uymaları konusunda uyardı.

Gensler'in paylaşımı, kripto varlıkların ABD'de ancak menkul kıymet olarak sınıflandırılmaları ve SEC'in düzenlemesine tabi olmaları halinde faaliyet gösterebileceği şeklindeki uzun vadeli tutumunun bir göstergesiydi.

Daha geçen hafta Gensler, kripto endüstrisini "sahtekarlık, dolandırıcılık, iflaslar ve kara para aklama" ile dolu olduğu gerekçesiyle eleştiren bir konuşmasında Satoshi'nin ikonik makalesinden bahsetmişti.

Ripple Danışmanından SEC Başkanı'na Eleştiri

Gensler'in son tweet'i, farklı kesimlerden sert tepkiler aldı. Ripple'ın baş danışmanı Stuart Alderoty hemen karşılık verdi. Alderoty, Gensler'in "kötü Cadılar Bayramı şakaları" paylaştığını ancak kurumunun ABD Kongresi'ne hesap vermediği için kınandığını söyledi.

Alderoty, ABD Hükûmeti Hesap Verebilirlik Ofisi tarafından SEC'in Kongre'ye kripto ile ilgili bir bülten raporu sunmama kararını eleştiren yakın tarihli bir gönderiyi retweetledi. SEC, savunmasında, bültenin ne bir kurum eylemi ne de bağlayıcı bir kurum beyanı olduğunu dile getirdi.

Gensler'in görevi sırasında SEC, ABD'deki menkul kıymetler yasalarını ihlâl ettiği iddiasıyla Binance, Coinbase gibi çok sayıda kripto şirketine karşı harekete geçti.

Gensler'in sektördeki eleştirmenleri, onun kriptoya yönelik politikasını "yaptırım yoluyla düzenleme" olarak adlandırıyor. Kurum, son birkaç ay içerisinde Ripple ve Grayscale şirketlerine karşı açtığı davaları kısmen kaybetti.

SEC Başkanı'ndan Bitcoin Paylaşımı: Hem Kutladı Hem Uyardı!

Bitcoin ETF Onayına Dair Spekülasyonlar Var

Gensler'in tweet'i, SEC'in spot Bitcoin ETF başvurularına olumlu baktığı yönünde spekülasyonlara da yol açtı. Evolve ETFs CIO'su ve COO'su Elliot Johnson, SEC Başkanı'nın tweetinin Bitcoin ETF'leri için gelecek onayların "başka bir işareti" olup olmadığı konusunda spekülasyon yaptı.

Öte yandan, Bloomberg'de kıdemli ETF analisti olan Eric Balchunas, tweet'te fazla bir şey okumadığı yanıtını verdi. Bununla birlikte kriptonun, menkul kıymetler düzenleyicisinin başkanının aklında olmasının ilginç olduğunu da sözlerine ekledi.

Gensler, geçen ay Bloomberg'e kurumunun birden fazla Bitcoin ETF başvurusunu incelediğini söylemişti.

Bitcoin Whitepaper'ının Yayınlanmasının Üzerinden 15 Yıl Geçti

Satoshi'nin whitepaper'ı 15 yıl önce 31 Ekim 2008 tarihinde yayınlandı. Bu whitepaper, herhangi bir merkezi finansal kurum ya da üçüncü tarafın olmadığı bir finansal ağ olan Bitcoin ağının temel yapısını özetliyordu.

O zamandan bu yana kripto piyasası uzun bir yol kat etti. Yazının hazırlandığı sırada kripto para piyasasının toplam değeri 1,24 trilyon dolar olarak kayıtlara geçiyor. Bitcoin fiyatı ise 34,340 dolardan işlem görüyor.

Kaynak: AMBCrypto

SEC Başkanı'ndan Bitcoin Paylaşımı: Hem Kutladı Hem Uyardı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar