Anasayfa Sektörel SEC-Binance Davasında Gelişme: Belgelerin Mühürleri Açılıyor!

SEC-Binance Davasında Gelişme: Belgelerin Mühürleri Açılıyor!

Sektörel

SEC ile Binance'in ABD iştiraki Binance.US arasındaki davada gizli belgelerin mühürlerinin açılmasına yönelik talep onaylandı.

SEC-Binance Davasında Gelişme: Belgelerin Mühürleri Açılıyor!

Yakın tarihli bir gelişmede bir bölge yargıcı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Binance.US'e karşı açtığı davayla ilgili belgelerin mühürlerinin açılması talebini onayladı.

İlk olarak Ağustos ayında mühür altında dosyalanan bu belgelere erişim sınırlıydı ve bunlar, yalnızca davaya dâhil olan avukatlar tarafından kullanılabiliyordu.

Fakat kurum, SEC Yargılama Danışmanı Jennifer Farer'in beyanına ilişkin ibrazlar da dâhil olmak üzere birçok belgenin halka açık hale getirilmesi için adımlar attı. Davaya dâhil olan taraflar, bu belgelerin çoğunun mühürlenmesine razı olmuşlardı.

SEC, Mühür Açma Talebiyle Şeffaflık İstiyor

Bu karar, kurumun Binance.US'e yönelik "şeffaflık eksikliği" suçlamalarının ardından geldi ve şirketten birkaç üst düzey yöneticinin ayrılmasıyla aynı zamana denk geldi.

Binance CEO'su Changpeng Zhao, Binance.US CEO'su Brian Shroder'ın ayrılışına değinerek başarılarını kabul etti ve Shroder'ın bir molayı hak ettiğini belirtti. Zhao, ayrıca Binance.US'in Baş Hukuk Sorumlusu Norman Reed'in borsayı ileriye taşıyacak doğru kişi olduğuna inandığını ifade etti.

SEC, Haziran ayında Binance.US aleyhine açtığı davada, kayıt dışı bir menkul kıymetler borsası olarak faaliyet göstermek de dâhil olmak üzere 13 suçlama yöneltti. İlk şikayette milyarlarca dolarlık müşteri fonunun, Zhao ile ilişkili Merit Peak adlı bir kuruluş tarafından kontrol edilen "bir hesapta karıştırıldığı" iddia edildi.

Davayı açtıktan kısa bir süre sonra kurum, müşteri fonlarını korumak amacıyla Binance.US'in varlıklarını dondurmak için acil bir emir istedi. Fakat Binance US ile SEC arasında bir anlaşmaya varıldı ve artan şeffaflık ve gözetim karşılığında varlıkların dondurulması önlendi. Anlaşmanın bir kısmı, Zhao'nun ve kontrolü altındaki kuruluşların bu fonlara erişemeyeceğini öngörüyordu. 

Kurum,  Perşembe günü yaptığı başvurulardan birinde, Binance.US'in holding şirketi BAM'ı, "anlaşılmaz ekran görüntüleri" de dâhil olmak üzere soruşturmayla ilgili yalnızca 220 belge üretmekle suçladı. Bu durum, BAM tarafından tutulan müşteri varlıklarının güvenliğini sağlamakta yetersiz kaldı.

SEC-Binance Davasında Gelişme: Belgelerin Mühürleri Açılıyor!

Binance.US'e Yönelik Soruşturmanın Ayrıntıları Ortaya Çıktı

Kurum, ayrıca Binance Holdings Ltd'nin sahip olduğu bir cüzdan saklama yazılımı hizmeti olan Ceffu ile ilgili endişelerini dile getirerek, bir düzenleme yoluyla BAM'ın kripto varlıkları üzerinde kontrol sahibi göründüğünü iddia etti.

SEC'in belgeleri açma talebini destekleyen ayrı bir dosyadaki bir dipnot; BAM'ın dış denetçisi FGMK'nın, öncelikle BAM'ın varlıkların gözetimi ve kontrolü ile ilgili 6.500'den fazla belge ürettiğini ortaya koydu. Buna ek olarak BAM'ın denetçisi, SEC'e Ceffu'nun müşteri varlıklarının saklanmasındaki sözde rolü ile ilgili bir mektup yayınladı. 

SEC, Temmuz 2023'te denetçinin belge üretimini alana kadar denetçinin Haziran mektubunda ifade edilen bu endişelerden habersiz olduğunu kaydetti. Washington, D.C.'den ABD Sulh Hakimi Zia M. Faruqui, mahkemenin katibine bir düzineden fazla belgeyi tamamen açması, diğerlerini ise bazı bilgileri kısmen ya da tamamen redakte ederek kamuya açık hale getirmesi talimatını verdi.

SEC, belgeleri açma talebinde, Binance tarafından gizli olarak tanımlanan bazı belgelerin mühürlenmesine veya kısmen mühürlenmesine itiraz etmediğini belirtti. Yargıç Faruqui; Binance.US'e, diğer sanıklara ve taraf olmayanlara belirli belgelerin gizli olarak belirlenmesine ilişkin açıklama yapmaları için bir hafta süre verdi.

SEC'in Binance.US'e karşı açılan davada belgelerin gizliliğinin kaldırılması yönündeki başarılı talebi, devam eden yasal mücadeleye ve şeffaflıkla ilgili endişelere ışık tutuyor. Bu belgeler kamuya açık hale geldikçe, SEC'in soruşturması ve Binance.US'in faaliyetleri hakkında daha fazla detayın ortaya çıkması muhtemel. Bu gelişme, gelişen düzenleyici ortamda kripto para borsalarının karşılaştığı düzenleyici zorlukların ve incelemelerin altını çiziyor.

SEC-Binance Davasında Gelişme: Belgelerin Mühürleri Açılıyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar