Anasayfa NFT SEC, NFT'lere Karşı Tekrar Harekete Geçti: Yaptırım Uyguladı!

SEC, NFT'lere Karşı Tekrar Harekete Geçti: Yaptırım Uyguladı!

NFT

Popüler animasyon dizisi Stoner Cats'in yaratıcısı, yasa dışı NFT satışı yaptığı gerekçesiyle SEC tarafından suçlandı.

SEC, NFT'lere Karşı Tekrar Harekete Geçti: Yaptırım Uyguladı!

Popüler animasyon dizisi Stoner Cats'in yaratıcısı, "NFT şeklinde kayıt dışı menkul kıymet satışı gerçekleştirdiği" gerekçesiyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından suçlandı. 

Hollywood çifti Mila Kunis ve Ashton Kutcher tarafından desteklenen yapım şirketi Stoner Cats 2 LLC (SC2), anlaşmanın bir parçası olarak 1 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

SEC, NFT'lerin satışından elde edilen yaklaşık 8 milyon dolarlık gelirin, Kutcher ve Kunis'in de ses sanatçısı olarak yer aldığı web dizisini finanse etmek için kullanıldığını iddia etti.

Kararda; yaratıcıların, koleksiyon ürünlerinin satışını artırmak için sofistike pazarlama teknikleri kullandıkları iddia edildi. Bu teknikler arasında ikincil piyasada yapılan her işlem için NFT sahiplerine yüzde 2,5 telif ücreti ödenmesi de yer alıyordu. Sonuç olarak çoğu koleksiyon sahibi, NFT'lerini ellerinde tutmak yerine yeniden satmaya başladı.

Ünlülerin varlığı; insanların, NFT'lerin ikincil piyasada yeniden satış değerinin artmaya devam edeceğine inanmalarına yol açtı. SEC, şunları kaydetti:

Burada SEC'in emri, Stoner Cats'in kripto projeleri hakkındaki bilgilerini pazarladığını, NFT'lerinin fiyatının artabileceğini lanse ettiğini ve yatırımcıları ikincil piyasada NFT'leri satarak kâr elde edeceklerine inandıran başka adımlar attığını tespit ediyor.

SC2, SEC'in suçlamalarını kabul ya da reddetmeksizin 1 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak, kontrolündeki tüm NFT'leri derhal yürürlüğe girecek şekilde imha etmeye de yönlendirildi.

SEC, NFT'lere Karşı Tekrar Harekete Geçti: Yaptırım Uyguladı!

Stoner Cats'in Satışları Yükseldi

OpenSea'nin verilerine göre, şaşırtıcı bir şekilde, duyurudan birkaç saat sonra koleksiyonun satış hacmi çarpıcı bir şekilde yükseldi. Son iki hafta boyunca günlük ortalama 2 olan satış sayısı, bu yazı yazılırken 100'ü geçti.

Dahası, ortalama fiyat hafta başından bu yana dört kattan fazla arttı. Bu durum, yasaklanmış NFT'ye yönelik talebin arttığına işaret ediyor.

Howey testi, bir işlemin menkul kıymet teşkil edip etmediğini değerlendirmek için kullanılan yasal bir kriterdir. Teste göre, bir işlem şu durum bir menkul kıymettir: Başkalarının çabalarından elde edilecek kâr beklentisiyle ortak bir girişime yapılan para yatırımı. SEC; Stoner Cats NFT'lerinin satışının, bu tanımın kapsamına girdiğine inanmaktadır.

Bu düzenleme uzun yıllardır menkul kıymetlere uygulanırken, SEC ile yasal bir savaşa giren Coinbase gibi büyük kuruluşlar, kuralın kripto varlıklara genişletilmesini eleştirdi.

Kaynak: AMBCrypto

SEC, NFT'lere Karşı Tekrar Harekete Geçti: Yaptırım Uyguladı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Layer 1 / Layer 2 Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan