Anasayfa Sektörel SEC Yine Boş Durmadı: İflas Eden Borsanın Denetçisine Dava!

SEC Yine Boş Durmadı: İflas Eden Borsanın Denetçisine Dava!

Sektörel

SEC, eski FTX denetçisi Prager Metis hakkında bağımsızlık ihlâlleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

SEC Yine Boş Durmadı: İflas Eden Borsanın Denetçisine Dava!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), küresel muhasebe firması Prager Metis CPAs aleyhine, denetçi bağımsızlığını ihlâl ettiği ve müşterilerinin federal menkul kıymetler yasalarını ihlâl etmesine katkıda bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Prager Metis, iflas eden kripto para borsası FTX Group 2021'in denetçisi olarak görev yapmış ve mevcut FTX CEO'su John Ray III, daha önce firma tarafından yürütülen denetimlerdeki bilgilerin geçerliliğine ilişkin önemli endişelerini dile getirmişti.

Bununla birlikte, dosyalarda belirtilen ihlâllerin Aralık 2017'den Ekim 2020'ye kadar uzandığı ve SEC'in dosyada FTX'ten doğrudan bahsetmediği bildirilmişti.

Prager Metis, Reuters'a yaptığı açıklamada, "mahkemede kendisini şiddetle savunmak" niyetinde olduğunu dile getirdi. Firma, şunları ekledi:

Bu iddialar yalnızca birkaç yıl önce kullanılan ve hiçbir zaman uygulanmayan veya uygulanmaya çalışılmayan şablon tazminat dilinden kaynaklanmaktadır. SEC; bu dilin, denetimlerimizin kalitesini etkilediğini iddia etmemektedir.

SEC Yine Boş Durmadı: İflas Eden Borsanın Denetçisine Dava!

İddia Edilen İhlâller

SEC, Prager Metis'in 200'den fazla denetim, inceleme ve sınavda taahhüt mektuplarına tazminat hükümleri eklediğini iddia ediyor. Bu uygulamanın, federal menkul kıymetler yasalarına göre denetçi bağımsızlığını tehlikeye attığı bildiriliyor.

Düzenleyici kurum, dosyalamada şunları yazdı:

Şikâyetimizde iddia edildiği üzere, yaklaşık üç yıllık bir süre boyunca Prager'in denetimleri, incelemeleri ve sınavları bu temel ilkelerin gerisinde kalmıştır. Şikâyetimiz; denetçi bağımsızlığının, yatırımcının korunması için hayati önem taşıdığını hatırlatan önemli bir örnektir.

İddiaya göre, Prager Metis'in kıdemli ortakları bu tür bir eklemenin bağımsız statülerini zedelediği konusunda uyarılmalarına rağmen bu hükümler devam ettirildi. Bu raporların birçoğu, SEC'e yapılan başvurulara dâhil edildi ve Prager Metis'in müşterilerini ihlâller konusunda bilgilendirmeyi ihmal ettiği öne sürüldü. 

ABD Senatörleri Elizabeth Warren ve Ron Wyden da Prager Metis'in tarafsızlığına ilişkin endişelerini dile getirmiş ve firmanın tarafsızlığını korumaktan ziyade kripto endüstrisinin savunucusu olarak hareket ettiğini öne sürmüşlerdir.

Yasal Sonuçlar

SEC'in ABD'nin Florida Güney Bölgesi Bölge Mahkemesine yaptığı yasal şikâyette, iddia edilen ihlâller nedeniyle Prager Metis'e karşı kalıcı tedbir, tazminat artı ön karar faizi ve hukuki para cezası talep ediliyor.

SEC tarafından devam eden soruşturma, kurumun "finansal raporlamanın bütünlüğünü koruma" ve "kamu güvenini güçlendirmek için denetçi bağımsızlığını uygulama" konusundaki kararlılığının altını çizmektedir.

Bu dava; denetçi bağımsızlığının, yatırımcıların korunmasında ve finansal açıklamaların güvenilirliğinin sürdürülmesinde, özellikle de kripto para gibi daha fazla inceleme altında olan sektörlerde oynadığı önemli rolü hatırlatmaktadır.

SEC Yine Boş Durmadı: İflas Eden Borsanın Denetçisine Dava! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Serum (SRM) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Bitcoin ETF Nedir?
Rehber Burak Atik