Anasayfa Sektörel SEC'e Destek Geldi: Dijital Varlıklar Onun Yetkisinde Olmalı!

SEC'e Destek Geldi: Dijital Varlıklar Onun Yetkisinde Olmalı!

Sektörel

SEC, Coinbase davasında amicus brief desteği aldı. Dijital varlıkların, SEC'in yetki alanına girmesi gerektiği ifade edildi.

SEC'e Destek Geldi: Dijital Varlıklar Onun Yetkisinde Olmalı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto para borsası Coinbase'e karşı açtığı davada iki amicus brief desteği aldı. aldı. Dosyaya göre; iki amicus brief, SEC'in "dijital varlıkların menkul kıymetler olarak sınıflandırılması gerektiği" iddialarına yöneliyor. Hatta dijital varlıkların, SEC'in yetki alanına girmesi gerektiğini dile getiriyor.

Bir amicus brief, eski Başkan Mary Jo White ve Komisyon Üyesi Robert Jackson Jr. dâhil olmak üzere eski SEC yetkilileri tarafından sunuldu. İkili, "Menkul kıymetlere özgü özelliklere sahip dijital varlıkların yatırımcılara aynı getiri vaadini sunduğunu ve federal menkul kıymetler yasalarının yürürlüğe girmesine yol açan aynı riskleri taşıdığını" belirtti.

Bir diğer amicus brief ise J. Mack Robinson İşletme Fakültesi'nden Profesör Todd Phillips ve Yale Hukuk Fakültesi'nde doktora adayı olan Beau Baumann tarafından SEC'i desteklemek üzere sunuldu.

Ayrıca, NASAA (Kuzey Amerika Menkul Kıymet Yöneticileri Birliği) da Coinbase gibi platformların menkul kıymetler borsalarına benzer şekilde çalıştığını belirten bir brief sundu. NASAA'nın brief'i, bu tür platformların düzenleyici gözetimden muaf olduğunu ve yatırımcının korunmasına yönelik bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

SEC'e Destek Geldi: Dijital Varlıklar Onun Yetkisinde Olmalı!

Coinbase, Mahkemede Zafer Elde Edebilir mi?

SEC, borsaya karşı 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Kanunu'nu ve 1933 tarihli Menkul Kıymetler Kanunu'nu ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı. Fakat Coinbase, tüm iddiaları reddediyor.

Bu yılın başlarında SEC, XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ettiği Ripple'a karşı açtığı davayı kısmen kaybetti. Bir ABD mahkemesi, XRP'nin halka açık borsalarda satışının federal menkul kıymetler yasalarına uygun olduğuna karar verdi. Bununla birlikte mahkeme; Ripple'ın, kurumların XRP'yi nasıl satın aldığına ilişkin olarak menkul kıymetler yasalarını ihlâl ettiğini söyledi.

Şu an itibariyle mahkemelerin nasıl bir sonuç çıkaracağı belirsizdir. Coinbase, ABD'de kuralların net olmadığını söylese de SEC aksini iddia ediyor. Düzenleyici kurum, sadece firmalardan ve yatırımcılardan değil, aynı zamanda birçok politikacıdan da çok fazla eleştiri aldı. Birçoğu SEC'i, kripto firmalarına yönelik baskıları nedeniyle ABD'deki kripto inovasyonunu boğmakla suçladı.

SEC'e Destek Geldi: Dijital Varlıklar Onun Yetkisinde Olmalı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik