Anasayfa NFT SEC'in Hedefinde Bu Kez NFT Projesi Var! İhlâl Suçlaması...

SEC'in Hedefinde Bu Kez NFT Projesi Var! İhlâl Suçlaması...

NFT

SEC, Impact Theory şirketini "NFT şeklinde kayıt dışı menkul kıymetler satmak" ile suçladı.

SEC'in Hedefinde Bu Kez NFT Projesi Var! İhlâl Suçlaması...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), NFT'lere karşı ilk yaptırım eyleminde, medya ve eğlence şirketi Impact Theory'yi "NFT şeklinde kayıt dışı menkul kıymetler satmak" ile suçladı.

SEC'in Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasına göre, Los Angeles merkezli Impact Theory, 2021'in sonlarında "Founder's Keys" adlı bir NFT projesi başlattı ve yüzlerce yatırımcıdan yaklaşık 30 milyon ABD doları topladı.

ABD'li düzenleyici kurum; yatırımcılara sunulan ve satılan Founder's Keys'in, yatırım sözleşmeleri ve dolayısıyla menkul kıymetler olduğunu ve bunun da şirketin, menkul kıymetler yasalarını ihlâl etmesine yol açtığını iddia etti.

SEC, "Impact Theory, potansiyel yatırımcıları bir Founder's Keys alımını, 'işletmeye yapılan bir yatırım' olarak görmeye teşvik etti ve Impact Theory'nin çabalarında başarılı olması halinde yatırımcıların alımlarından kâr elde edeceklerini belirtti." dedi. 

SEC'in Hedefinde Bu Kez NFT Projesi Var! İhlâl Suçlaması...

Tüm Founder's Keys NFT'leri İmha Edilecek

Impact Theory, SEC'in iddialarını kabul ya da reddetmedi ancak menkul kıymet kayıt kurallarını ihlâl ettiğini tespit eden bir haksız uygulamayı durdurma emrini kabul etti. Şirket, 6,1 milyon ABD dolarının üzerinde para cezası ödeyecek. Şirket, ayrıca sahip olduğu tüm Founder's Keys NFT'lerini imha edecek ve ikincil piyasalarda alabileceği her türlü telif hakkını ortadan kaldıracak.

Impact Theory'nin kurucu ortağı Tom Bilyeu, Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin tüm dijital varlıklarının "faydalı koleksiyon ürünleri" olduğunu ve insanların bu varlıklara "olduklarından başka bir şeymiş gibi" davranmalarını "şiddetle engelleyeceğini" söyledi.

SEC üyeleri Hester Peirce ve Mark Uyeda, yaptırım kararına cevaben Pazartesi günü muhalif bir açıklama yayınlayarak SEC'in NFT'lerin yatırım sözleşmesi olup olmadığını belirlemek için onlarca yıllık Howey testini kullanma hamlesini sorguladı.

"NFT'ler, bir şirketin hisseleri değildi ve satın alanlar için herhangi bir temettü oluşturmuyordu." denilen açıklamada, "Marka oluşturmak ve böylece bu somut öğelerin yeniden satış değerini artırmak için belirsiz vaatlerle birlikte saat, tablo veya koleksiyon satan kişilere karşı rutin olarak yaptırım davaları açmıyoruz." ifadelerine yer verildi. 

SEC, Kripto Şirketlerine Peş Peşe Dava Açıyor

SEC'in Hedefinde Bu Kez NFT Projesi Var! İhlâl Suçlaması...

SEC; Binance, Coinbase ve Ripple Labs dâhil olmak üzere çok sayıda kripto şirketine karşı "kripto para birimleri şeklinde kayıt dışı menkul kıymetler sattıkları" iddiasıyla dava açtı. Etki teorisine ilişkin yaptırım eylemi, ABD düzenleyicisinin bu yaklaşımı NFT'lere uyguladığı ilk davaya işaret ediyor.

Forkast Labs NFT stratejisti Yehudah Petscher, "Yakın gelecekte daha fazla projeye karşı suç duyurusunda bulunulmasını ve aynı zamanda traderlar hızla çıkmak istedikçe NFT fiyatlarının düşmesini bekliyoruz. Piyasa, dibini bu şekilde bulacak ancak bunun gerçekleşmesinden çok uzaktayız." dedi. 

Kaynak: Forkast

SEC'in Hedefinde Bu Kez NFT Projesi Var! İhlâl Suçlaması... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik