Anasayfa Sektörel SEC'in Kripto Savaşı Sürüyor: Önde Gelen Borsaya Dava Açtı!

SEC'in Kripto Savaşı Sürüyor: Önde Gelen Borsaya Dava Açtı!

Sektörel

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), popüler kripto para borsası Kraken'e dava açtı.

SEC'in Kripto Savaşı Sürüyor: Önde Gelen Borsaya Dava Açtı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Kraken'e dava açtı ve söz konusu borsayı kayıt dışı bir menkul kıymetler borsası, broker ve takas ajansı olarak faaliyet göstermekle suçladı. Bu, düzenleyici kurumun dijital varlık borsalarına yönelik son yaptırım eylemidir.

Kraken, SEC Tarafından Hedef Alındı

San Francisco federal mahkemesindeki son dava, SEC Başkanı Gary Gensler'in federal menkul kıymetler yasaları kapsamına girdiğini düşündüğü varlık sınıfını kontrol etmek için yaptığı bir başka hamle.

Federal düzenleyici, birlikte Kraken olarak faaliyet gösteren Payward Inc. ve Payward Ventures Inc. şirketlerini suçladı.

SEC'in şikâyetine göre; Kraken, Eylül 2018'den bu yana "kripto varlık menkul kıymetlerinin" alım satımını kolaylaştırarak yasa dışı bir şekilde yüz milyonlarca dolar kazandı. Diğer kripto borsalarında olduğu gibi menkul kıymet borsaları olarak kayıt yaptırmadıklarını iddia etti. 

Bununla birlikte kripto para birimleri henüz Kongre tarafından resmî ve yasal olarak menkul kıymetler olarak sınıflandırılmamıştır. Düzenlemeleri ertelemeye devam ederek şunu belirtiyor:

Kraken'in bu işlevleri kaydetmediği iddiası, yatırımcıları SEC tarafından yapılan incelemeler, kayıt tutma gereklilikleri ve çıkar çatışmalarına karşı alınan önlemler de dâhil olmak üzere önemli korumalardan mahrum bıraktı.

Buna karşılık Kraken, yaptığı açıklamada, "mahkemedeki pozisyonunu şiddetle savunmayı" planladığını dile getirdi. Şirket, ayrıca mahkemelerin SEC'in kripto para birimlerini menkul kıymet olarak sınıflandırmaya yönelik önceki bir girişimini reddettiğini savundu.

Kraken'e karşı yapılan şikâyette dolandırıcılık, piyasa manipülasyonu, bilgisayar korsanlığı ya da güvenliğin tehlikeye atılması nedeniyle müşteri kaybı ve güvene dayalı görev ihlâli iddiaları yer almıyor.

Bu, SEC'in Kraken'i ilk kez hedef alışı değil. Şubat ayında borsa, staking hizmetlerini durdurmayı ve düzenleyici kurumla bir uzlaşma olarak 30 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

SEC'in Kripto Savaşı Sürüyor: Önde Gelen Borsaya Dava Açtı!

"Yatırımcıları Korumak Yerine Yasa Dışı Kârı Seçtiler"

Düzenleyici kurum, ayrıca Kraken'in iş uygulamalarının, eksik iç kontrollerinin ve zayıf kayıt tutma uygulamalarının müşterileri için bir dizi risk oluşturduğunu iddia etti.

SEC'in İcra Bölümü Direktörü Gurbir S. Grewal, şunları söyledi:

Kraken'in yatırımcının korunması yerine yasa dışı kâr elde etmeyi seçmesi bu alanda çok sık gördüğümüz bir durum ve bugün hem Kraken'i suiistimalinden sorumlu tutuyoruz hem de diğerlerine uyum sağlamaları için bir mesaj gönderiyoruz.

SEC, bu yıl Coinbase ve Binance'e de dava açtı ve halen benzer iddialar nedeniyle Ripple ile mücadele ediyor. Fakat Temmuz ayında Ripple davasına başkanlık eden yargıç, XRP'nin ikincil satışlarının yatırım sözleşmesi ya da menkul kıymet olmadığına karar verdi.

Kaynak: BeInCrypto

SEC'in Kripto Savaşı Sürüyor: Önde Gelen Borsaya Dava Açtı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Play-to-Earn vs Move-to-Earn: Kripto Sektörünün Dev Rekabeti!
Rehber Banu Fırıncılar