Anasayfa Sektörel

Sektörel Sıkça Sorulan Sorular

Kripto para nedir? Kripto para birimi veya kripto olarak da adlandırılan kripto paralar, dijital veya sanal olarak var olan ve işlemleri güvence altına almak için kriptografi şifreleme teknolojisini kullanan bir para birimi biçimidir. Kripto para birimlerinin merkezi bir ihraççısı veya düzenleyicisi yoktur, bunun yerine işlemleri kaydetmek ve yeni varlıkların çıkarılması için merkezi olmayan bir sistem kullanır. Kripto paraların altında yatan teknolojiye blockchain ya da blok zincir teknolojisi denilmektedir.

Kripto paralar güvenli mi? Kripto paralar bazı diğer para türlerinden daha güvenli ve diğerlerinden daha risklidir. Kripto para satın almadan veya satmadan önce, potansiyel dolandırıcılıkların ve dikkat edilmesi gereken diğer şeylerin farkında olmanız gerekir.

Kripto para nerede alınır? Kriptolar merkezi ve merkezi olmayan kripto para borsalarından satın alınabilir. Merkezi bir kripto para borsasında aracı kurum vardır. Merkezi olmayan bir borsada ise herhangi bir aracı kurum yoktur. Bu iki seçeneğe ek olarak bazı kripto para cüzdanları, OTC masaları ve eşler arası (P2P) ticaret ile de kripto para alınabilir.

Kripto para birimleri son derece değişken varlıklar olduklarından dolayı analistler, uzmanlar ve araştırmacılar kripto para son dakika yorumları olarak teknik analizin kullanılmasını öneriyor. Bundan dolayı bir kriptoya yatırım yapmadan önce analiz yapmayı ve analiz okumayı öğrenmek gerekiyor. 2022 kripto para tahminleri için yapılabilecek en iyi tahmin Bitcoin analizi ve daha sonra seçilen altcoin'in analizini yapmaktır.

Kripto para yatırım tavsiyeleri arasında en sıklıkla karşılaştığımız tavsiye “Yapacağınız yatırımı kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarda yapmaktır.” Bir diğer tavsiye de “Güvenli kripto para platformlarını kullanarak alım satım yapmaktır.”

Kripto para neden düşüyor? Kripto para birimleri birçok sebepten dolayı düşebilir. Bunlar arasında fiyat hareketleri, haberler, yasal düzenlemeler gibi pek çok etken kripto paraların düşmesine zemin hazırlayan bazı nedenlerdendir. 

En hızlı yükselen kripto para birimi Bitcoin’dir. Dünyanın ilk kriptosu olan BTC çıktığı dakikadan beri %1.322.187 oranında yatırım getirisine sahiptir. Bazı altcoinlerin toplam yatırım getirisi bu orandan fazla olabilse de Bitcoin en güvenilir kripto olduğundan dolayı en hızlı yükselen kripto para olarak kabul edilmektedir.

En güncel kripto para haberlerini takip etmek için Koinbox sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Buna ek olarak kripto para haberler Google haberler ve keşfet bölümlerinden takip edilebilir.

Altcoinlerin neden düşüyor? Altcoin fiyatlarındaki son düşüşünün arkasında düzenleyici etmenler ve Covid-19 salgının etkisini yitirmesi yer almaktadır. Ayrıca Ukrayna-Rusya savaşının yaklaşık 1 aydır devam etmesi ve Rusya’nın zaferini ilan edememesi de piyasalardaki belirsizlik ortamını azaltmakta ve bu fiyatlarda düşüşe neden olmaktadır.

Coin piyasası neden çöktü? Kripto para fiyatlarındaki mevcut düşüş hakkında birçok iddia bulunmaktadır. Bunların en sağlamı ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in 69.000 dolarda zirve yapmasından sonra başlayan düşüş hareketidir. Düzenleyici etmenler, makro faktörler, merkez bankalarının faiz artışı yapmaları ve Bitcoin halving döneminin ortasına gelinmesi gibi iddialarda bulunmaktadır. 

Kripto para hangi saatlerde alınır? Kripto para birimleri istenilen her saat içinde alınabilir. Kripto para piyasası 24 saat açıktır. Kripto para alım ve satımı yapmak için dikkat edilmesi gerekilen saatler arasında ABD, Avrupa ve Asya piyasalarının açılış saatleridir.

Kripto para caiz mi? Buna verilecek en iyi cevap şu şekildedir: Diyanet İşleri Bakanı Prof. Dr. Ali Erbaş kripto para birimlerinin caiz olup olmadığı konusu hakkında açıklama yaptı. Prof. Dr. Ali Erbaş kripto para caiz mi? sorusuna “Kripto para caizdir denilemiyor.” diye cevap verdi. Kriptoların neden caiz olmadığını ise “Güvenilir olmadığı ve istismara açık olduğu için kripto paralara caiz diyemeyiz.” şeklinde açıkladı.

Kripto paralarda vergi var mı? Kripto paraların alım ve satımında şu anda Türkiye’de herhangi bir vergi kanunu yoktur. Yine de hükumet yetkilileri kripto paralardan elde edilen kazançları vergilendirecek bir yasa tasarısı üzerinde çalışmaktadır.

Dünyanın en iyi kripto para yorumcusu Bitcoin milyonerleridir. Bu isimler şu şekildedir:

  • FTX borsası kurucusu Sam Bankman-Fried.
  • Gemini borsası kurucuları Tyler ve Cameron Winklevoss.
  • Digital Currency Group kurucusu Barry Silbert.
  • Coinbase borsası Brian Armstrong.
  • MicroStrategy CEO’su Michael Saylor.

Kripto para yasası çıktı mı? Türkiye’de henüz kripto para birimlerini tamamen kapsayan bir yasa çıkmadı. 2021’de Türkiye’de kripto paralar ile alışveriş yapmak yasaklandı ancak bu yasa kripto para alım ve satımlarını herhangi bir şekilde düzenlememektedir. Şu anda yetkililer Türk kripto para yasası üzerinde çalışmaktadır.