Anasayfa Rehber Shiba Inu Ekosisteminin Yeni Harikası: Shibarium Nedir?

Shiba Inu Ekosisteminin Yeni Harikası: Shibarium Nedir?

Rehber

Hem Shiba Inu hem de geniş topluluğu için yeni bir döneme işaret eden Layer-2 blockchain çözümü Shibarium hakkında merak edilenler burada…

Shiba Inu Ekosisteminin Yeni Harikası: Shibarium Nedir?

Shibarium, Shiba Inu'nun yeni piyasaya sürülen Ethereum Layer-2 blockchain'idir. Ana ağın lansmanı 16 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Söz konusu lansman, özellikle test ağı aşamasında oluşturulan 21 milyondan fazla cüzdanın etkileyici başarısına odaklanarak kripto para meraklılarının heyecanlı bekleyişine tanıklık etmiştir. Bu, Shibarium'un Shiba Inu'yu zorlu bir merkeziyetsiz finans (DeFi) rakibi olarak konumlandırma potansiyeline işaret eden umut verici bir tablo çiziyor.

Ağ, kullanıcıları öncelikle finansal hizmetler ve oyun etrafında dönen düşük ücretli bir ekosisteme çekmeyi hedefliyor. Bu hedef, blockchain üzerine inşa edilen uygulamalar için BONE, TREAT ve LEASH gibi diğer tokenlerle birlikte SHIB'den faydalanıyor. Artan taleple birlikte bu tokenlerin fiyatlarının da yükselmesi bekleniyor.

Shytoshi Kusama gibi Shiba Inu geliştiricilerinin hırslı adımı, geniş bir vizyonu yansıtıyor: Shiba Inu köpeği temasına sahip olan ve Dogecoin'den ilham alan SHIB, meme coin olarak hayata geçirilmiş olsa da gidişatı önemli ölçüde gelişmiştir. 

2020 yılının Ağustos ayında piyasaya sürülen SHIB, piyasa değeri bakımından önde gelen meme coin olma yolunda hızla ilerlemiştir. Şu anda geliştiriciler, Shibarium aracılığıyla DeFi alanlarındaki varlıklarını kuvvetlendirmeyi amaçlayarak SHIB'e daha fazla kullanılabilirlik sağlıyorlar.

Shiba Inu geliştirme ekibinin resmî pazarlama uzmanı Lucie, 7 Eylül 2023 tarihinde X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı bir paylaşımda, SHIB topluluğuna Shibarium'un artık halka açık olduğunu hatırlatmış ve geliştiricileri ve şirketleri yeni Layer-2 blockchain üzerine inşa etmeye başlamaya davet etmiştir. Bununla birlikte bir uyarı da bu duyuruya eşlik etmiştir. Topluluğu potansiyel dolandırıcılara karşı uyanık olmaya ve her zaman kendi araştırmalarını yapmaya çağıran duyuru, yeni kripto ekosistemlerini kullanırken farkındalığın önemine işaret etmiştir.

Shibarium'un Amacı Nedir?

Shiba Inu projesi tarafından geliştirilen yeni bir Layer-2 blockchain olarak Shibarium, birincil Ethereum blockchain (Layer-1) ile sorunsuz bir şekilde etkileşime girerek daha ölçeklenebilir ve uygun maliyetli bir işlem platformu sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu yeni blockchain, başta pahalı gas ücretleri ve yavaş işlem süreleri olmak üzere Ethereum'a yük olan bazı temel sorunları ele almayı amaçlıyor.

Daha hızlı ve daha ucuz işlemler sunarak SHIB'in kullanılabilirliğini artıran Shibarium, ayrıca blockchain teknolojisinin geniş çapta benimsenmesinde de önemli bir rol oynama potansiyeline sahip görünüyor. Shiba Inu topluluğu; Shibarium'u, "SHIB'in bir meme coin'den DeFi alanında güçlü bir oyuncuya evrilmesinde önemli bir adım" olarak görüyor.

Layer-2 çözümü olarak Shibarium, blockchain ölçeklenebilirliğine ve verimliliğine yönelik yenilikçi bir yaklaşımı temsil ediyor. Layer-2 çözümleri, kapasite ve hızı artırmak için temel blockchain'in (Layer-1) üzerine inşa edilen protokoller olarak karşımıza çıkıyor. Ethereum blockchain üzerine inşa edilen Shibarium, işlemleri ana Ethereum zinciri dışında gerçekleştiriyor. Shibarium, böylece ağ üzerindeki yükü kayda değer bir şekilde azaltarak daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük ücretler sağlıyor.

Shibarium, Shiba Inu ekosistemindeki işlemlerde potansiyel olarak devrim yaratabilir. Layer-2 çözümü, bu sayede ekosistemin daha erişilebilir ve cazip hale gelmesine imkân tanıyabilir. Ethereum ağındaki yüksek gas fiyatlarının ve yavaş işlemlerin, birçok kişi için engel teşkil ettiği biliniyor. Shibarium'un tanıtımı ise bu tür zorlukların üstesinden gelmede proaktif bir adım anlamına geliyor. Sonuç olarak Shibarium, SHIB'in büyümesi için çok önemli hale geliyor.

Shiba Inu Ekosisteminin Yeni Harikası: Shibarium Nedir?

Shibarium'un Diğer Layer-2 Ölçeklendirme Çözümlerinden Farkı Nedir?

Shibarium, diğer Layer-2 ölçeklendirme çözümlerinden aşağıdaki yönlerden farklılık gösteriyor:

 • Shibarium, Ethereum blockchain üzerine inşa edilmiştir. Bu, Ethereum ağının güvenlik altyapısına güvenmeye devam ederken işlemleri zincir dışı olarak işleyen üçüncü taraf bir protokol olarak hizmet veriyor.
 • Shibarium, Ethereum blockchain'ini Shiba Inu uygulamaları için optimize etmek üzere tasarlanmıştır ancak diğer blockchain projeleri için de ölçeklenebilir bir çözüm sunma potansiyeline sahiptir.
 • Ethereum'un güvenlik katmanını korurken işlemleri gerçekleştiren Shibarium, böylece güvenlikten ödün vermeden daha hızlı verimlilik elde edilmesini sağlıyor.
 • BONE, ShibaSwap için yönetişim tokeni ve Shibarium için birincil gas tokeni işlevini görerek kullanıcıların karar alma süreçlerine katılmalarını ve Layer-2 ağındaki işlemleri kolaylaştırmalarını mümkün kılıyor. Bu, Shibarium ekosistemine başka bir kullanılabilirlik katmanı ekliyor.

Shiba Inu Ekosisteminin Yeni Harikası: Shibarium Nedir?

 • SHIB tokenlerinin geniş arzı, büyüme için önemli bir engel teşkil ediyor. BONE'u yerel coin'i haline getiren Shibarium ise bu zorluğun üstesinden geliyor. Ağ içerisindeki doğrulayıcılar, işlemleri güvence altına almaları ve doğrulamaları karşılığında BONE alıyorlar.
 • Shibarium ağı, SHIB tokenlerini yakmak için gelişmiş bir mekanizmayı entegre ediyor. Shibarium'daki her işlem, SHIB tokenlerini yakarak arzı stratejik olarak azaltıyor ve deflasyonist baskıyı artırıyor. Bunun SHIB fiyatlarını yükseltmesi bekleniyor.
 • Shibarium, bir meme coin olan Shiba Inu'yu DeFi uygulamaları, metaverse uygulamaları ve blockchain oyunları ile eksiksiz bir ekosisteme dönüştürmeyi hedefliyor.
 • Shibarium, gelişmiş hız ve güvenlik için Ethereum'dan önemli miktarda işlemi boşaltmayı amaçlıyor.
 • Shibarium, işlemleri doğrulamak ve ağın güvenliğini sağlamak için bir proof-of-stake (hisse kanıtı) konsensüs mekanizmasını kullanıyor. Bu mekanizma, daha güçlü bir blockchain bütünlüğü sağlamak için kullanıcıların BONE tokenlerini stake etmelerini gerektiriyor.
 • Shibarium ağı, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile tamamen uyumludur. Bu sayede geliştiriciler, akıllı sözleşmeleri doğrudan ağ üzerinde devreye alabiliyor ve blockchain üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar (Dapp'ler) oluşturabiliyorlar. Shibarium; geliştiricilere, Shiba Inu ekosistemine özel merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmaları için gerekli teknik kaynakları sunuyor.
 • Shibarium Bridge ile kullanıcılar, Ethereum ağından (Layer-1)) Shibarium ağına (Layer-2) kolayca fon transfer edebiliyor ve böylece daha hızlı ve daha ucuz işlemlerin avantajlarından yararlanabiliyorlar. Shibarium ve Ethereum arasında token transferi yapmak kolaydır.

Shiba Inu Ekosisteminin Yeni Harikası: Shibarium Nedir?

Shiba Inu Uygulamalarının Ötesinde Shibarium'un Potansiyel Kullanım Alanları Nelerdir?

Shiba Inu uygulamaları için Etherem blockchain'ini en uygun hale getirmek üzere hayata geçirilen Shibarium, diğer blockchain projeleri için de ölçeklenebilir bir çözüm getirebilir. Shibarium, daha yüksek işlem hızları ve daha düşük ücretleri gibi özelliklerin yanı sıra daha fazla token kullanılabilirliği ve sorunsuz bir Dapp geliştirme sunarak Ethereum ağındaki işlem maliyetleri ve ölçeklenebilirlik gibi acil sorunların üzerine eğilmeyi hedefliyor.

Ethereum blockchain'indeki işlemlerin büyük bir kısmını uzaklaştıran Shibarium, aynı anda hem güvenliğin korunmasını hem de daha hızlı işlemlerin gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Bu özellikler ise Shibarium'u NFT'ler, metaverse, DeFi ve oyun dâhil olmak üzere geniş bir kullanım yelpazesi için ideal kılıyor.

Shibarium ana ağ lansmanı, Shiba Inu ekosisteminin bir uzantısı olmanın ötesinde dönüştürücü bir değişimi temsil ediyor. Kripto para dünyası evrimini sürdürürken, Shibarium gibi projeler de merkeziyetsiz sistemleri nasıl algıladığımızı ve onlarla nasıl etkileşim kurduğumuzu yeniden tanımlamaya hazırlanıyor.

Shiba Inu Ekosisteminin Yeni Harikası: Shibarium Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)