Anasayfa Rehber Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır?

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Shiba Inu nedir? SHIB nedir? Projenin kurucusu, ekosistemi ve avantajları dâhil olmak üzere tüm bilgiler burada…

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır?

Shiba Inu Nedir?

Bitcoin’in piyasaya sürülmesinin ardından kripto alanında birbirinden farklı gelişmeler yaşandı. Dogecoin ile başlayan şaka yaklaşımı, kendisinden ilham alan Shiba Inu ile devam etti. İlk başta Dogecoin’in kayda değer bir başarısı yoktu ancak yıllar içerisinde ciddi bir yatırım olmaya başlaması ve topluluğunun da genişlemesiyle birlikte meme coin projeleri yaygın hale geldi ve Shiba Inu kullanıma sunuldu. 

Shiba Inu, Dogecoin’in sembolü olarak kullanılan orijinal Japon köpek ırkı olarak biliniyor. Projenin ekosistemi, kripto projesinin ana hatlarına ve yol haritalarına işaret eden bir whitepaper versiyonu olan “woof paper”daki yol gösterici ilkelere dayanıyor. Makaleye göre; Shiba Inu, basit bir soruya yanıt olarak oluşturulmuştur: Bir kripto projesi, yüzde 100 topluluk tarafından yönetilirse ne olur?

SHIB, Ethereum tabanlı bir ERC 20 tokenı olarak karşımıza çıkıyor. Buradan hareketle kendi blockchaini yerine Ethereum blockchaini üzerine inşa edildiğini anlayabiliyoruz. Bunun sebebi ise Ethereum’un; güçlü, güvenli ve iyi yapılandırılmış olmasının yanı sıra gerçek merkeziyetsizliğe izin vermesidir. Ekip, Shibarium denilen Layer-2 blockchaini üzerinde çalışıyor. Tamamlandıktan sonra ise SHIB ekosisteminin buraya taşınacağı dile getiriliyor.  

Projenin başarısının ve popülaritesinin hem ShibArmy olarak adlandırılan SHIB destekçilerinin oluşturduğu büyük bir kripto topluluğundan hem de fiyatı artırmaya yardımcı olan online etkileyicilerden (influencer) kaynaklandığı ifade ediliyor. Söz konusu projenin resmî Twitter hesabını 3,5 milyon kişi takip ediyor. 

SHIB token, kullanıcılar tarafından gerçek dünyadaki yararlılığının anlaşılması zor olduğu için uzun bir süre boyunca pump ve dump şeması olarak algılandı. Projenin internet sitesine göre; SHIB token, canlı bir ekosisteme evrilen merkeziyetsiz bir meme token olmakla birlikte köpek ırkının popülaritesinin kripto topluluğu arasında yankı uyandırmasından dolayı insanların özüne inebilmiştir. 

Shiba Inu, genel olarak Dogecoin’e bir alternatif olarak kabul ediliyor. Destekçileri, aslında onu “Dogecoin katili” olarak nitelendiriyor. Köpek temalı kripto para birimleri olan SHIB ve DOGE, yararlılığa sahip dijital bir üründen ziyade bir parodi veya şaka olarak piyasaya sürülmüştür. Shiba Inu nedir? ve SHIB nedir? sorularına yanıt verdikten sonra konunun ayrıntılarına inebiliriz.   

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır?

Shiba Inu Kime Ait?

Shiba Inu, 2020 yılında Ryoshi olarak bilinen anonim bir kişi veya grup tarafından oluşturulmuştur. Hızlı bir şekilde değer kazanmayı başaran SHIB, resmen DOGE’nin rakibi olmasının yanı sıra Floki Inu (FLOKI), Akita Inu (AKITA) ve Dogelon Mars’a (ELON) öncülük etmiştir. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in Hindistan’da Covid19 ile mücadeleye katkıda bulunmak için 1 milyar dolar değerinde SHIB bağışlaması ise kripto tarihinde önemli bir gelişme olarak kayıtlara geçmiştir.

Ryoshi, projenin kökenlerini “merkeziyetsiz, kendiliğinden topluluk oluşturma deneyi”ne bağlıyor. Kurucuya göre; toplu merkeziyetsizliğin gücü, merkezi bir ekibin yaratabileceğinden daha sağlam bir şey ortaya çıkarabilir. 

ShibArmy’nin 500,000’in üstünde üyeden meydana gelen tabanı, aşağıda yer alan kuruluş ilkelerini benimsemiştir:

  • Projenin sıfırdan bir şey yaratma ruhuyla ortaya çıkması.
  • Mevcut bir topluluktan ya da önceden bir araya getirilmiş bir ekipten kurulmamış olması.
  • Shiba Inu köpeklerine yönelik sevgi.

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır?

Shiba Inu Nasıl Çalışır?

Shiba Inu, Merge güncellemesi ile konsensüs mekanizması olarak iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçiş yapan Ethereum ağında hayata geçirilmiş bir projedir. PoW mekanizması; madencilik ödüllerinin, düğümlerin bilişimsel gücüne dayanmasını gerektiriyor. PoS mekanizması ise madencilik ödüllerini, ağda stake ettiğiniz coin sayısına dayandırıyor. 

Yukarıda yer verdiğimiz gibi SHIB token, Ethereum ağındaki ERC 20 tokenıdır. Bu tarz tokenlar takas edilebiliyor yani her biri eşit değere sahip olduğu için çoğaltılabiliyor. 

Ekosistemin ilk eşsiz tarafının toplam arz olduğunu söyleyebiliriz. Kayda değer bir şekilde bir katrilyon SHIB token, 2020 yılının Ağustos ayında basıldı. Bu, kripto alanında şu ana kadar üretilmiş en yüksek coin sayısı oldu.

Shiba Inu arzının yüzde 50’si, lansmanın ardından Uniswap borsasında kilitlendi. Burada kullanıcılar, Ethereum blockchaini üzerindeki kripto para birimleri arasında otomatik işlemler gerçekleştirirken akıllı sözleşmeler vasıtasıyla kripto kazanıp takas ediyorlar. Sistem, ayrıca kullanıcıları işlem ücretlerinden alınan pay ve ücretsiz tokenlar karşılığında likidite sağlayıcıları olmaya teşvik eden otomatik piyasa yapıcı protokolü (AMM) olarak da biliniyor.

Ryoshi, token arzının diğer yarısını Vitalik Buterin’e devrederken görünüşe göre onları sonsuza kadar kilitleyeceğini umut etti. Söz konusu karar, kripto ekosisteminde birtakım eleştirileri de beraberinde getirdi. Akıllarda şu soru işaretleri oluştu: Neden bu kadar büyük bir miktar, bu kadar zengin birine transfer edildi? Buterin, bununla ne yapacak?

Buterin, varlıklarının yarısını Hindistan Covid19 Yardım Fonu’na devrederek ortalığı sakinleştirdi ancak toplam SHIB arzının hala yüzde 45’ini elinde tutuyordu. Bu da kripto para biriminin gerçek merkeziyetsizliği ve gelecek volatiliteye karşı duyarlılığı konusunda şüphelerin ortaya çıkmasına yol açtı. Bunun üzerine Buterin, o dönemde yaklaşık 6,6 milyar dolar değerinde olan 410,24 trilyon SHIB yakımı ile rekora imza attı. 

Kripto para piyasası meraklılarının radarına giren meme coinler, topluluk desteği tarafından yönlendirilmeleriyle ön plana çıkıyor. Bahsedilen konsept, onların gelişimlerini ve fiyatlarını esas olarak yönlendiren şeydir. Topluluk üyeleri, gerçek merkeziyetsizliğin tam olarak bu olması gerektiğine ve bunun da kripto para birimlerinin büyümesine katkıda bulunacağına inanıyor. 

En önemli nokta ise herhangi bir merkezi otoritenin, kripto para biriminin kaderini belirleyememesidir. Bunun yerine destekçilerden meydana gelen bir topluluk, projenin başarılı olmasını sağlıyor. Bunun güçlendirici bir konsept olduğu düşünülüyor. 

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır?

Shiba Inu’nun token ekonomisi, aşağıda yer verilen üç tokena bağlıdır:

Shiba Inu (SHIB): Piyasaya sürüldüğünde toplam bir katrilyon token arzına sahip olmakla birlikte projenin baskın para birimidir. Ethereum ekosisteminin herhangi bir ERC 20 tokenı ile takas edilebilir.

Leash (LEASH): Toplam arzı sadece 107,646 LEASH olarak aktarılıyor. Başlangıçta DOGE fiyatına bağlı bir elastik arz (rebase) tokenıydı. Rebase tokenları; dolaşımdaki arzın, kriptonun fiyatında yaşanan değişimlere göre yükseldiği veya düştüğü şekilde çalışıyor. Rebase işlevi daha sonra tümüyle kapatıldı. Böylece LEASH, ERC 20 standardına geri döndü. 

Bone (BONE): Sadece ShibaSwap’ta mevcut olmakla birlikte toplam arzı 250,000,000 BONE olarak belirtiliyor. ShibArmy tarafından tekliflerin oylanmasına imkân tanıyan bir yönetişim tokenıdır. Kullanıcılar ne kadar fazla BONE sahibi olursa oyları da gelecek projeler ile ilgili karar süreçlerinde o kadar fazla ağırlık taşıyacaktır. 

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır?

Ekosistem, aynı zamanda şunları da içeriyor:

ShibaSwap: Merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarının en mühimlerinden biri olan merkeziyetsiz borsa (DEX), kullanıcıların merkezi bir platformun sınırları olmadan kripto alım satımı yapmak için güvenli bulduğu bir yerdir. 6 Temmuz 2021 tarihinde kullanıma sunulan merkeziyetsiz borsa ShibaSwap, topluluk arasında büyük bir heyecan yaratmıştır.

ShibaSwap borsası, akıllı sözleşmeler vasıtasıyla çalışan ve yatırımcıların emir defterleri ve aşırı alım satım ücretleri olmadan varlıkları otomatik bir şekilde takas etmelerine imkân tanıyan otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) olarak nitelendiriliyor. ShibaSwap, ilk ve en popüler platform olan Uniswap’tan ilham alıyor. Temel fark ise maksimum likidite sağlamak için yatırılan kripto para biriminin yüzde 67’si için 6 aylık kilit kuralında yatıyor. Varlıklarını kilitleyen yatırımcılar, bir miktar faiz kazanıyorlar.

Platform kullanıcıları, yenilikçi ve çok yönlü bir pasif gelir ödül sistemi vasıtasıyla WOOF getirileri elde etmek üzere SHIB, LEASH ve BONE tokenlarından herhangi birini takas edebiliyor, stake edebiliyor ve likidite sağlayabiliyor. ShibaSwap’ta SHIB, LEASH ve BONE tokenları eşsiz bir şekilde alınıp satılıyor. 

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır?

Shiba Inu Incubator: Önceden Artist Incubator olarak biliniyordu. Toplulukta yer alan kabiliyetli kişilerin yaratıcılıklarını gösterebilecekleri ve sanat eserlerini oluşturabilecekleri bir yerdir. 

Shiboshi: Shiba Inu ekosisteminde yaratılan, Ethereum blockchainine kalıcı olarak kaydedilen ve kendilerini eşsiz ve toplanabilir kılan farklı özelliklere sahip 10,000 NFT’nin yer aldığı bir koleksiyondur. Özel kulüplere katılım ve ekip üyeleri ile doğrudan iletişim gibi çok sayıda sosyal avantaja sahip olan Shiboshi NFT’leri, OpenSea ve ShibaSwap’ta ücretsiz olarak satın alınabiliyor ve takas edilebiliyor. 

Peki, SHIB satın almak için ne yapmak gerekiyor? Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şu şekilde:

Adım 1: MetaMask cüzdanı oluşturun.

Adım 2: Doğrudan satın alarak ya da Coinbase gibi kripto para borsalarından transfer ederek cüzdanınıza ETH gönderin. 

Adım 3: MetaMask cüzdanınızı şimdi de ShibaSwap’a bağlayın.

Adım 4: ETH’nizi SHIB, BONE ya da LEASH tokenları ile takas edin. 

SHIB satın almak için birçok kripto para borsasını da kullanabilirsiniz. ShibaSwap ve Uniswap’ın yanı sıra çok sayıda merkezi borsa (CEX) vasıtasıyla alım satım yapabilirsiniz. Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci meme coin olan SHIB, şu anda Binance, Coinbase, KuCoin, Gate.io, Huobi Global ve Kraken gibi popüler kripto para borsalarında listelenmiş durumdadır. 

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır?

Shiba Inu Avantajları Nelerdir?

Shiba Inu, çok sayıda iş birliği ve ortaklık ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Örneğin; terk edilmiş, ihmal edilmiş ve istismara uğramış Shiba Inu köpeklerini kurtarmayı hedefleyen gönüllü bir kuruluş olan Shiba Inu Kurtarma Derneği (Shiba Inu Rescue Association), Amazon Smile ile önemli bir iş birliğine imza atmıştır. İş birliğinin en iyi tarafı ise doğrudan bağış gerektirmemesidir.  

Herhangi bir ürünü sipariş etmek üzere Amazon Smile’ı kullandığınız zaman kuruluş adıyla birlikte Shiba Inu Rescue yazabilirsiniz. Bu şekilde ürünü satın almak için harcadığınız paranın bir yüzdesi Shiba Inu Rescue’ya gidiyor. 

Meme coinler, popülaritesinin önemli bir kısmını dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’a borçludur. Musk, bilindiği üzere Dogecoin’in önemli bir savunucusudur. Söz konusu isim Shiba Inu’ya olan desteğini henüz kamuoyuna açıklamamış olsa da bu konuda dikkat çeken gelişmelerin yaşandığı görülüyor. 

Musk, Boring şirketinin internet sitesinde “Burnt Hair” parfüm koleksiyonunun satışını duyurdu. Şişenin fiyatı 100 dolar açıklanırken parfüm için kripto para ödemelerinin kabul edildiği bildirildi. Musk, parfümün DOGE ile satın alınabildiğine dair bir paylaşımda bulundu. Aynı zamanda bunun için SHIB ile ödeme yapılabildiği de öğrenildi.  

Parfüm; PayPal, kredi kartları ve hatta BitPay dâhil olmak üzere farklı ödeme yöntemleri ile satın alınabiliyor. İnsanlar BitPay iş birliği ile kripto kullanarak ödeme yapabildiklerinden SHIB dâhil olmak üzere çok sayıda kripto para birimi de parfüm için ödeme yapmak üzere kullanılabiliyor. Sonuç olarak SHIB, Musk’ın Boring Company internet sitesinde ödeme yapmak amacıyla kullanılabiliyor. Bunun topluluk için mutluluk verici bir haber olduğunu ifade edebiliriz. 

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(1)
  • Masal178 Masal178 Ben aldım ve artmasından yana umitliyim çok avantajlı bir coin olduğunu düşünüyorum umarım yanılmamm Yanıtla