Anasayfa Rehber ShibaSwap Ekosisteminin Yol Göstericisi Olan ''BONE'' Nedir?

ShibaSwap Ekosisteminin Yol Göstericisi Olan ''BONE'' Nedir?

Rehber

ShibaSwap ekosistemine güç veren Bone ShibaSwap (BONE) nedir? İşte söz konusu token ile ilgili önemli ayrıntılar…

ShibaSwap Ekosisteminin Yol Göstericisi Olan ''BONE'' Nedir?

Shiba Inu (SHIB), Dogecoin'in (DOGE) 2021 yılındaki güçlü fiyat rallisinin ardından piyasaya sürülen en popüler kripto para birimlerinden biri olarak ortaya çıktıktan sonra, büyüyen bir ekosisteme sahip topluluk odaklı bir proje olarak gelişmiştir. Bone ShibaSwap (BONE) ise geliştiricilerin; ShibaSwap merkeziyetsiz borsasını, Shiboshi NFT'lerini ve Shibarium Layer 2 blockchain'i tanıtırken kullanıma sundukları birkaç tokenden biri olmuştur.

ShibaSwap Ekosisteminin Arkasındaki Güç: Bone ShibaSwap (BONE) Nedir?

Bone ShibaSwap (BONE), merkeziyetsiz kripto para borsası ShibaSwap için yönetişim tokeni ve Layer 2 blockchain Shibarium için gas tokendir. ShibaSwap, Shiba Inu ekosisteminden evrilen merkeziyetsiz bir kripto para borsasıdır. Söz konusu borsa, kullanıcıların üçüncü bir tarafa veya herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan kripto para ticareti yapmalarına imkân tanıyor. Bu, ShibaSwap üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin eşler arası bir temelde yapıldığı anlamına geliyor.

BONE, 2021 yılının Temmuz ayındaki ShibaSwap lansmanına paralel olacak şekilde SHIB Army olarak da bilinen Shiba Inu topluluğuna tanıtılmıştır. BONE; SHIB Army üyelerinin teklif sunmalarına, yaklaşan teklifleri oylamalarına ve gelecekteki NFT'lere erişmelerine olanak sağlıyor. Ne kadar çok BONE tokene sahipseniz gelecekteki ShibaSwap kararlarında oyunuzun ağırlığı o kadar fazla oluyor. Token, ayrıca DEX'teki likidite sağlayıcılarını ödüllendirmek için de kullanılıyor.

BONE, hisse kanıtı (PoS) konsensüs algoritması tarafından güvence altına alınan ve bir dizi merkeziyetsiz düğümün işlemleri doğruladığı Ethereum blockchain'i temel alan bir ERC-20 tokenidir. Bone ShibaSwap akıllı sözleşmeleri de dâhil olmak üzere Shiba Inu ekosisteminin tüm tokenleri (SHIB, LEASH, BONE), CertiK tarafından denetlenmiştir.

BONE, merkeziyetsiz kripto para borsası ShibaSwap'taki likidite havuzlarının finanse edilmesine yardımcı olmak için kullanılıyor. BONE sahipleri, ağdaki değişiklikleri oylayabiliyorlar. Token, ağırlıklı olarak ShibaSwap aracılığıyla satın alınıyor.

ShibaSwap Ekosisteminin Yol Göstericisi Olan ''BONE'' Nedir?

Tokenin bir diğer kullanım alanına gelecek olursak Shibarium, 17 Ağustos 2023 tarihinde kullanıma sunulan bir Layer 2 ölçeklendirme çözümüdür. 

Birincil Ethereum blockchain (Layer 1) ile sorunsuz bir şekilde etkileşime girerek daha ölçeklenebilir ve uygun maliyetli bir işlem platformu sağlamak üzere tasarlanan Shibarium, başta pahalı gas ücretleri ve yavaş işlem süreleri olmak üzere Ethereum'u rahatsız eden bazı temel sorunları ele almayı hedeflemiştir. Blockchain'de belirlenen gas ücretinin, BONE olarak ödenmesine karar verilmiştir.

Kayda değer bir bölümü yakılmış olsa da SHIB tokenlerinin geniş arzı, büyüme için önemli bir engel teşkil ediyor. Shibarium, BONE'u yerel para birimi haline getirerek bu zorluğun üstesinden geliyor.

Shibarium ekosistemindeki doğrulayıcılar ve delegatörler için bir teşvik olarak 20 milyon BONE token ayrılmıştır. Ağ içerisindeki doğrulayıcılar, işlemleri güvence altına almaları ve doğrulamaları karşılığında BONE alıyorlar.

Shibarium ağında kullanıcıların doğrulayıcı olarak nitelendirilebilmeleri için 10.000 BONE token stake etmeleri gerekiyor. Düğüm operasyonuna katılmadan ağı desteklemekle ilgilenenler ise tokenlerini delege etme seçeneğini kullanabiliyorlar.

ShibaSwap Ekosisteminin Yol Göstericisi Olan ''BONE'' Nedir?

Bone ShibaSwap(BONE) Nasıl Satın Alınır?

Bone ShibaSwap (BONE) satın almanın, merkezi borsalar (CEX'ler) ve merkeziyetsiz borsalar (DEX'ler) dâhil olmak üzere çeşitli yolları vardır. BONE satın almak için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Güvenilir bir merkezi borsa veya merkeziyetsiz borsa bulun. Bunun için CoinMarketCap veya CoinGecko platformlarından birini ziyaret ederek arama çubuğuna "BONE" yazabilir ve "Piyasalar" sekmesine tıklayarak kripto para biriminin güncel olarak listelendiği borsaların listesine erişebilirsiniz.
  • Seçtiğiniz kripto para borsasında bir hesap oluşturun ve kimlik doğrulama için sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girin.
  • Banka havalesi veya banka kartı/kredi kartı gibi bir ödeme yöntemi kullanarak hesabınıza itibari para yatırabilir veya başka bir borsada bulunan hesabınızdan buraya kripto para transfer edebilirsiniz.
  • Son olarak borsanın trade paneline gidin ve işlem çiftlerinden birini seçerek piyasa emri veya limit emri gibi alım emirlerinden birini girin. Emriniz yerine getirildikten sonra hesap bakiyenize BONK eklendiğini göreceksiniz.

ShibaSwap Ekosisteminin Yol Göstericisi Olan ''BONE'' Nedir?

Alınabilecek Minimum Bone ShibaSwap (BONE) Miktarı Nedir?

Satın alabileceğiniz minimum Bone ShibaSwap (BONE) miktarı, hesabınızın bulunduğu kripto para borsasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Farklı kripto para borsalarının, farklı minimum satın alma gereklilikleri vardır. Minimum miktar, BONE'un mevcut fiyatına bağlı olarak da değişebilir.

Örneğin, Coinbase borsasındaki hesabınız üzerinden Ethereum (ETH) satın alabilir ve bunu daha sonra farklı bir borsada BONE satın almak için kullanabilirsiniz. Coinbase'de satın alabileceğiniz minimum ETH miktarı 2 dolar değerindedir.

Temel para birimini (örneğin ETH) satın almak için Binance borsasındaki hesabınızı da kullanabilir ve kripto para cüzdanınızı merkeziyetsiz bir borsaya bağlayarak BONE satın alabilirsiniz. Satın alabileceğiniz minimum miktar, seçtiğiniz DEX'e bağlı olacaktır.

Minimum gereklilikleri karşıladığınızdan emin olmak için satın alma işlemi yapmadan önce her borsa ile ilgili belirli ayrıntıları kontrol etmelisiniz. Ek olarak BONE fiyatının değişken olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle kendi araştırmanızı yapmalı ve akıllıca yatırım gerçekleştirmelisiniz.

ShibaSwap Ekosisteminin Yol Göstericisi Olan ''BONE'' Nedir?

Bone ShibaSwap (BONE) Nerede Saklanır?

Bone ShibaSwap (BONE) tokenlerinizi Coinbase Wallet, Trust Wallet veya MetaMask gibi ERC-20 tokenlerini destekleyen bir self-custody cüzdanda (kripto paranızın tam kontrolünün sizde olduğu bir cüzdanda) saklayabilirsiniz. Bu cüzdanlar, özel anahtarlarınızı kontrol etmenize ve BONE tokenlerinizi güvenli bir şekilde saklamanıza imkân tanıyor.

BONE tokenlerinizi saklamak için onları satın aldığınız kripto para borsasından cüzdan adresinize göndermeniz gerekecektir. Ledger donanım cüzdanına sahip olmanız halinde BONE tokenlerinizi, Ledger Live'de edindiğiniz ETH adresinizle güvence altına alarak da saklayabilirsiniz.

BONE bir ERC-20 tokenidir; bu nedenle Ethereum tabanlı tokenleri destekleyen herhangi bir cüzdanda saklanabilir. BONE tokenlerinizi saklarken özel anahtarlarınızı her zaman emniyette tutmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca, cüzdan kurtarma ifadenizi yedeklediğinizden ve güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olmalısınız. Bu, cüzdanınıza veya cihazınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda BONE tokenlerinizi kurtarabilmenizi sağlayacaktır.

Shibarium'un piyasaya sürülmesi, Shiba Inu (SHIB) ekosistemi için önemli bir dönüm noktasını temsil etmiştir. Bu olay, SHIB'in küresel çapta benimsenmesi için bir başka önemli tetikleyici olarak ön plana çıkmıştır. Shibarium'un gas token olarak Bone ShibaSwap'ı (BONE) kullanması da tokenomik paradigma içerisinde kayda değer bir başarı olarak vurgulanmıştır.

ShibaSwap Ekosisteminin Yol Göstericisi Olan ''BONE'' Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)