Anasayfa Rehber Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!

Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!

Rehber

Shit coin nedir? Söz konusu kripto para birimlerinin çalışma sistemi, avantajları, dezavantajları ve daha fazlası burada...

Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!

Shit Coin Nedir?

Shit coin; doğrudan, fark edilebilir herhangi bir amaca hizmet etmeyen kripto para birimleri için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Shit coin, değeri çok az olan ya da hiç olmayan kripto para birimlerini tanımlamak amacıyla kullanılıyor. Bitcoin (BTC) popüler hale geldikten sonra piyasaya sürülen altcoinlerden ya da kripto para birimlerinden bahsetmek için aşağılayıcı bir terim olarak genellikle shit coin kelimesine başvurulabiliyor.

Shit coin, genel olarak iyi niyetle oluşturulmazken fiyatı ise spekülasyona dayalı oluyor. Bir shit coin'in azalan değeri, genel olarak başarısız yatırımcı ilgisinden kaynaklanıyor. Sonuç olarak shit coin olarak adlandırılan kripto para birimleri, "kötü yatırımlar" olarak değerlendiriliyor. Shit coin nedir? sorusuna yanıt ararken söz konusu kripto para birimlerinin çalışma sistemi ile yazımıza devam ediyoruz. 

Shit Coin Nasıl Çalışır?

Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!

Shit coin, ayırt edici birçok özelliğe sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Piyasaya sürülen bir shit coin, bir nebze de olsa yatırımcıların ilgisini çekebiliyor ancak fiyatı kısmen düşük kalıyor. İlginin artması ve yatırımcıların müdahil olmalarıyla birlikte shit coin fiyatı da hızlı bir şekilde yükseliyor. Kısa vadede kâr elde etmeyi hedefleyen yatırımcılar tarafından coinlerin satılması üzerine sert bir fiyat düşüşü gerçekleşiyor. "Pump ve dump" süreci, genel olarak shit coin ile ilişkilendiriliyor. Bu süreç de birçok yatırımcının değersiz coinlere maruz kalmasına yol açıyor.

Shit coin, genel olarak düşük bir piyasa değerine sahip oluyor. Bu da az sayıda yatırımcı tarafından fiyatların manipüle edilebilmesine neden oluyor. Fiyatlar, çok az bir çaba sonucunda yükseliyor.

Shit coin, iyi tanımlanmış bir işleve sahip olmuyor. Örneğin, BNB'nin işlevinin çok net olduğunu görüyoruz. Söz konusu kripto para birimi, Binance platformundaki ücretlerin azaltılması ve BNB Chain'e güç kazandırılması amacıyla kullanılıyor. Diğer yandan, herhangi bir shit coin bu kadar net tanımlanmış bir işleve sahip olmuyor.

Whitepaper'a sahip olmayan kripto para birimi, büyük bir ihtimalle shit coin olarak kabul ediliyor. Whitepaper, kusursuz bir İngilizce ile yazılıyor. Whitepaper’ın kötü bir İngilizce ile yazılması veya çok sayıda yazım hatasının bulunması durumunda söz konusu kripto para biriminin geçerliliğini sorgulamanız gerekiyor.

Shit coin yaratıcıları; projenin vizyonuna, kullanım alanlarına ve yol haritasına ayrıntılı bir şekilde yer verse de bunların altında yatan teknolojiyi hiçbir şekilde açıklamıyorlar. Whitepaper, herhangi bir projenin "geleceğin global ödeme sistemi" olacağına dair söz verse de bu hedefe nasıl ulaşılacağına dair bilgi vermiyor. Whitepaper'da aşırı görsel kullanımı varsa dikkatli olun! Whitepaper, normal şartlarda teknik ayrıntılarla dolu oluyor. Görsellerin aşırı kullanılması ve teknik çözümlere yer verilmemesi durumunda shit coin ile karşı karşıya olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Shit Coin Listesi

Shit coin terimi, özneldir. Belirgin bir işleve sahip olmayan kripto para birimi ya da meme coin anlamına gelebilen shit coin, ayrıca potansiyel olarak az değer biçilmiş projeleri ya da 1 milyar doların altında piyasa değerine sahip olan projeleri tanımlamak amacıyla da kullanılıyor. İşte bazı shit coin'ler:

 • Dogecoin (DOGE)
 • Shiba Inu (SHIB)
 • SafeMoon (SAFEMOON)
 • ApeCoin (APE)
 • MonaCoin (MONA)
 • Dogelon Mars (ELON)
 • Samoyedcoin (SAMO)
 • SafeMoon Inu (SMI)
 • FLOKI (FLOKI)
 • Lucky Block (LBLOCK)
 • Balancer (BAL)

Shit Coin Nasıl Alınır?

Shit coin satın almanın başlıca iki yolu vardır. Birincisi; Binance veya Coinbase gibi merkezi bir borsa üzerinden shit coin satın almak iken ikincisi ise Trust Wallet ya da MetaMask cüzdanları vasıtasıyla Uniswap ve PancakeSwap gibi merkeziyetsiz bir borsa üzerinden shit coin satın almaktır. Trust Wallet vasıtasıyla merkeziyetsiz bir borsa üzerinden nasıl shit coin satın alabileceğinize bir göz atalım.

Adım 1: Trust Wallet uygulamasını indirin.

Adım 2: Bir cüzdan oluşturmayı seçin, parolayı belirleyin ve sağlanan seed phrase'i yani kurtarma cümlesini özel ve güvenli bir ortamda saklayın.

Adım 3: Merkeziyetsiz borsalara erişim sağlamak için mobil cüzdan uygulamasında "Dapps" sekmesine dokunun.

Adım 4: Tercih edilen merkeziyetsiz bir borsaya kaydolun ve hesabınızı Trust Wallet adresine bağlayın.

Adım 5: Cüzdanı Binance USD (BUSD) gibi popüler bir kripto para birimi ile finanse edin ve Trust Wallet vasıtasıyla shit coin satın almaya başlayın.

Shit Coin Avantajları

Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!

Shit coin almanın avantajları, dezavantajlarına kıyasla daha az olabilir. 

Shit coin almanın avantajlarından biri, fiyatların belirgin bir şekilde yükselebilmesi olarak ifade ediliyor. Kripto para alanında yatırım yapan önemli bir kişi veya etkili bir figür konuştuğu zaman shit coin fiyatları genel olarak belirgin bir biçimde yükselebiliyor. Bu durumda genel olarak büyük kazançlar sağlayabiliyorsunuz.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleri, yüksek piyasa değerine sahiptir. Küçük bir miktar parayla başlasanız da büyük kazanç sağlamak için büyük miktarda paraya ihtiyacınız olacaktır. Shit coin'lerden bazıları ise 1 coin karşılığında alınıp satılabiliyor. Haliyle elinizde büyük miktarda coin tutmanız mümkün oluyor.

Çok farklı kripto para birimlerini satın alabilmek de shit coin'in bir diğer avantajıdır. Bazı shit coin'ler, çok düşük fiyatlar karşılığında satın alınabiliyor. Bu durumda portföyünüzde çok farklı kripto para birimlerine yer verebilirsiniz. Sonuç olarak sizin için en uygun kripto para birimini seçip büyük bir kâr elde etmeyi bekleyebilirsiniz. Böylece iyi dengelenmiş bir dijital varlık yatırımına sahip olabilirsiniz.

Shit Coin Dezavantajları

Shit coin almanın dezavantajları ile ilgili ayrıntılara bakacak olursak  söz konusu coinler genel olarak "berbat yatırımlar" olarak nitelendiriliyor. Büyük bir risk alınmasını gerektiren shit coin’ler, çok ender bir şekilde ödül sunuyorlar. Yatırımcılar genel olarak değersiz kripto para birimleriyle baş başa bırakılıyor.

Piyasa değeri az olan altcoinlerin yüksek getiri sağlayabilmeleri imkânsız değil fakat bunun için yatırımcı tarafından satışın doğru zamanda gerçekleştirilmesi ve söz konusu yatırımcının çok şanslı olması gerekiyor. Bir yatırımcının, ilk yatırımının hepsini kaybetme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Shit coin fiyatlarının belirgin bir şekilde yükselebileceğini aktardık fakat söz konusu fiyatların düşme ve değer kaybetme ihtimali de bulunuyor. Shit coin'ler aslında popüler olmadıkları için fazla beklenti de yaratmıyorlar. Bu yüzden söz konusu coinler, birdenbire değersiz hale gelebiliyor.

Borsalara göre, düşük talep gören ve az likiditeye sahip shit coin'lerle ilgilenen kullanıcıların işlem yapmaları çok zordur. Borsaların kaldırılması durumunda shit coin'lerin değeri ve likiditesi daha da azalabilir.

Shit coin'lerin dolandırıcılık potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sahte paralara yatırım yapmanız durumunda büyük bir kayıpla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle coin satın alırken hem uygulanabilirliğine hem de geliştirilme amacına dair bilgi edinmeniz önem taşıyor.

Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)