Bitcoin Haberleri

Sıcak Gelişme: Elon Musk’a Büyük Suçlama

Son zamanlarda Tesla, 2021 1. Çeyrek Finansal Sonuçlarını resmî web sitesinde bildirdi. Rapor, Tesla’nın 272 milyon dolar değerinde Bitcoin sattığını ve böylece 101 milyon dolar kar elde ettiğini gösterdi.

Tesla neden Bitcoin sattı?

Tesla tarafından Hissedar bildiriminde açıklanan birkaç ifadeye dikkat etmek önemlidir. Tesla raporuna göre:

Yıldan yıla hacim büyümesi, yasal kredi geliri büyümesi, ürün maliyetlerindeki düşüş ve Bitcoin satışının yol açtığı brüt kâr oranı iyileşmesinin olumlu etkileri (Yeniden Yapılandırma ve Diğer hattında 101 milyon dolarlık pozitif etki, ilgili değer düşüklükleri hariç) esas olarak daha düşük bir, artan SBC, ek tedarik zinciri maliyetleri, Ar-Ge yatırımları ve diğer ögeler ASP ile dengelendi. Model S ve Model X değişim maliyetleri hem brüt kârı hem de Ar-Ge giderlerini olumsuz etkiledi.

Çeyrek sonu nakit ve nakit benzerleri, esas olarak kripto para birimi (Bitcoin) alımlarında 1,2 milyar dolarlık net nakit çıkışı, net borç ve 1,2 milyar dolarlık finansal kiralama geri ödemeleri nedeniyle birinci çeyrekte 17,1 milyar dolara düştü, bu 293 milyon dolarlık serbest nakit akışı ile kısmen dengelendi.

Tesla’nın Bitcoin satışı, nakit çıkışlarının nakit girişlerini aştığı için likiditeyi dengeleme girişimiydi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Fiyat Analizi 28 Nisan 2020

Tesla’dan sonra kripto paralara yatırım yapacağını açıklayan dev şirket kim?

Elon Musk iddiaları cevapladı

Beklendiği gibi, kripto para topluluğundaki pek çok kişi, Tesla’nın yakın zamanda satın aldığı Bitcoin’i satmasıyla ilgili hayal kırıklıklarını dile getirdi. Kısa süre önce Bitcoin destekçisi olduğunu iddia eden Barstool Sports’un kurucusu ve başkanı Dave Portnoy, Tesla ve elon Musk’ı bir “pompala ve sat” operasyonu yürütmekle eleştirdi. Elon Musk ise bu tür iddiaları netleştirmek ve yanıtlamakta hızlı davrandı.

Elon Musk:

Konuyu doğru anlamamışsın. Ben Bitcoin satmadım. Tesla, bilanço tablosunda itibari para bulundurmak yerine Bitcoin’in likidite sahip olduğunu kanıtlmak için yatırımının %10’unu sattı.

Konu hakkında CoinShares Strateji Direktörü Meltem Demirors da açıklama yaptı:

Tesla’nın 270 milyon dolarlık Bitcoin’i bu kadar hızlı ve bu kadar kolay bir şekilde tasfiye edebilmesi, Bitcoin piyasa yapısını ve derinliğini çok güçlü bir şekilde gösteriyor, çok sağlam kurumsal hazine sahipleri, hazine varlıklarını etkili bir şekilde çeşitlendirmek için Bitcoin’e bakarken yeterli likiditeyi kağıtlarda işaretleyebiliyorlar.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu