Kripto Para Haberleri

Sıcak Gelişme: Kripto Para Birimleri için Özel Ekip Kuruldu

Son dönemde yatırımcıların gözdesi konumuna gelen kripto paralara ilişkin devlet harekete geçti. Kurulan özel bir ekibin kripto para platformlarının yakından takip ettiği belirtildi.

Kripto para platformlarındaki skandallar hükumeti de harekete geçirdi. Kripto para platformları gibi finansal teknolojileri daha yakından takip etmek ve kripto para kurumları arasında etkin iş birliğini sağlamayabilmek için özel ekip kuruldu.

Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında, MB, BDDK, SPK ve TMSF başkanlarından oluşan Finansal İstikrar Komitesi’nin talimatıyla oluşturulan, “kripto para özel ekibinin” bir süredir kripto paraları ve kripto para platformlarını yakından izlediği duyuruldu.

SPK, TBMM’ye gönderdiği yazıda, kripto para platformlarına ilişkin denetim yetkisinin bulunmadığını belirtirken, diğer devlet kurumlarının, kripto para işlemlerinin herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında olmadığı ve işlem yapanların zarara uğrayabilecekleri konusunda uyarılarda bulunduğunu bildirdi.

TBMM Dilekçe Komisyonu’na  Thodex gibi kripto para platformlarında milyonlarca lira kaybeden vatandaşlardan yağmur gibi şikâyet yağdığını söyledi. Komisyon daha sonra başvuruları SPK’ya iletti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Cryptopia Davasından Sonunda Güzel Haber Geldi

SPK: “Yetkim Yok” dedi

Sermaye ve Piyasa Kurulu, Meclis’e gönderdiği yazıda kuruluş kanununa atıf yaparak:

Sermaye piyasası aracı tanımına dahil olmayan kripto varlıklar ve bu varlıkların el değiştirdiği platformlar kurulumuz yetki alanına girmemektedir. Bu kapsamda, herhangi bir resmi kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen kripto varlıklar kurulumuz görev alanını ilgilendiren mevzuatta yer verilmiş bir sermaye piyasası aracı olmadığından ve bu varlıkların el değiştirdiği şirketler kurulumuz yetki alanına girmediğinden, mevcut düzenlemelere göre bahsi geçen şirketler ve bunların müşterileri ile imzaladıkları sözleşmeler hususunda kurulumuzca bir inceleme yapılması imkânı bulunmamaktadır.

SPK yazısında, kripto para/varlıkların Türkiye’de yasal bir dayanağının bulunmadığı ve gerçekleştirilen işlemlerin herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında olmadığının defalarca dile getirdiğini vurguluyor. Yazıda, “Bunlarla işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları konusunda vatandaşlarımız uyarılmıştır” denildi.

Kripto

SPK: Etkin İş Birliği Lazım

SPK, Finansal İstikrar Komitesi’nin bilgilendirmesini de Meclis’e iletti. Komite de son dönemde kripto paraların değerlerinde yüksek oynaklık yaşandığını ve bazı olumsuzlukların gündeme geldiğini vurgularken, ilgili kamu otoriteleri arasındaki etkin iş birliğinin sürdürülebilmesinin yanı sıra finansal teknolojilerini yakından izleyerek gerekli çalışmaları planlamak amacıyla bir “çalışma grubu” oluşturulduğunu kaydetti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto Paraların Dünya Ticaretindeki Yeri Nedir?

Kripto Paralar ile Kara Para Aklama Konu Oldu

Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler kapsamında yükümlü sayılan şirketlere, kripto para hizmet sağlayıcıları ve tasarruf finansman şirketleri de dahil edildi.

Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine dair tedbirler hakkında yapılan yönetmeli değişikliği, Resmî Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kripto Para Şirketleri Düzenlenecek

Thodex skandalının ardından, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) kripto para platformlarının düzenlemesiyle ilgili bir özel ekip oluşturuldu.

Platformların işlem kuralları, sahiplerinin taşıması gereken özellikler, iç kontrol mekanizmalarının nasıl olacağı, sermaye şartları gibi konuları içerecek bu taslak için mevcut kripto para alım satım platformlarının görüşlerine de başvurulacak.

Kriptolar

Özel Ekip İlk Değerlendirmesini Yaptı:

  • Kripto paraların ülkemizde yasal bir dayanağı bulunmamaktadır ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemler herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında değildir.
  • Kripto paralar, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi olumsuz özelliklere sahiptir. Ayrıca kullanıcıların ve hizmet alınan firmaların operasyonel hatalarından ya da kötü niyetli kişilerin suistimallerinden kaynaklanan zararların, işlemlerin geri döndürülemez nitelikte olması nedeniyle düzeltilmesi veya iptal edilmesi mümkün değildir.
  • Kripto paraya dayalı bazı iş modelleri, büyük kârlar vadeden oluşumlar şeklinde yapılanarak kişilerin bilgi eksikliğini suistimal etmekte ve önemli maddi kayıplara neden olabilmektedir.
  • Kripto para ihraç edecek girişimlerin başlangıç sermayesi elde etmeye dönük uygulamaları genellikle herhangi bir düzenleme ve gözetim kapsamında yapılmadığından dolandırıcılık için uygun bir zemin oluşturmaktadır.
  • Kripto paraların, piyasasının herhangi bir resmi otorite ya da garantör kurum tarafından denetlenme imkânı olmadığından yasadışı faaliyetlerde kullanılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Venezuela'da geçtiğimiz hafta Bitcoin rekoru kırıldı

İlgili İçerik: Kripto Para Ticareti Nedir ve Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu