Kripto Para Haberleri

SIM kart kopyalaması ile kripto paralarınızdan olmayın!

SIM kartları kopyalayarak kripto para borsalarını ele geçiren siber dolandırıcıların sayısında rekor artış yaşanıyor. ABD’de 20 yaşındaki Joel isimli gencin bu yöntem ile 40’tan fazla kişinin SIM kartını kopyalayarak 5 milyon dolar değerinde Bitcoin çalması sonrasında ABD basınında gündeme gelen konu hakkında GSM operatörlerinin bu konuda nasıl önlemler alabilecek olduğu gündeme geldi. Kripto para borsalarındaki hesabı ele geçirmek için sıkça kullanılmaya başlanan SIM kart kopyalama yöntemi, SIM kartın kopyalama süreci ile başlıyor ve bunu yapabilmek için kimlik fotokopisi Türkiye’de yeterli olabiliyor.

Kimlik fotokopisi ile veya kimlik ile GSM bayisine giden bir kişi sadece birkaç dakika içerisinde numarayı kopyalayabiliyor ve kripto para borsasını ele geçirebiliyor. Bu nedenle kripto para borsalarında SIM kart dolandırıcılığı sorunlarının yaşanmasını engellemek için ilk iş kimlik bilgilerinin fotokopi olarak başkasının eline geçmemesini sağlamak.

  • Kira kontratı, su ve diğer işler için verilecek kimlik fotokopisinde hangi işlem için olduğunu kimliğin üzerine TC kimlik numaranızın üzerine doğru yazarak sadece hangi işlem için kullanılabileceğini belirtin.
  • Bilmediğiniz kişilere SIM numaranızı paylaşmayın ve asla başkalarına kimlik fotokopisini çok gerekli bir işiniz olmadığı sürece vermeyin.
  • Kripto para sahibi olduğunuzu başkalarına söylemeyin, eğer söylediyseniz hangi kripto para borsasında yatırımınız olduğunu asla paylaşmayın.
  • SIM kartınıza yedek hat mesajı gelirse hemen GSM operatörünüz ile iletişime geçin ve kripto para borsasında bulunan cep telefonu numaranızı internet sitelerinde paylaşmayın. İnternet sitelerinde halka açık olarak bilinen sitelerde numaranız var ise hattınızın başkaları tarafından ele geçirilmesini önlemek için ad ve adres bilginizi vermeyin.
İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün