Kripto Para Haberleri

Şok iddia! Binance, Ethereum’un ağını bilerek bozmakla suçlanıyor

Kripto para fiyatlarındaki son zamanlarda yükseliş hem kripto para destekçilerini hem de kötüleyicilerini ortaya çıkardı. Ancak son yükseliş hareketi sırasında artan işlem hacimleri ile birlikte ağ ücretleri de aynı zamanda keskin yükseldi.

Binance, daha fazla kullanıcıyı kendi platformuna çekmek için bilerek Ethereum’un ağını bozmakla suçlanıyor

Changpeng-Zhao-Binance

Son günlerde artan hacimler nedeniyle blokchain ağlarındaki işlem ücretleri de keskin yükseldi. Örneğin son 12 ayda Ethereum gas maliyetlerini neredeyse 20 kat arttı ve bu Ethereum ağında tıkanıklığa neden oldu. Büyüyen DeFi piyasası için bu çok yüksek işlem ücretleri topluluğun eleştiri yapmasına yol açtı ve böylece insanlar ekosistemde daha uygun fiyatlı seçenekleri aramak için harekete geçti. Birlikte çalışabilirliği ve düşük işlem maliyetleri nedeniyle Ethereum’u bırakarak yatırımları DeFi hizmetlerini daha yeni açan Binance’a geçti. (Bu ve bazı diğer nedenlerden dolayı Binance Coin (BNB) son günlerde inanılmaz bir derecede yükselmiştir.)

Yetki kanıtı (POA) ortak fikir birliği üzerinde çalışan Binance Smart Chain (BSC), Ethereum’un tamamen merkezi olmayan yaklaşımına göre merkezileştirilmiştir (Binance, her düğümü yöneten yetkilileri seçer). Bu, bazı kullanıcıların Binance’ın Ethereum ağını kasıtlı olarak tıkamak için nüfuzunu ve piyasa gücünü kötüye kullandığına inanmasına yöneltti. Yine de bu eleştiri büyük resmi gözden kaçırıyor…

Cüzdan ve gas verilerine bakarsa Binance’ın en büyük gas harcayan şirket olduğu görülüyor. Örneğin, 12-18 Şubat arasında Nansen AI tarafından paylaşılan yukarıdaki görüntüde Binance, yalnızca gasda yaklaşık 5.000 ETH’ye eşdeğer harcama yaptı. Bu veriler Etherscan verileriyle doğrulanabilir.

Elde edilen veriler hem harcanan gas hem de son 7 gün içindeki işlem hacmi açısından Binance’a atfedilen cüzdanların, tüm Ethereum ekosistemindeki en aktif 10 cüzdanın altısını oluşturduğunu gösteriyor. Binance’ın hacminin Ethereum maliyetlerini artırdığı ve bunu kasıtlı olarak BSC’ye daha fazla hacim çekmek için yaptığı sonucuna varılsa da bu argüman Binance’ın sunduğu blok zinciri ile birlikte çalışabilirliğini gözden kaçırıyor. Buna ek olarak Binance, Ethereum bağlantılarını kapatmamıştır ve bu da ağı tıkadığı iddiasını biraz tartışmalı hale getirir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu