Anasayfa Altcoin Solana Tabanlı Ekosistem Hack'lendi! Yüzde 80'lik Kayıp Yaşandı

Solana Tabanlı Ekosistem Hack'lendi! Yüzde 80'lik Kayıp Yaşandı

Altcoin

Solana tabanlı oyun ekosistemi olan Aurory, hack sonucunda yüzde 80 oranında bir likidite kaybı yaşadı.

Solana Tabanlı Ekosistem Hack'lendi! Yüzde 80'lik Kayıp Yaşandı

Solana tabanlı bir oyun ekosistemi olan Aurory, AURY-USDC havuzunda yüzde 80 likidite kaybıyla sonuçlanan önemli bir güvenlik ihlalinin kurbanı oldu.

İhlal, Camelot'un yerel DEX'i Arbitrum üzerindeki SyncSpace Aurory Köprüsü'nü hedef aldı ve proje ekibinden hızlı bir yanıt gelmesini sağladı. 

SyncSpace Aurory Köprüsü Hack'lendi

Aurory ekibi, pazar yerinde şüpheli bir etkinlik tespit etti. Bu da platformun satın alma uç noktasındaki istismarın keşfedilmesine yol açtı. Kötü niyetli aktör, SyncSpace Aurory Köprüsü'nü manipüle etmeyi başararak AURY bakiyesini artırdı ve Arbitrum ağına yaklaşık 600 bin token çekti. Ardından saldırgan, bir piyasa satışı gerçekleştirerek çalınan miktarın tamamını likide etti.

Solana Tabanlı Ekosistem Hack'lendi! Yüzde 80'lik Kayıp Yaşandı

İhlali kontrol altına almak amacıyla SyncSpace, bakım için geçici olarak devre dışı bırakıldı. Varlık yatırma ve çekme işlemleri donduruldu. Neyse ki çalınan AURY önceden para yatırılmamış hesaplar tarafından çekilmek üzere belirlenmiş bir ekip cüzdanından kaynaklandığı için hiçbir kullanıcı fonu veya NFT risk altında değildir.

Ekip, piyasa yapıcıları ve havuzun yeniden dengelenmesi yoluyla satış baskısını absorbe etmek için hızla harekete geçerek saldırganın satacak tokenı kalmamasını sağladı. SyncSpace'in aylar önce üst düzey bir güvenlik firması tarafından denetlenmesine rağmen bu ihlal, söz konusu güvenlik açığının nasıl tespit edilemediğine dair soruları gündeme getiriyor.

AURY Fiyatı Nasıl Tepki Verdi?

İhlale yanıt olarak AURY fiyatı, yüzde 17'lik bir düşüşle 1,17 dolara geriledi ve daha sonra bir miktar değer kazandı. Ekip, soruşturmalar ilerledikçe tokenları özenle geri satın alıyor.

Olay, kripto topluluğu içinde merkeziyetsiz ekosistemlerin güvenliğine ilişkin tartışmaları alevlendirdi. Aurory ekibi, düzeltme tamamlandıktan ve soruşturmalar sonuçlandıktan sonra ayrıntılı bir son durum analizinin yapılacağı konusunda kullanıcılara güvence veriyor. SyncSpace'in önümüzdeki günlerde tekrar çevrim içi olması  bekleniyor.

Solana Tabanlı Ekosistem Hack'lendi! Yüzde 80'lik Kayıp Yaşandı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik