Kripto Para Haberleri

Son dakika: 700 kişi, dolandırıcılar tarafından 10,4 milyon dolar dolandırıldı

Kripto paralarda dolandırıcılık vakaları hızla artarken, son 12 ayda İngiltere, West Midlands’de 700’den fazla kişiden 10,4 milyon dolar çalındı. West Midlands Polisi, insanları tetikte olmaya çağırdığı yeni bir duyuru yayınladı.

Bitcoin

728 kişi dolandırıldı, 10,4 milyon dolar çalındı

West Midlands Polisi ekonomik suçlar biriminden Kloe Burrows:

Maalesef, West Midlands’deki insanlardan yararlanan dolandırıcılarda bir artış gördük. Son 12 ayda, yatırım sahtekarlığı yapan dolandırıcılara büyük miktarda para kaybedildi.

Araştırmanızı yapmak için yeterli zaman verilmez ve böylece kara vermek için baskı altında hissederseniz, bu bazı şeylerin yerinde ya da doğru olmadığına dair bir göstergedir. Eylül 2019 ile 2020 arasında toplamda 728 kişi yatırımlar vaati ile dolandırıldı Toplamda 10,4 milyon dolarlık büyük bir kayıp var.

Dolandırıcılar kripto para vaat ettiler

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 241 kişi vardı dolandırıldı.  Ocak, Şubat ve Mart aylarında 121 dolandırıcılık vakası vardı. Yani Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında dolandırıcılıklar 2 kat arttı.

Polis, dolandırıcıların genellikle arama yaptığını veya sosyal medya aracılığıyla iletişim kurduğunu ve bir ürün veya plana yatırım yapma fırsatı sunduğunu söyledi. Dolandırıcılar daha sonra teklifte büyük getiri ve potansiyel kâr olduğunu iddia ederek insanları yatırım yapmaya ikna etti. Bu, büyük getirili yatırımlar arasında Bitcoin, tahviller veya diğer kripto paralar yer aldı.

İnsanlar dolandırıcılara para verdikten sonra kayboldular. West Midlands polisi dikkatli olunmasını söyledi ve dolandırıcılıklardan nasıl korunacağını aşağıdaki gibi açıkladı:

  • Yatırım gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen gerçek değildir.
  • Size ne teklif edildiğini ve yatırım şirketini araştırın.
  • Hızlı bir şekilde karar verme konusunda baskı altında kalmayın.
  • Herhangi bir yatırıma girmeden önce bağımsız finansal tavsiye alın.
  • Güvenli yatırımlar yapmak için Financial Conduct Authority’nin ScamSmart uygulamasına bakın.
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu