Bitcoin Haberleri

Son dakika: Bitcoin 40 bin dolara yaklaşıyor! BTC Ocak ayı bitmeden 50 bin dolara çıkacak mı?

Bitcoin şu anda Pazartesi gününün en düşük seviyelerinden toparlanıyor ve fiyat 40.000 doların biraz altında işlem görüyor. Bitcoin opsiyon piyasası Ocak ayının sonunda BTC’nin 50.000 doların üzerine çıkma ihtimalinin ne kadar olduğunu gösterdi. Bitcoin opsiyon tüccarlarına göre BTC Ocak ayı bitmeden %20 ihtimalle 50 bin dolara yükselebilir.

Bitcoin 40 bin dolara yaklaşıyor

Piyasa değerine göre lider kripto para Bitcoin şu anda dolardandan işlem görüyor ve son 24 saatte yaklaşık olarak 4.000 dolar veya %11 oranında değer kazandı.

Bitcoin çok fazla alınıyor, işte beklenmesi gereken şeyler
http://tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Bitcoin’de yaşanan şu anda toparlanma hareketi bu hafta başlarında yaşanan düşüşün önemli bir miktarını sildi. Bitcoin, pazartesi günü satış baskısı altında kaldı ve 40.000 dolardan 30.305 dolara düştü. Bu toparlanmaya rağmen Bitcoin 8 Ocak’ta kaydedilen rekor seviye 41.962 doların hala çok altında.

Bitcoin Ocak bitmeden 50.000 dolara çıkabilir

Bitcoin opsiyon piyasası verileri, yatırımcıların rallinin devam edeceğine bahse girdiğini gösteriyor. Kripto para türevleri araştırma firması Skew tarafından sağlanan verilere göre Bitcoin, 29 Ocak’a kadar (aylık sona erme) %20 ihtimalle 50.000 doların üzerine çıkacak.

Opsiyon piyasasından gelen bu tahmin, alım opsiyonlarının fiyatları, tasfiye fiyatları, dayanak varlığın fiyatı ve ABD Hazinelerindeki “risksiz” faiz oranı ve olgunlaşma süresi gibi kritik ölçütlere dayalı Black-Scholes formülü kullanılarak hesaplanır.

Opsiyonlar, alıcıya dayanak varlığını belirli bir tarihte veya daha önce önceden belirlenmiş bir fiyattan satın alma hakkı veren ancak bu zorunluluğu vermeyen türev sözleşmeleridir. Alım opsiyonu, satın alma hakkını temsil eder ve satma opsiyonu ise satış hakkı verir.

Bitcoin’in 29 Ocak’a kadar %20 ihtimalle 50.000 doların üzerine çıkması gayet etkileyici görünüyor. Aylık vadenin dolmasına sadece 2 hafta var ve lider kripto paranın fiyatı şu anda 50.000 dolardan yaklaşık %30 geridedir.

Bitcoin gerçekten 50.000 dolara yükselebilir mi?

2 hafta içinde 50.000 dolara doğru %30’luk bir ralli olma ihtimali ne kadar öngörülemez olsa da Deribit Insights’a göre böyle bir yükseliş imkânsız değildir. Bitcoin kısa süre önce daha keskin hareketler yapmıştır. Örneğin, Aralık ayının son 2 haftasında BTC fiyatı %52 değere kazanarak 19.000 dolardan 29.000 dolara yükselmişti.

Swissquote Bank dijital varlıklar başkanı Chris Thomas; “Kurumsal girişlerin devam etmesi durumunda yükseliş hareketi yeniden hızlanacaktır.” dedi. Halka açık en büyük kripto para yatırım şirketi olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ise 1 ay süren bir aradan sonra Salı günü yeniden açıldı. Grayscale’e girişler, yatırım bankacılığı devi JPMorgan’a göre yeni bir Bitcoin rallisinin anahtarını elinde tutuyor.

Tüm bunlara ek olarak yeni ABD başkanı Joe Biden, 14 Ocak Perşembe günü kripto paraların uzun vadeli yükseliş hareketini güçlendirecek şekilde 2 trilyon dolarlık bir destek paketini duyurması bekleniyor. Bitcoin, MicroStrategy gibi önde gelen halka açık şirketler tarafından parasal ve mali sorunlara karşı bir koruma olarak kabul edilmeye devam edebilir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu