Bitcoin Haberleri

Son dakika Bitcoin verileri fiyatın neden 19.000 dolara çıkmadığını açıklıyor!

Bu hafta Bitcoin (BTC) fiyatı, 3 yılın en yüksek seviyesi olan 18.965 dolara yükseldi ve bu yükseliş yatırımcıların 20.000 dolarlık yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkılacağına inanmalarına yol açtı.

https://www.google.com/finance

Bunlar heyecan verici zamanlar olsa da veriler, bazı profesyonel yatırımcıların bu seviyelerdeki fiyatlar konusunda endişeli olduklarını ve perakende FOMO’sunun olmadığından dolayı bazı analister hala keskin bir geri çekilme olacağına inanıyor. Veriler, Bitcoin’in 4 Eylül’den bu yana %5’ten fazla bir düşüş görmediğini ve son 77 günde BTC’nin %84 arttığını gösteriyor. Benzer fiyat hareketi en son 25 Kasım 2019’da görüldü.

O zamanlar BTC, 86 gün içinde Şubat 2020 ortasına kadar %47 değer kazanarak 6.900 dolardan 10.150 dolara yükseldi. Yine de önemli bir düzeltmenin gelebileceği ve bunun %5’lik bir düşüş olduğu sonucuna varılmamalıdır. Bu tür farklı beklentilerin kanıtı, vadeli işlem sözleşmeleri temelinden çıkarılabilir. Tipik olarak, BTC vadeli işlem yıllık kâr oranı yüzde 3 ve yüzde 10 arasında olmalıdır.

Yatırımcılar 2020 Şubat ayında kaldıraçlı pozisyonları almak için yıllık olarak ek %20 para ödedi. Bu oldukça sıra dışı ve aşırı iyimserliliğin bir işareti olarak algılandı. Şu anda vadeli işlemlerde yıllık kâr oranı %10’a yaklaştı ve bu nedenle, kademeli satış emri tasfiyelerinin ihtimali çok daha düşük görünüyor.

Bitcoin fiyatı neden 19.000 dolara çıkmadı?

Tüccarlar bu alışılmadık eğilim karşısında şaşkına döndü ve veriler tam bir inanç eksikliği olduğunu doğruluyor. BTC vadeli işlem sözleşmelerinde kâr aranı şu anda yükseliş bölgesinde olsa da şu anda herhangi bir farka dikkat etmeden alımların yaşanması gerekiyor.

Profesyonellerin bu ralli boyunca uzun pozisyonlarda olup olmadığını etkili bir şekilde ölçmek için yatırımcılar, önde gelen kripto para borsalarında en iyi yatırımcıların long ve short poziyonlarına dikkat etmelidir.

16 Kasım’da Bitcoin’in 16.000 doları aştığı zamanda en iyi yatırımcıların Huobi’de short pozisyona girdiğini görebiliriz. 19 Kasım’da, BTC 18.000 dolarlık direnci kıramadığı sırada birkaç düşüş yanlısı ihtimal gündeme geldi ve bir kez daha profesyonel tüccarlar kayıplarını kapatmak için hızlı davrandı ve şu anda kayıplarını dengelemiş durumdalar. Bu nedenle, profesyonel tüccarlar Bitcoin fiyatının 20.000 doların üzerine çıkacağına tam olarak inanmıyor ve böylece isteksiz bir şekilde yerel bir zirveyi tahmin etmeye çalışıyor.

İlginç bir şekilde Binance’dan elde edilen veriler, en iyi yatırımcıların farklı bir strateji uyguladığını gösteriyor. Buna rağmen, aşağıda anlaşılabileceği gibi, hala bir inanç eksikliği var.

Bitcoin 16.000 doların üzerine çıktığında Binance’ın en iyi yatırımcılarının sadece %10’u net bir long pozisyona sahipken Bitcoin 17.500 doların üzerine çıktığında BTC satın almak için piyasaya akın etiler. Bu tücclar hala yükseliş pozisyonlarını korurken, Bitcoin 18 Kasım’da 18.000 doları kırmaya çalıştığı sırada long pozisyonlarını tek tek kapattılar.

Kripto para borsaları kullanıcılarının net performansını çeşitli ve faklı yollar aracılığıyla ölçebilir ve bu en iyi tüccar verilerini farklı şekilde toplandığı anlamına gelir. Bu nedenle, farklı veri sunucuları arasındaki herhangi bir karşılaştırma, mutlak sayılar yerine yüzdelik değişiklikler üzerinden yapılmalıdır.

Sonuç olarak, veriler en iyi tüccarlar arasında bir miktar kararsızlık veya en azından güçlü bir inanç eksikliği olduğuna işaret ediyor. Piyasa karışık sinyaller gönderirken, sağlam durup long ya da short bir pozisyonda olmamakta herhangi bir yanlış yoktur. En azından, anlayışlı yatırımcıların yaptığı şey budur.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu